znak SLSeverské listy

           

 

Norové migrují na jih


  ilustrační foto – www.turecko.cz

Druhý a teplejší domov najde 100 tisíc norských seniorů v Turecku a Rumunsku.

Norsko čeká asi nejmasivnější stěhování seniorů v historii země. Sto tisíc Norů, kteří potřebují speciální péči, si své stáří odjede užít do teplejších krajin – Turecka a Rumunska.

Na zakázku norské vlády vznikne na několika místech v Turecku až 20 komunit pro seniory. Celý projekt by měl stát 20 miliard dolarů a po dokončení bude prý ročně vydělávat 12 miliard.

Norská vláda si uvědomuje, že v zemi brzy nebude dostatek mladých lidí, kteří by se postarali o stále rostoucí počet seniorů. Místo aby úředníci lákali do Norska ošetřovatele ze zahraničí, našli stovce tisíc důchodců druhý domov u Černého a Egejského moře.

Kvůli tomuto plánu Norové péči o seniory zprivatizovali. Před dvěma lety pak nabídli spolupráci Španělsku, to však jejich návrh nakonec odmítlo. Země už totiž má své zkušenosti s množstvím britských seniorů, kteří údajně nadměrně zatěžují španělské zdravotnictví vysokými náklady na zdravotní péči.

Norská vláda se tedy obrátila na Technickou univerzitu v Ankaře, napsal turecký zpravodajský server Todays Zaman. Ta vymyslela vlastní projekt, který předpokládá vybudování dvaceti komunit pro seniory v tureckých městech Cesme, Sivasu a Istanbulu. V každé z nich by mělo bydlet 5000 norských seniorů a stejný počet tureckých zaměstnanců, kteří o ně budou pečovat.

První etapa projektu probíhá právě nyní v Rumunsku. Na pobřeží Černého moře v přístavu Konstanca vyrůstá komplex 2000 domů nazvaný Norwaycity. Po vstupu Rumunska do Evropské unie prý Norové k této zemi cítí větší důvěru a ochotu se tam usadit.

Projekt, který zastřešuje Technická univerzita v Ankaře, by měl být hotový do deseti let. Jeho autoři tvrdí, že po jeho dokončení se příjmy z turistického ruchu zdvojnásobí.

Turecká vláda pro výstavbu uvolnila 240 hektarů půdy v Izmiru na břehu Egejského moře. Město v antice nazývané Smyrna bude pro seniory ideální základnou na výlety do mnoha míst plných památek, jako je například Pergamon nebo Efez. „Na realizaci celého projektu máme deset let. Až skončíme, bude to největší humanitární projekt století,“ říká Hüseyin Aksu z Technické univerzity. Financování je podle něj zajištěno z norského systému sociálního zabezpečení. Náklady na péči o seniory jsou v Norsku rozdělovány do městských pokladen, kde tvoří až třetinu rozpočtu, a turecká společnost, která na projektu spolupracuje, už má smlouvy s 50 norskými radnicemi.

kat, Lidové noviny, 25. ledna 2007

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,50   hodnoceno: 4 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.

Zobrazeny 4 diskusní příspěvky.


jméno: David

[6.10.2015 – 19:09]

Jiná forma zrůdnosti "dokonalého" Norska a důkaz jeho "sociální vyspělosti"

Odmítám uvěřit, že je možné něco podobného v civilizované zemi a na druhou stranu - pokud člověk sledoval a sleduje kauzu paní Michalákové a jejích synů, tak ho to až zas tak nepřekvapí. Je až děsivé, že tohle nazývají humanitární akcí. Typické pro kryptobolševiky, pro které člověk patří státu (ne rodině) a jeho materiální zabezpečení je důležitější než vazby v rámci rodiny. I kdyby byla norská krajina sebekrásnější (jako že díky vlastní zkušenosti vím, že je), tak stát je to odporný a nakonec při vědomí všech souvislostí může být člověk rád, že svůj život prožívá tady a ne mezi cituprázdnými tupouny, produkty "socialistického" systému podřízení jedince státu a jeho velemoudrým institucím a likvidace toho, co je základem každé civilizované společnosti - rodiny.jméno: Mejlaq

[17.10.2015 – 05:06]

Barnevernet není Norsko. Tento úřad získal obrovské pravomoci před lety "nenápadnou" úpravou zákona a přerostl přes hlavu i svým vlastním občanům. Stejně tak byly u nás schváleny zákony umožňující rozkrádání veřejných financí, viz např. solární elektrárny. Mimochodem chování českých úřadů vůči dětem není příliš lepší, byť v jiné poloze. Stačí se podívat na soudy o styk rodičů s dětmi, na to, že česká mládež patří na špičku v návykových látkách atd. Pokud se tedy Davide chcete podívat, kde žije více "cituprázdných tupounů", podívejte se na úroveň kriminality i např. na to, že Češi jsou dle OECD největší zloději atd. Ovšem s Vašimi "znalostmi" asi nezbývá nic lepšího než urážet národ, který mimo jiné zcela nezištně 100 let zajišťuje humanitární pomoc po celém světě, platí na ni více, než kdokoliv jiný a přijímá neustále uprchlíky, včetně někdejší ČSSR atd.jméno: David

[29.10.2015 – 18:18]

Ano, překvapivě vím, že Bernavernet není Norsko. Je to jenom jeden z těch mnoha neviditelných kryptototalitních neomarxistických výdobytků, které jsou pro tuto "vyspělou" severskou zemi typické. Argument, že Češi jsou podle OECD největší zloději je neuvěřitelně trapný, protože něco podobného se nedá exaktně zjistit a to, co je vydáváno jako ony "indexy" a "výzkumy", které vypadají tak, že se ti, co "zkoumají" lidí ptají na názor. A z něj pak sestavují podobné tabulky a z nich si berou ti, co se jim to hodí to, co potřebují. Stačí si zjistit, jak je to třeba s tím indexem korupce. No a když tak Češi kradou, jak to že ve sféře tzv. šedé ekonomiky jsme na tom plus mínus jako Německo? Tady to není o pocitech, ale dá se to globálně zjistit z celkových toků peněz. A urážet Nory. Chápu, že kdosi bezhlavě zamilovaný do Norska to bude brát jako urážku (pravda někdy bolí), co se týká té zmínky o uprchlících, tak to už jsem doma a když jsme u té historie, jestlipak víte, že ti úžasně hodní u humánní Norové se s velkou vervou zapojili do rasové eugeniky, jedna z prvních laboratoří pro rasovou biologii byla ne přelomu dvacátých a třicátých let založena v Oslu a že v té době zde byla (před Hitlerem!)uzákoněna nucená sterilizace "méněcenných složek obyvatelstva"? A co těch dvanáct tisíc dětí, vzešlých z podle všeho nadšené spolupráce těch hodných Norů s nacisty v rámci Lebensbornu? pokud o tom nic nevíte, přečtěte si něco o životě oné norské členky skupiny ABBA - Fridy. Asi není náhoda, že Quisling se stal synonymem pro kolaborantského vůdce (a že ta konkurence byla silná) a že zatímco tzv. spojenecké Norsko poslalo do boje pár set letců, námořníků a pár desítek příslušníků speciálních jednotek, tak tisíce Norů (mnohonásobek těch "hodných") bojovali v jednotkách SS a podíleli se na válečných zločinech ve východní Evropě. A to přijímaní emigrantů. Ono to s tím neomarxistickým počínáním nějak tak souvisí. Jsme toho svědky dnes v daleko větším měřítku, ale švédský a norský (ještě víc) etatický model vyžaduje rozbití identity občanů a zrušení rodiny a podřízení a ovládnutí jedince státem s minimem vazeb na cokoliv jiného než na stát a jeho instituce a organizace. Takže se dál opájejte svojí láskou k dokonalé zemi, ale pozor, třeba někdy prozřete a to bude dost tvrdé. Já nakonec Norsko znám dost dobře, ne jenom z nějakých turistických výletů (ty byly taky), ale především ze spolupráce s norskými firmami. A na závěr bych odcitoval jednoho norského ředitele, který mi (mimo oficiální jednání) řekl, že v česku on a jeho rodinu budou žít co nejdéle, protože tady (i přes nedostatky, kterých jsme si byli oba vědomi) se cítí daleko svobodněji než doma. Tehdy jsme to moc nebral, po těch letech a zkušenostech, co jsem nabral vím zatraceně dobře o čem mluvil a proč....jméno: Libor Søvik Krahula  (autor příspěvku zadal svůj e-mail)

[21.12.2015 – 23:51]

Dobry vecer jen jsem zasel chvilku na tento portal a jsem s teto diskuze opravdu prekvapen s nazorem ze Norsko je super zemi bych v celku souhlasil krom toho ze berou deti jak na bezicim pasu mozna jsou nekteri cesi trosku jini ale abych nemohl polibit sve dite kdys ho vedu do skolky je trochu moc mam norskou zenu ktera prisla o sve dve deti ze jeji pritel fetoval ona sama je ucitelkou vychovava norske deti a ty jeji vychovava stat hnus nejvetsiho kalibru v tomto si muzou podat ruku ze Stalinem a HitleremZobrazeny 4 diskusní příspěvky.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.942.674 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.107 sec. • www.severskelisty.cz • 44.221.66.130
file v.20230419.185850 • web last uploaded 20231105.233934
2017:138 • 2018:91 • 2019:69 • 2020:35 • 2021:48 • 2022:106 • 2023:34 • 2024:31