Chuang Nu–po
V srpnu jsme uveřejnili zprávu, že čínský filantrop a miliardář by rád investoval na Islandu. Investice se však nepodařila. Čínský miliardář sice přesvědčil majitele půdy, ale u islandské vlády narazil.
Island zamítl nabídku čínského miliardáře Chuang Nu–Poa na odkoupení části islandského území. Oblast o rozloze 300 kilometrů čtverečních chtěl Chuang koupit za miliardu islandských korun (166 milionů Kč).
Po řadě souhlasných reakcí od několika islandských institucí se rozhodlo islandské ministerstvo vnitra zamítnout nabídku čínského miliardáře Chuang Nu–poa o odkoupení části území Islandu. Čínský podnikatel zde chtěl údajně postavit velký rekreační projekt.
„Žádost (o nákup půdy) čínského koncernu Čung–kchun patřícího panu Chuangovi nelze schválit,“ prohlásil ministr vnitra Ögmundur Jónasson podle agentury AFP. „Ať se na věc podíváme z kterékoli strany, není žádný způsob, jak vyhovět,“ dodal.
Chuangův islandský zástupce Halldór Jóhannsson, vyjádřil nad odmítnutím „zklamání a ohromení“. Poukázal na to, že zákon nestanovuje maximální velikost prodávaných pozemků.
Také Chuangova komunistická minulost vzbuzovala na Islandu podezření. Místní bezpečnostní orgány se domnívaly, že by jeho úmysly nebyly zcela čisté a že by Chuang mohl být součástí boje o Arktidu a její ropu, který probíhá mezi několika státy.
Nicméně po zhroucení bank v roce 2008 islandská vláda nutně potřebuje peníze. Proto řada politiků včetně premiérky Jóhanny Sigurdardóttir uvítali Chuangův investiční záměr i pracovní příležitosti, které vytvoří. Islanďané ale váhají dělit se o své přírodní zdroje s cizinci a zakládají občanská sdružení proti „příliš levnému“ výprodeji země.
Chuang Nu–po pracoval v letech 1981 až 1990 v ústředí vládní propagandy, pak působil na čínském ministerstvu stavebnictví. V roce 1995 založil společnost Zhongkun Group a od té doby je také jejím ředitelem. 55letý byznysmen napsal pod pseudonymem Luo-jing řadu sbírek poezie. Kromě toho je i horolezec, pokořil nejvyšší hory všech světadílů, na Mount Everestu a na Kilimandžáru byl již dvakrát a v poledne 30. prosince 2009 stanul na jižním pólu.
Zdroj: iHNED.cz, 25. listopadu 2011
v Severských listech publikováno
Čínská investice na Islandu se nekoná – 3. 8. 2014
Čínská investice na Islandu – 31. 8. 2011
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552