Zvláštní komise předních švédských lékařů doporučila úřadům své země, aby ve Švédsku povolily transplantace orgánů a tkání některých zvířat do lidského těla. Pokusy by se však podle expertů měly nejdříve uskutečnit ve velmi malém rozsahu a v přísně kontrolovaných formách. Rizika spojená s pokusy nejsou podle Seveřanů natolik velká, aby jim musely nadále bránit předpisy a zákony. Ke každému experimentu by však měla být vypracována individuální pravidla, jejichž respektování by kontroloval nově ustavený Výbor pro xenotransplantace. Xenotransplantace dostaly svůj název z latinského slova xenos (cizí) a jsou velmi mladou vědeckou disciplínou. Výměna poškozeného lidského srdce za zdravé prasečí mohla znít ještě nedávno jako špatný žert, ale špičkoví švédští chirurgové dokáží takový úkol zvládnout prakticky již dnes. K transplantaci pochopitelně nelze využít běžné vepře, ale patřičně genově upravená prasata. Příslušné zákony a podpora veřejnosti však prozatím chybějí.
Zvířecí orgány – a srdce zvlášť – mohou podle odborníků pomoci mnoha postiženým lidem. V celé Evropě dnes na transplantaci čeká na 50 tisíc lidí a 7000 dalších každoročně přibývá. Pětina z nich se podle statistik kvůli nedostatku orgánů nedožije zákroku, a co víc, k tomu, aby mohli právě oni dále žít, musí při dosud zavedené praxi někdo jiný zemřít. U srdce prasete je dostupnost mnohem jednodušší. Alespoň z kvantitativního hlediska. Jenže ani rizika, která navzdory pokročilosti vědy existují, nejsou zanedbatelná. Kromě nejistoty, jak si bude zvířecí srdce či jiný orgán počínat v těle příjemce, je tu zejména obava z výskytu dosud nezvládnutých či neznámých druhů epidemií. Zanedbatelná není ani otázka ohledu na práva zvířat. Farmaceutické společnosti by mohly z chovu například prasečích donátorů opatřených lidskými geny učinit dobrý byznys. A zatímco vepřové maso jí lidstvo snad odjakživa, na myšlenku geneticky zmanipulovaných prasat pro výrobu náhradních srdcí pro lidi si musí teprve zvyknout. Mezi severskými vědci i veřejností se o tomto problému přes jeho nezvyklost diskutuje v současnosti mnohem častěji než před pěti či deseti lety. Nyní jsou na řadě také švédští politikové. Jestliže vláda i stockholmský parlament doporučení lékařů schválí, s prvními pokusnými xenotransplantacemi by se mohlo ve Švédsku začít již od prvního ledna roku 2001.
čtk, LN, 2.12.1999
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552