POZOR!!! Zastaralá informace z roku 1999 – od té doby vše poněkud podražilo.
O
dopravě v Kodani se dozvíte např. na adrese:
http://www.copenhagenet.dk/CPH-Transport.htm
Na největším dánském ostrově Sjælland při pobřeží nedalekého Švédska, s nímž je čerstvě spojena obřím Öresundským mostem, leží metropole Kodaň. Do poloviny 12. století rybářská vesnička, pod patronací církve (biskup Absalon) záhy bohatý přístav s velkým hradem bránícím obyvatele proti pirátům, od 15. století pak sídlo královské rodiny a hlavní město celé země. Dnes je Kodaň rozšířena daleko za středověké hradby a stala se moderním evropským velkoměstem s rozsáhlými parky a širokými bulváry, po kterých se všichni Dánové pohybují pomocí národního dopravního prostředku: na kole.
Kodaň je především městem muzeí. Je jich tu několik desítek a těžko se mezi nimi rozhodovat, neboť za návštěvu by stálo každé. Zajímá-li vás historie země, v níž se právě nacházíte, určitě navštivte Národní muzeum (Nationalmuseet, vstupné 30 DKK pro dospělé, děti zdarma). Seznámíte se zde s dějinami Dánska od dob prehistorických přes vikingy a středověk až po dnešní dny a můžete zhlédnout i sbírky egyptské a antické. Vystřídat dávnou minulost za žhavou přítomnost, ba dokonce i budoucnost pak můžete v nedávno otevřeném Muzeu moderního umění v Arkenu (Museet for Moderne Kunst, vstupné v roce 1999 bylo 30 DKK dospělí/15 DKK děti, doprava z centra: městskou rychlodráhou do stanice Ishoj, poté autobusem č. 128). Je to zvláštní pobřežní budova podoby ztroskotané lodi; vedle stálé expozice zde na ploše přes 9.000 metrů čtverečných probíhají výstavy kombinované s tancem, filmovými projekcemi a divadlem. A toužíte-li po něčem opravdu zvláštním, něčem, co jinde neuvidíte, navštivte Guinness World of Records Museum (ve středu města, vstupné v roce 1999 bylo 62/25 DKK).
Vedle muzeí je v Kodani ještě mnoho dalších zajímavých míst. Přímo uprostřed města, oddělený kanály a spojený osmi mosty s pevninou, leží ostrůvek Slotsholmen. Dominuje mu královský palác Christiansborg (dodnes využívaný královskou rodinou), jenž byl postaven na místě Absalonova hradu z roku 1167. Zbylé trosky původní stavby dnes fungují jako expozice. Na ostrůvku můžete také nasednout do loďky a absolvovat půlhodinovou plavbu po kanálech – cena je 45/20 DKK. Dáváte-li přednost spíše pohledu na mořskou hladinu než přímému kontaktu s vodou, zkuste vylézt na nedalekou starou věž (Rundetårn, vstupné v roce 1999 bylo 15/5 DKK), původně to observatoř z roku 1642. Její zvláštností je, že uvnitř není žádné schodiště, ale přes 200 metrů dlouhý stoupající točitý chodník. Kdysi po něm vyjel až nahoru car Petr Veliký na koni a carevna Kateřina dokonce v kočáře. Máte odtud celou Kodaň jako na dlani včetně světoznámého zábavního parku Tivoli. A zahlédnete-li náhodou ve vzdálenosti dvou kilometrů severovýchodním směrem útlou dívku sedící na kameni, vězte, že jde o sochu Malé mořské víly, jež se stala neoficiálním kodaňským symbolem.
Jak cestovat po Kodani a okolí? Jste-li alespoň trochu sportovně založení a předpověď počasí je příznivá, půjčte si jízdní kolo – cena se pohybuje okolo 60 DKK na den (v roce 1999). Jinak je možné využít služeb kodaňské veřejné dopravy, která vás nepřijde o tolik dráž; např. cena jednodenní jízdenky je 70 DKK (dětská přišla v roce 1999 na 35 DKK) a můžete s ní cestovat i daleko za hranice města. Jednodenní jízdenka je pro turistu vzhledem k složitosti systému veřejné dopravy asi nejjednodušším řešením. Kodaň s rozsáhlým okolím je totiž rozdělena na množství zón a cena a doba platnosti vaší jízdenky se určuje podle počtu zón, jež chcete projet. Je dobré se před plánovanou cestou raději informovat na stanicích městské rychlodráhy (S-tog) a železničních stanicích nebo u řidiče autobusu (u kterého si můžete lístek také koupit). Právě tyto tři dopravní prostředky tvoří síť městské hromadné dopravy. Vedle jednodenní jízdenky vám neomezené cestování všemi zónami zaručí tzv. Copenhagen Card, určená speciálně návštěvníkům města. Funguje nejen jako volná jízdenka, ale také jako volná vstupenka do všech hlavních kodaňských muzeí a památkových objektů. Navíc vás opravňuje k řadě dalších slev – při projížďkách po městských kanálech, na půjčení automobilu a dokonce platí i ve vybraných objektech v jižní části nedalekého Švédska. Ceny v roce 1999: Copenhagen Card stojí dospělého 155 DKK na jeden den, na dva dny 255 DKK a na tři dny 320 DKK, děti za ni zaplatí polovic.
Metro 24. 8. 1999
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 5,00 • hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552