Počet pracovníků ve veřejné sféře v České republice je často terčem kritiky, zejména v souvislosti s výkonností státní a veřejné sféry a údajnými náklady na její činnost. Česká republika patří v mezinárodním srovnání mezi nejvíce zbyrokratizované země. Vyplývá to z Údaje OECD publikované v roce 1997 ukazují, že patříme k těm byrokraticky "vyspělým" zemím. Předčili jsme dokonce i Německo, obvykle považované za největší byrokracii světa.
Zmíněná zpráva OECD porovnává počet zaměstnanců ve veřejném sektoru k celkovému počtu obyvatel. Jsou to zaměstnanci centrální, regionální a místní správy, ve státních školách, příslušníky armády, policie a v institucích zajišťujících sociální pojištění a sociální služby státu.
Největší počet lidí v této oblasti má v Evropě Švédsko, kde jeden zaměstnanec veřejného sektoru připadá na sedm občanů, u nás to je jeden takový zaměstnanec na patnáct obyvatel. Silný veřejný sektor má i další skandinávská země Finsko, tradičně socialistické Belgie a Francie. Naopak nejtenčí je veřejná oblast na starém kontinentě v Řecku, Španělsku a Nizozemsku.
Naše postavení v pomyslném žebříčku je na úrovni USA a Portugalska. Přitom srovnání s Portugalskem je pro nás zajímavější. Tato evropská země, člen EU, je rozlohou srovnatelná i ekonomickou silou srovnatelná s ČR. Přitom úředníci v Portugalsku patří k nejlépe placeným lidem. Jejich platy jsou v průměru o 60 %vyšší než platy v soukromém sektoru. Více než v soukromém sektoru si vydělají zaměstnanci např. v Kanadě (o 40 %).
Situace u nás, nebo např. v sousedním Maďarsku, kde zaměstnanci veřejného sektoru také dosahují nižších příjmů než v privátní sféře odpovídá odbornému tvrzení, že podíl státem financovaného veřejného sektoru na celkové zaměstnanosti je do velké míry ovlivněn stupněm centralizace a sociálnosti dané země. Platí pro centralizované Nizozemsko i Belgii a Švédsko s bujnou územní samosprávou. Existují však země jako je např. Španělsko, Norsko a Británie, kde decentralizovaná veřejná správa funguje velmi dobře a přitom není ani příliš rozbujelá ani přehnaně nákladná.
Pavel Dobrovský, podle LN 19. srpna 1999
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 2,00 • hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552