znak SLSeverské listy

           

 

To byl jenom žert…

ilustrační foto archiv SL

Přestože od apríla už uplynulo několik dnů, nemohu odolat a musím se rozdělit se čtenáři Severských listů o nevšední zážitek, který nám připravil švédský deník Dagens Nyheter.

Stejně jako tisk v jiných zemích přinášejí i švédské deníky každoročně 1. dubna všelijaké více či méně zdařilé mystifikace. Ta letošní, která se objevila v nedělní příloze o cestování výše jmenovaného deníku, se skutečně povedla.

Předtím je ovšem třeba podotknout, že představa Švédů o humoru se značně liší od představy naší a Čech žijící ve Švédsku se tudíž musí připravit na to, že v Čechách obvyklé průběžné vtipkování plné nadsázek, bizarních vývodů a slovních hříček se u průměrného Švéda nesetká s pochopením. Je-li takový Svensson vystaven nějakému českému vtípku, většinou se zarazí a začne zevrubně zkoumat pravdivost výpovědi nebo dokonce začne zdvořile pochybovat o příčetnosti mluvčího.

Chce-li proto Čech ve Švédsku sršet humorem a inkasovat výbuchy smíchu, vyplatí se prokládat výroky vysvětlením, že pouze žertoval.

O to neobvyklejší byla reportáž, kterou přinesly Dagens Nyheter. Autor popustil uzdu nejdivočejší fantazii a vykreslil čtenářům v těch nejrůžovějších barvách obraz ostrova Isola Lethe, zapomenutého ráje poblíž chorvatského pobřeží, zcela nedotčeného turismem. Míra fabulace, kterou přitom vyvinul, byla skutečně fantastická:

Ostrov je zcela nedotčen turistikou a jeho jediné letiště je postrachem pilotů leteckých linek, jelikož leží v úzkém koridoru vymezeném NATO. Díky teplému Molatskému proudu, který ostrov obtéká, má Isola Lethe v Evropě zcela unikátní klima, příjemně teplé s pravidelnými nočními deštíky. Obyvateli ostrova jsou Chorvaté, Italové, Britové a potomci hugenotů, kteří hovoří lethejštinou. Je pro ně běžné zvát turisty na skleničku do svých domovů a vůbec se chovají neuvěřitelně přátelsky. Kriminalita je zcela neznámá, věznice byla zrušena v roce 1964 a místní turistická kancelář dokonce zaměstnává několik osob, které představují povaleče či vředy pokryté prodavačky zápalek jen proto, aby neskutečné atmosféře tohoto ideálního ostrova dodala trochu přízemnosti. Isola Lethe je spravována Radou filantropů, jednomyslně zvolenou 95 %obyvatelstva, a občané se těší neuvěřitelným výhodám, např. studia na kterékoliv zahraniční univerzitě, např. na Harvardově, jim hradí stát.

Ostrov je pokladnicí nezměrných kulturních hodnot. V muzeu jsou díla Rembrandta, Moneta, Giacomettiho, Chagalla a několik dosud neznámých erotických skic od Picassa. Isola Lethe má i svého národního barda, Slovana Anfangho, autora slavného Lexikonu lží.

Ceny jsou rovněž velice příznivé. Dvoulůžkový pokoj se snídaní v pětihvězdičkovém hotelu stojí 225 SEK (cca. 1000 Kč), večeře o čtyřech chodech včetně vína a calvadosu 210 SEK (cca. 840 Kč). Po celém ostrově je možné cestovat zadarmo pitoreskními autobusautobusy a nachází se tu i čtvrté nejlepší golfové hřiště světa.

Ostrov se zcela vyhnul vojenským konfliktům v bývalé Jugoslávii, zejména proto, že pohlaváři všech znepřátelených stran zde údajně mají své tajné úkryty. Není divu, že tento pohádkový kout je vyhledáván nejrůznějšími slavnými osobnostmi, mezi které patří mj. Roman Polanski, Eminem, Tom Cruise či Madonna. Vilu kdysi patřící Marcellu Mastroiannimu zakoupil Rupert Murdoch a vybudoval si v ní protiatomový a protiebolový kryt.

O olivových a palmových hájích, pasoucích se ovcích, divokých útesech, nepřístupných vrcholcích a romantických vinohradech se není třeba ani zmiňovat, to patří jaksi k věci. Kolem korálových útesů se prohánějí rybky tak vzácné, že jsou drženy v tajnosti Lesní jahody, jablka, vinná réva, papáje a kokosy rostou v lesích, kde se bukové porosty střídají s neprostupnou tropickou džunglí. Na zvláštní povolení lze navštívit i odlehlou albánskou osadu, jejíž obyvatelé nezměnili způsob života od roku 1702, kdy kdy se usadili na ostrově.

Článek pokračoval v tomto duchu dále a na věrohodnosti mu dodávaly barevné fotografie, stručný přehled užitečných informací pro turisty a kontakt na cestovní kancelář Primo Aprile Tours, která zájezdy na Isolu Lethe organizuje. Dále bylo možno telefonovat do turistické informační kanceláře, ale když tam nebudou brát telefony, což se prý stává často, dá se navštívit i jejich webová stránka www.nowhere.nu (již neexistuje).

A tady se vloudila chybička, protože mnoho čtenářů se nechalo zlákat představou neskutečně levné dovolené v rajském prostředí, nelenilo a navštívilo soukromou stránku www.nowhere.nu nic netušícího Texasana Tonyho Fannina. Tohoto pána probudilo úpění harddisku v jeho počítači, marně se potýkajícího se záplavou tisíců dotazů přicházejících ze Švédska od lidí, toužících si co nejrychleji zajistit dovolenou na ostrově snů. A to i přesto, že autor článku se poctivě snažil všemi způsoby naznačit, že jde o mystifikaci, například tvrzením, že turistický průvodce po ostrově se dá sehnat pouze v antikvariátech, jmenuje se Island of Fantasy (Ostrov Fantazie) a autorem je Brian Liar (Lhář). O spoustě dalších, kteří od časného rána stáli ve frontě před cestovní kanceláří Croatian Tours, ani nemluvě. Celkem naletělo přes padesát tisíc lidí.

Američan to vzal sportovně a přesunul svou stránku do výkonnějšího počítače, aby nezkazil legraci, která se letos opravdu vydařila, možná dokonce víc, než bylo záměrem autora.

Takže pozor – budete-li chtít zajet na Isolu Lethe, počítejte s jistými obtížemi!

Viola Lyčková, 1. dubna 2001

v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 13. prosince 2010

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.991 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.105 sec. • www.severskelisty.cz • 3.233.242.67
file v.20230419.185043 • web last uploaded 20231105.233934
2017:224 • 2018:122 • 2019:375 • 2020:147 • 2021:86 • 2022:44 • 2023:35 • 2024:6