znak SLSeverské listy

           

 

Nová chlouba Švédska


190 metrů vysoká budova má 54 pater.
Z vyšších podlaží lze přes öresundskou
úžinu dohlédnout až do Kodaně.
foto Gisela Svedbergová

Calatravův návrh.
foto arcspace.com

Santiago Calatrava
foto Susanne DeChillová

Čerstvě dostavěný mrakodrap Turning Torso v Malmö je nejvyšší obytnou budovou ve Skandinávii.

Švédské baltské pobřeží získalo novou dominantu – netradiční, 190 metrů vysoký mrakodrap, který má tvar zkrouceného lidského těla.

Budova se jmenuje Turning Torso (Otáčející se trup) a stojí ve Vastra Hamnen, přístavní čtvrti města Malmö. Skládá se z devíti na sobě postavených krychlí, které tvoří jakousi spirálu. Nejvyšší z kostek je oproti nejnižší pootočena o devadesát stupňů.

Netradiční strukturu navrhl známý španělský architekt Santiago Calatrava, který se zúčastnil slavnostního sobotního otevření stavby. Při vytváření plánů mrakodrapu se nechal inspirovat vlastnoručně zhotovenou sochou, která znázorňuje lidské tělo v pohybu.

Stavba budovy probíhala od roku 2001. Pro dělníky kupodivu nebyla nejtvrdším oříškem složitá konstrukce mrakodrapu, ale vítr. Silné poryvy vichru totiž zkomplikovaly jak práci na betonových základech domu, tak postupné vztyčování jeho vnější ocelové kostry.

Výhled k nezaplacení

Turning Torso je nejen doposud největší Calatravovou stavbou, ale zároveň vůbec nejvyšší obytnou budovou ve skandinávských zemích a druhou nejvyšší obytnou budovou v Evropě. Má celkem padesát čtyři pater a tloušťka jejích zdí se postupně ztenčuje od dvou metrů v přízemí až ke čtyřiceti centimetrům ve špičce mrakodrapu.

Dům vlastní bytové družstvo HSB. Prostory ve třech nejnižších krychlích jsou vyhrazeny kancelářím, v ostatních šesti kostkách se nacházejí luxusní apartmány. Družstvo je původně chtělo rozprodat soukromníkům, ale ukázalo se, že kupní cena bytů by byla neúnosně vysoká, a tak se je HSB raději rozhodlo pronajímat.

Zájemci se do Turning Torso nastěhují letos v listopadu a obyvatel nejpřepychovějšího apartmá tu zaplatí 3000 eur měsíčně (přes 90 tisíc korun). Nájemníci se mohou těšit na výhled na rovnou krajinu zemědělské provincie Skåne či na Öresundskou úžinu, za kterou leží Dánsko. Z vrcholku domu lze prý za pěkného počasí dohlédnout až do Kodaně.

V nejvyšším patře budovy vznikne exkluzivní konferenční místnost, v níž se mají konat významná mezinárodní setkání. „Švédové si přáli, abych postavil cosi výjimečného, a já jsem navíc chtěl vytvořit něco technicky jedinečného,“ popsal Santiago Calatrava proces vzniku návrhu budovy.

Počítač? S tužkou je to jednodušší

Při práci na mrakodrapu Turning Torso zůstal věrný svému charakteristickému stylu, který ho proslavil v Berlíně, New Yorku, Buenos Aires či exotickém Kataru. Nachází inspiraci hlavně v přirozených pohybech zvířat a lidí. Jeho stavby jsou šikmé, zkosené a zprohýbané, některé dokonce mají samostatně pohyblivé části.

Calatrava, který má hlavní studio v Curychu, ale často pobýval v New Yorku, získal již čtyřicet odborných architektonických cen. V poslední době na sebe upozornil například projektem olympijského stadionu v Athénách. Všechny své nápady si pečlivě zakresluje do poznámkových bloků, a jak sám tvrdí, během svého života zatím nashromáždil na šedesát tisíc náčrtků.

„Pořád kreslím, ačkoli moje manželka z toho není zrovna nadšená. Je to silnější než já,“ říká o sobě. Nemá rád počítače a k promýšlení svých návrhů je obvykle nepoužívá. Sice přiznává, že počítače hladce řeší složité geometrické problémy, ale zároveň vysvětluje, že „s tužkou je to prostě mnohem jednodušší“.

Španělský architekt Santiago Calatrava

Calatrava se narodil 28.7.1951 v městečku Benimamet. Vystudoval architekturu ve Valencii a poté statiku konstrukcí v Curychu. Jeho budovy, sochy a nábytek představují netradiční kombinaci umění a vědy. Je držitelem několika čestných doktorátů a nedávno obdržel už čtyřicátou odbornou cenu: zlatou medaili Amerického institutu architektů. Newyorské Metropolitní muzeum chystá na říjen velkou retrospektivní výstavu Calatravova díla.

tpa 29. srpna 2005

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,58   hodnoceno: 50 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.888 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.073 sec. • www.severskelisty.cz • 13.58.244.216
file v.20230419.185027 • web last uploaded 20231105.233934
2017:258 • 2018:127 • 2019:141 • 2020:91 • 2021:135 • 2022:59 • 2023:47 • 2024:14