znak SLSeverské listy

           

 

V Kodani se zřejmě objevila Barbora Škrlová, údajná Anička


foto Tomáš Hájek, LN

V Kodani na českém velvyslanectví se objevila žena, která se představuje jako Barbora Škrlová. čtk to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová. Dvaatřicetiletá Škrlová se údajně vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Policie po ní vyhlásila celostátní pátrání poté, co 13. května utekla z brněnského Klokánku. Na velvyslanectví se žena objevila s člověkem, kterého představila jako svého otce, s advokátem, údajně jakýmsi nezávislým vyšetřovatelem a dvěma novináři z Lidových novin. Podle serveru lidovky.cz se Škrlová v dánském hlavním městě Kodani skrývá už měsíc a dál se odmítá vrátit do ČR. Údajně se bojí lidí a jejich reakcí. Škrlová, jež absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění v oboru skladba, žije prý v Kodani u své příbuzné a komponuje, řekla čtk mluvčí ministerstva.

Na případ Barbory Škrlové, údajné Aničky, přišla policie poté, co před měsícem zadržela v Kuřimi na Brněnsku Kláru Mauerovou – ženu, která týrala svého sedmiletého syna Ondru. Mauerové nyní hrozí až 12 let vězení za to, že syna nahého a spoutaného zavírala do komory. Velvyslanectví se podle Opletalové hned při návštěvě ženy, jež o sobě prohlašuje, že je Škrlová, spojilo s vyšetřovateli případu a radili se o dalším postupu. O tom, zda vůbec nějaká Anna existuje, se stále vedou spory. Prezident Václav Klaus sice před časem dostal dopis podepsaný Annou Mauerovou, mohl být ale sepsán někým jiným. Kriminalisté zjistili, že se za ni z nejasných příčin vydávala Škrlová. Podle některých dohadů mohla být osoba Aničky zcela vymyšlena s cílem získat falešnou identitu pro někoho dalšího. Některé zdroje uvádějí, že Škrlová a Mauerovi byli členy náboženské sekty vycházející z učení uskupení Poselství Grálu.

Barbora Škrlová potvrdila, že se vydávala za Aničku

Dvaatřicetiletá Barbora Škrlová, která v pátek kontaktovala české úřady v dánské metropoli Kodani, tvrdí, že byla jedinou představitelkou třináctileté Aničky. Řekla to sobotním Lidovým novinám. Škrlová se údajně vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Policie po ní vyhlásila celostátní pátrání poté, co 13. května utekla z brněnského Klokánku. „Jen při odběrech DNA mě zastoupila jiná dívka,“ řekla Škrlová LN. Zájmeno „já“ podle LN Škrlová užívá jen zřídka. O „Aničce“ i „Barunce“ naopak často mluví ve třetí osobě. „Barunka byla pro tu společnost příliš nepohodlná tím, jak se chovala,“ uvedla Škrlová důvod, proč podle ní vznikla její nová identita. Lidé prý nechápali, když si ve svém věku hrála s medvídkem, smáli se jí, když se chovala jako dítě. Aničce prý ne. Mluvený projev Barbory je podle LN na první poslech dětský. Občas však používá obraty, které prozrazují její skutečný věk. Vzápětí ale typicky dětským stylem prosí o zmrzlinu a zákusek v cukrárně.

Po útěku z Klokánku se údajně schovávala v lese, pak v Jeseníkách. Do zahraničí cestovala vlakem, aby o její cestě neexistoval záznam. Advokát Zdeněk Hrouzek bude Škrlovou zastupovat před úřady v ČR. V pátek se setkal se svou klientkou poprvé. „Můj vstup do případu by měl zamezit dalším spekulacím o jejím osudu,“ řekl LN. Uvedl, že si zatím není vědom ničeho, z čeho by mohla být jeho klientka obviněna a trestně stíhána.

Rekapitulace

Už v březnu 2007 údajnou Annu soudkyně Jaroslava Rezová svěřila nepravomocně do péče Kláry Mauerové. Soud dívce přidělil i jméno a datum narození. Začátkem června však Krajský soud v Brně toto rozhodnutí zrušil, protože soudkyně vůbec neměla případ řešit. Dívka tak po právní stránce přestala existovat.

9. května policie zadržela Kláru Mauerovou, která údajně nejméně půl roku týrala svého osmiletého syna Ondřeje. Skončila ve vazbě a soud svěřil údajnou Annu a oba syny Mauerové do péče azylového zařízení Klokánek v Brně.

12. května v noci údajná Anna z Klokánku zmizela. Budovu zřejmě opustila ventilačním okénkem. Policie po ní začala pátrat, nejprve v okolí a později v celém Česku.

16. května se v tisku objevily informace o tom, že Anna je ve skutečnosti Škrlová, to ale přátelé Mauerových popřeli. Policie však začala tyto informace prověřovat. O týden později oznámil Jakub Patočka, šéfredaktor Literárních novin a známý Mauerových, že třináctiletá Anna prý nikdy neexistovala. Podle něj se za ni vydávala kolegyně Kateřiny Mauerové, více než třicetiletá Barbora Škrlová. 15. června se Barbora Škrlová alias Anna Mauerová objevila v doprovodu právníka na ambasádě v Dánsku.

ms, ČRo (Radio Praha), 16. června 2007

v Severských listech publikováno

Související články

Škrlová zadržena v Norsku – 14. 1. 2008
V Kodani se zřejmě objevila Barbora Škrlová, údajná Anička – 16. 6. 2007

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.907.432 • onln: 11 • robot ostatni • php: 0.096 sec. • www.severskelisty.cz • 3.238.180.174
file v.20230419.185851 • web last uploaded 20231105.233934
2017:175 • 2018:143 • 2019:110 • 2020:50 • 2021:51 • 2022:98 • 2023:39