znak SLSeverské listy

           

 

Cool & Crazy (Heftig og begeistret)


 režisér Knut Erik Jensen


foto coolandcrazy.no

Norsko, 2000, 105 min.
Režie: Knut Erik Jensen
Kamera: Svein Krøvel, Alsaug Holm
Hrají: mužský sbor z Berlevågu

Hlasy, které mění mráz v oheň

Není to lákadlo pro turisty ani výmysl filmařů – je to skutečnost! Někdy stejně bláznivá a stěží uvěřitelná jako osudy autentických představitelů, členů mužského vokálního sboru z městečka Berlevåg, nejsevernější konce východonorského poloostrova Varanger. Mrazivá krása pobřeží Barentsova moře skvěle podtrhuje mentalitu lidí, kteří díky svému hudebnímu zápalu zapomínají i na drsné přírodní podmínky. Knut Erik Jensen citlivě, s velkým smyslem pro detail a humor skládá mozaiku různorodých životních příběhů.

Do našich kin přichází norský hudební film Heftig og Begeistret, který vzbudil zaslouženou pozornost nejen v zemi původu, kde se stal kasovním trhákem, ale i v zahraničí. Jeho původní název by se dal přeložit „Náruživý a nadšený“, ale pro zahraniční distributory je prezentován pod anglickým názvem Cool & Crazy (Chladný a bláznivý). A tak jej nabízí i česká distribuční společnost Artcam. Tento dokumentární muzikál, příběh mužského pěveckého sboru Berlevåg Mannsangforening, se postupně stal jedním z pěti vůbec nejúspěšnějších norských filmů.

Úspěch filmu je takový, že se jeho herci – členové místního sboru se stávají oslavovanými národními symboly. Film a jeho jednotliví aktéři, zpěváci které jednotlivě představuje osloví každého, kdo film uvidí a uslyší. Celkový dojem je uchvacující, tak jako sám život v extrémních podmínkách, je o mužích drsných a citlivých zároveň, o neskrývaných těžkostech i nadějích života v daleké polární oblasti, a v neposlední řadě o mužích a jejich velikých hlasech, které arktický mráz mění v živý oheň.

Úspěch filmu Cool & Crazy, který mnoho lidí překvapil, je pochopitelný, protože je o statečných drsných mužích, kteří odkrývají své duše v písních. Tak rozezní strunu, která je hluboko v každém Norovi. Nicméně, úspěch filmu není jen otázka regionálního nebo lokální hodnocení, film Cool & Crazy byl kladně hodnocen i na mezinárodních festivalech. Ostatně o jeho hodnotě svědčí i počet zemí, kam byla prodány distribuční práva.

Tento mimořádný snímek režíroval Knut Erik Jensen, který navštěvoval Mezinárodní filmovou školu v Londýně a kromě ruštiny a francouzštiny studoval i historii. Znalosti tvorby krátkých a dokumentárních filmů uplatnil a nové zkušenosti získal při práci v norské televizi NRK. Jeho tvorba byla nadšeně přijímána kritiky na různých mezinárodních festivalech. Kromě krátkých a dokumentárních filmů natočil též tři celovečerní filmy Stella Polaris (1993), Burnt by Frost (1997) a Passing Darkness (1999).

Natočit hudební dokumentární film, který dnes nese jméno Cool & Crazy napadlo Knuta Jensena při práci na jiného snímku, při natáčení filmu Passing Darkness kdesi na norském severu, v Berlevågu.

Bezprostřední inspirací však byla návštěva koncertu místního mužského sboru. Od prvních tónů byl unesen. Tady a samém konci světa vystupovala nesourodá skupina dospělých mužů, uvyklých čelit neklidnému moři a ledovému větru, vyhřívat se na půlnočním slunci, připravených v opakovaném údivu odolávat hrůze, kterou nahání tichost nekonečného oceánu. Jejich zpěv zněl Jensenovi chraplavě, dynamicky ale vášnivě. Viděl kosmaté, tvrdé chlapy jejichž ošlehané tváře zjemněly setkáním s hudbou a poezií, kterou předávali posluchačům. Setkání, které je pro tyto tvrdé muže únik od každodenní dřiny do světa balad, hymnů a rozkvetlých květů. Film Cool & Crazy by se mohl jmenovat Píseň z Berlevågu.

Dirigent berlevågského sboru je bručounský, tichý typ vtěsnaný do pojízdné židle, který viditelně odhazuje všechny nepříjemnosti života a ožívá, když vede své muže přednášenou písní. Jeho muži, to jsou chlápci od 20 do 90 let různých povolání a zaměření. Jsou mezi nimi bývalí narkomani, stateční rybáři i státní úředníci, všichni kteří to se sborem myslí vážně.

Záběry mužů zpívajících z plna srdce v běsnící bouři chytnou za srdce každého Nora, z nichž mnozí jsou naplněni znovunalezeným respektem ke svým krajanům, kteří hájí život daleko na severu v těch nejtěžších podmínkách.

O popularitě filmu svědčí i to, že v něm znějící písně se s velkým úspěchem prodávají na CD nosičích a jedna z nich pronikla na horní příčky v norském žebříčku nejprodávanějších titulů.

Film Cool & Crazy byl poprvé na mezinárodním foru představen filmovém festivalu v Tromsø (zahajoval přehlídku). V roce 2001 obdržel severskou filmovou cenu „Filmräven“ na mezinárodním filmovém festivalu v Göteborgu. Ve stejném roce byl i v soutěži na mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech. Na Norském mezinárodním festivalu v roce 2001 byl Jensenův film vyhlášen za nejlepší dokument i nejlepší film roku. Na světové přehlídce filmů v Cannes zaznamenal významný obchodní úspěch. Práva pro distribuci byla zakoupena pro řadu států.

Pavel Dobrovský, podle Aftenposten z 18. května 2001

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.804 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.084 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185309 • web last uploaded 20231105.233934
2017:283 • 2018:177 • 2019:111 • 2020:66 • 2021:61 • 2022:98 • 2023:34 • 2024:13