foto – internetové stránky Dalarny
Téměř 30 000 km² pokrývají ve Švédsku rezervace, několik z nich leží v liduprázdné krajině okolo městečka Sarna ve středním Švédsku. V rezervaci Fulufjället uvidí návštěvníci obrovité smrky, Nipfajallet charakterizují spirálovitě rostlé borovice, a kdo se chce i něco dovědět, Gryvelåreservatet poskytne na své naučné stezce nepřeberné množství informací.
Již před 1200 lety zdejší obyvatelé tavili práškové železo, které přinášely řeky z hor. To se usazovalo v jezerech a rašelina je vytahovala na povrch. Ještě před 150 lety tady lidé stále stejně rašelinu nabírali, sušili, pálili, kuličky železa tavili v pecích do bílého žáru a dále zpracovali. To vše vysvětlují nápisy na cedulkách u zrestaurovaného vodního kola, stavidla, dmychadla, pece a dokonce i rýče na nabírání rašeliny. Texty jsou ve švédštině, němčině a angličtině – jak je vidět, na procházku do švédského lesa je užitečné přibalit i slovník.
Následuje dvojsrub z let 1909–1910, kam v zimě přicházelo na 70 dělníků s 28 koňmi, aby zde vytěžili povolené množství dřeva (od roku 1865 stát v této oblasti těžbu dřeva omezoval). V létě se těžit nemohlo – komáři a bažiny totiž znemožňovali pobyt i pohyb.
Pařezy se využívaly na výrobu smůly. Výroba byla v podstatě velice jednoduchá – železem vyložený široký trychtýř v zemi, dole otvor a pod ním korýtko, odvádějící smůlu do sudů. Ta se uvolňovala při pálení mohutných smolnatých pařezů. V letech 1600–1700 byla smůla hlavním vývozním artiklem Švédska (na 800 tun ročně). Samozřejmě, že nechybí ani milíř na pálení dřevěného uhlí.
Každoročně počátkem srpna se vše uvede do provozu a sruby se zaplní nadšenci, kteří si sami mohou vyzkoušet, jak se vyrábělo železo, smůla či uhlí.
Irena Páleníčková, Koktejl, leden 1997
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552