znak SLSeverské listy

           

 

Americké nebo Skandinávské centrum?


foto: katalog Charles Square Center

foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Skandinávské centrum

Po sametové revoluci v roce 1989 vznikla řada nápadů a projektů, které měly naši zemičku přiblížit k Evropě. Vznikly i projekty, které nás přibližovaly k evropskému Severu. Vznikla našim čtenářům jistě velmi dobře známá Severská společnost, vznikla i myšlenka vybudovat po vzoru některých světových metropolí Skandinávské centrum. Útvar rozvoje města Prahy zpracoval a město vypsalo v roce 1997 architektonickou soutěž…

Charles Square Center

…píše se rok 2002, proluka na rohu pražského Karlova náměstí a Resslovy ulice je zaplněna devítipatrovou administrativní budovou. Ale nejmenuje se Skandinávské centrum, jmenuje se Charles Square Center. Stavba, která zde vyrůstá již přes půl roku, nabídne 30.000 metrů čtverečních kancelářských a maloobchodních prostor či podzemní parkoviště pro 143 automobilů, by měla být zprovozněna do letošního června. Americký developer, který do projektu vložil 1,75 miliardy korun, se však o investice bát nemusí, budova byla z velké části již předem pronajata tolik zpráva z denního tisku.

Pražské historické budovy jsou z masivního zdiva. My postavíme moderní architekturu – bude to volné, vzdušné a průhledné, prohlásil na začátku stavby Jim Goettsch z architektonického ateliéru Lohan Associates zpravodaji MF DNES. Památkář Josef Hyzler ovšem dnes tvrdí: Namísto využití velké výtvarné příležitosti sem byla vržena nadměrná hmota.

O vzhledu stavby jsme několikrát jednali a nakonec jsme dospěli ke kompromisu. Je to ale poměrně velká budova a to je v Praze vždycky problém, uvedl listu MF DNES ředitel Státního památkového ústavu v hlavním městě Ladislav Špaček.

Spolupracovník redakce MF DNES a internetového deníku iDnes Miloš Solař se zamýšlí nad výstavbou zbytečných dominant a srovnává tento skleněný komplex se zástavbou proluky Myslbek v ulici Na Příkopech. Skutečný stav věci vyjadřují snad nejlépe dvě Solařova věta: Nejmírnější hodnocení zástavby proluky Myslbek znělo, že byla promarněna příležitost postavit tam něco potřebného a pěkného. O Charles Square Centru se vyjadřuje lakoničtěji zbytečná dominanta a okamžitý zisk převážil.

Na počátku byl pivovar

Miloš Solař dále pokračuje:

Do roku 1938, kdy byl zbořen, stál na předmětném nároží Karlova náměstí a Resslovy ulice pivovar U Šálků. Areál měl dlouhý a složitý vývoj. Důležité je, že se skládal z několika budov, z nichž nejvyšší byla dvoupatrová. Po roce 1989 vznikla idea postavit na jeho místě Skandinávské centrum. Zastavovací podmínky zpracoval Útvar rozvoje města v lednu 1997. V březnu téhož roku vypsalo město ve spolupráci s investorem veřejnou architektonickou soutěž, která byla obeslána třiceti osmi návrhy.

Podmínky výstavby se stanoví až pod tlakem konkrétního investičního záměru. Porotě se nejvíce líbilo řešení Václava Králíčka a kolektivu. Podle názoru porotců odráželo proklamovanou symboliku skandinávských motivů (loď les útes). Zvláště oceněna byla originalita a poetičnost hmotového řešení. Investor si však pro realizaci vybral návrh libereckých architektů Jiřího Bučka a Radima Kousala se spolupracovníky, kteří se v soutěži umístili na druhém místě. V této souvislosti je vhodné konstatovat, že rozdíl mezi vítězným a v pořadí druhým soutěžním návrhem nebyl dle verdiktu porotců dramatický.

Idea Skandinávského centra vyšuměla v běžné pronajímatelné kanceláře a obchody. Postupné upravování podmínek probíhá průběžně a nezastaví se zřejmě ani po kolaudaci. V současné době investor nabízí k pronájmu větší kancelářskou plochu, než odpovídá územnímu rozhodnutí, zato vůbec nenabízí byty, kterých má být podle téhož rozhodnutí přes dva tisíce metrů čtverečních. Můžeme hádat proč. Výše zmíněnému charakteru místa odpovídá i skutečnost, že jsou urbanisticky akcentovány významné veřejné budovy.

Celé průčelí do Resslovy ulice je učebnicovým příkladem špatného řešení včetně nezvládnutého přechodu na navazující secesní budovu školy. Jeho nejcitelnější vadou je půdorysné vysunutí pater na úkor průhledu ke Karlovu náměstí. Vystrčení nároží novostavby do ulice zničilo významnou pohledovou osu. Nad rozlitým mlékem a téměř dostavěnou budovou je pozdě plakat. Není pozdě si však uvědomit, že podoba stavby je určována dávno předtím, než se začne stavět, a že nejvíce je ovlivněna zadáním, které formuluje stavebník, nikoliv architekt. Bylo by dobré se z trpké zkušenosti Karlova náměstí poučit a realizaci dalších podobných přehmatů zarazit, dokud je čas.

Americké centrum

Když se zástupce redakce Severských listů na podzim roku 2001 ptal obchodního rady Švédského království v České republice Jana Stocklassy, zda by mu nemohl říct pár slov o obchodně-administrativním centru, které se v té době začalo stavět, dostalo se mu smutné odpovědi: Zapomeňte na Skandinávské centrum, bude to Americké centrum.

Michael Stanovský
zdroje: MF DNES a iDnes 13. února 2002

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,45   hodnoceno: 55 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.916.297 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.073 sec. • www.severskelisty.cz • 3.239.9.151
file v.20230419.185026 • web last uploaded 20231105.233934
2017:229 • 2018:127 • 2019:115 • 2020:85 • 2021:89 • 2022:46 • 2023:48 • 2024:4