Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Vítejte na palubě lodi Nordwest

Buďte včas na správném místě. Nákladní loď Nordwest vyplouvá, pod velením kapitána Carl-Erika Larssona, v létě z ostrova Götland na plavbu do 17 přístavů šesti zemí s ojedinělým nákladem, výstavou "Seveřané a lodě". Nákladní loď, která dosud vozila všechno možné od zemědělských strojů, hnojiv, dřeva, rudy ap. zvolil jako nejlepší prostředí pro takovou výstavu vedoucí celého projektu Pär Stolpe z Riksutställningar.

V každém přístavu, který loď navštíví bude probíhat bohatý doprovodný program místních organizátorů. Námořní přehlídky současných i historických lodí, ochutnávky historických jídel, ukázky stavby lodí a místní hudby atd.

Každá loď má svoji historii a o té vypráví dvacet unikátních historických lodí z celé Skandinávie, Estonska a Shetland je každá jiná, přestože sloužily stejným účelům. Ačkoliv byly stavěny intuicí a se silným smyslem pro formu bez výkresů a modelů jsou funkční, pevné, krásné.

Oblečení, předměty a obrázky dokreslují život dávných společenství na pobřeží Skandinávie a jejich kultury.

Po vodních cestách se lidé, myšlenky a zboží přesouvali rychleji než po souši. Historické tvary lodí používaných na Severu odpovídají konkrétním potřebám a podmínkám. Sloužily k různým účelům, rybolovu v archipelagu (mezi ostrovy a ostrůvky při pobřeží), na volném moři, dopravě lidí do kostela, na svatby i pohřby, pro přepravu zvířat a zboží.

Putovní výstava s předpremiérou ve Stockholmu na konci května byla oficiálně zahájena na Bornholm/Rönne začátkem června a odtud navštíví přístavy Helsingör, Götenborg, Oslo, Kristiansand, Bergen, Shetland/Lerwick, Malmö, Visby, Tallinn, Helsinky, Mariahamn, Vasa, Skelleftea a Lulea.

Výstava Seveřané a lodě je organizována Švédskými putovními výstavami (Riksutställningar) a Národním námořním muzeem (Sjöhistoriska museet), kde byla součástí akce Stockholm, kulturní město Evropy 1998. Sponzory byly EU program Raphael, Severský kulturní fond a Skandia.

Riksutställningar (Švédské putovní výstavy) je státní agentura, která produkuje a šíří putovní výstavy. Zaměřuje se na ukázky umění a technického rozvoje s cílem seznámit s dovednostmi a uměním předků a inspirovat současnost.

Sjöhistoriska museet (Národní námořní muzeum) je ústřední institucí se zaměřením na historii námořního obchodu, stavby lodí a obranného námořnictva. K tomu jsou zaměřen stálé expozice. Muzeum uchovává unikátní sbírky kreseb, výkresů, fotografii a předmětů, námořní archeologické nálezy a doklady o rekreačních plavbách. Jeho knihovna obsahuje ve Skandinávii největší sbírku knih o mořeplavbě.

podle Norden This Week, 19. dubna 1999

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2020 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2020. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.547.786 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.475 sec. • www.severskelisty.cz • 3.83.188.254
file v.20200222.013900 • web last uploaded 20200401.001347
2017:167 • 2018:96 • 2019:86 • 2020:9