znak SLSeverské listy

           

 

Restart (Restart)



Lenka Krobotová

Režie: Julius Ševčík
kamera: Kasimir Lehto
scénář: Ondřej Ládek a Julius Ševčík
podle povídky Ondřeje Ládka „UPREAL“
střih: Aleksi Raij
zvuk: Anne Tolkkinen
produkce: Axman production (Karla Stojáková), FAMU, UIAH

Hrají: Lenka Krobotová (Sylva), Filip Čapka (Martin), Václav Jiráček (Robert), Anna Polívková (Marie), Hana Seidlová (matka Martina a Roberta), Tomáš Pavelka (Sylvin šéf), Jan Révai (tanečník)


„O mladejch, od mladejch, pro mladý.“

V unikátní spolupráci dvou filmových škol, pražské FAMU a finské UIAH, se v současné době natáčí film Restart, který se realizuje i díky spolupráci s českou produkční firmou Axman production. Veškerá natáčení probíhají v Praze, ve Finsku se pak bude film dokončovat (střih, zvuk). Pro většinu z tvůrců jde o absolventský film. Restart ale není klasickým studentským filmem, jeho ambice jsou vyšší, neuvidíme ho jen na filmových festivalech a v klubových kinech, po dokončení by se měl objevit v běžných kinech. O vysílací práva má navíc zájem finská televize YLE. V českých kinech můžete Restart spatřit na jaře 2005.

Scenárista Ondřej Ládek označil film Restart za film „o mladejch, od mladejch, pro mladý“. Sylva a Martin jsou mladý moderní pár, žijí moderním životem v moderním velkoměstě a také jejich vztah je veskrze moderní. Slibují si, že se nikdy v životě nevezmou, že se z nich nestane jen pozlacená jmenovka na dveřích, rádi si hrají se svými city i s city druhých lidí a právě jedna taková hra, aprílový žert, odstartuje koloběh událostí, který má šanci změnit jejich dosavadní život, má šanci stát se jejich restartem.

Na několik otázek týkajících se připravovaného filmu i vzájemné spolupráce odpovídá jeho producentka Karla Stojáková.

Spolupráce na společném projektu mezi dvěma filmovými školami u nás není příliš obvyklá. Jak jste se ke spolupráci s finskou UIAH vlastně dostali?
Napadlo mě to po přečtení scénáře, který se mi líbil a jehož látka je mezinárodně srozumitelná. Vždycky jsem chtěla natočit svůj první celovečerní film v rámci evropské koprodukce. Já osobně v ní vidím budoucnost evropské kinematografie. Vzájemná spolupráce evropských zemí, vzájemné shánění finančních prostředků, možnost čerpat z evropských fondů a v neposlední řadě i navazování kontaktů jsou pro mladou generaci filmařů nesmírně důležité a pravděpodobně i nezbytné. Finskou školu i práci kameramana Kasimira Lehta jsem znala již z dřívějška, a tak jsem za režisérem filmu Juliem Ševčíkem zašla s návrhem česko-finské koprodukce a do Finska jsme se spolu vypravili už téměř najisto.

Jak se vám s finskými kolegy pracuje?
Domlouváme se navzájem v angličtině, ale vzájemné lekce finštiny i češtiny již samozřejmě proběhly. Naši finští kolegové jsou neuvěřitelně jazykově nadaní. To je důležité i pro zvukovou složku filmu. Na té pracuje finská zvukařka, která si musí poradit s úskalími cizího jazyka, protože film se točí v českém znění. Jinak je ale vzájemná spolupráce skvělá a naše nejlepší představy o ní se každodenně zhmotňují na place při natáčení. Každopádně jsme pro film všichni stejně zapálení a děláme ho s plným nasazením, které si poradí i s kompromisy, jež nutně přináší střet našich představ s rozpočtem. Celý štáb ale dává do natáčení všechny své síly i um a myslím, že to z filmu bude cítit.

Myslíte si, že vzájemné zkušenosti ze společného projektu povedou k další spolupráci mezi FAMU a UIAH? Myslím, že už se dokonce o něčem takovém uvažuje. Děkanové obou škol – Michal Bregant, děkan pražské FAMU – a Lauri Törhonen, děkan školy v Helsinkách – jsou v kontaktu, a náš Restart se tedy může stát takovou vlaštovkou spolupráce filmových škol do budoucna.

Restart je poměrně ambiciózní projekt, jaký úspěch by vás uspokojil?
Z mého hlediska by to byla distribuce do kin v obou zemích, hojná návštěvnost na festivalech a třeba i nějaký prodej do evropských TV stanic. To je myslím ideální úspěch, který by nám udělal velikou radost a plně nás uspokojil.

Jakub Leníček, Český rozhlas, 21. září 2004

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.961.886 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.759 sec. • www.severskelisty.cz • 34.239.150.167
file v.20230419.185314 • web last uploaded 20240807.005202
2017:258 • 2018:167 • 2019:99 • 2020:56 • 2021:68 • 2022:39 • 2023:28 • 2024:34