znak SLSeverské listy

           

 

Václav Klaus na návštěvě ve Švédsku

Český prezident ukončil 3. prosince 2003 pracovní návštěvu Švédska.

Klausova jednání s nejvyššími švédskými představiteli začaly v úterý 2. prosince, kdy se mimo jiné setkal s premiérem Göranem Perssonem a králem Carlem XVI. Gustafem. Klaus se zúčastnil také rozpravy ve švédském parlamentu, kde přednesl před poslanci projev. Při sérii setkání se švédskými politiky hovořil především o česko-švédských vztazích v rámci politické, kulturní a regionální spolupráce.

Český prezident na závěr navštívil hornickém městě Kiruna ležící necelých dvě stě kilometrů za polárním kruhem. Sfáral do největšího dolu světa na železnou rudu. V současnosti těží v hloubce 775 metrů, samotné šachty vedou do hloubky až tisíc metrů, ke strojům ale vozí horníky autobusy nebo auta po silnicích, zčásti asfaltových, kterých je v podzemí na 400 kilometrů. Stejným způsobem vjel do dolů i prezident Klaus s doprovodem, v hloubce 300 metrů pod zemí pak pro něj hostitelé uspořádali oběd.

Václav Klaus také využil možnosti svést se na saních tažených sobem, jak ostatně podle místních tradic brzy udělají všichni „Santa Klausově“. Měl však poněkud smůlu – zvíře nebylo na začátku sezony v dobrém rozmaru, nechtělo příliš táhnout a krátký okruh dokončilo jen po značném pobízení vozkou.

ČRo (Radio Praha), 3. 12. 2003

Prezident republiky Václav Klaus dnes odcestoval na pracovní návštěvu Švédského království

Zítra 2. prosince se prezident republiky Václav Klaus setká s 1. místopředsedou Parlamentu Švédského království Perem Westerbergem. Poté prezident republiky přednese projev na půdě Švédského parlamentu a poobědvá s Göranem Perssonem, ministerským předsedou Švédského království. V odpoledních hodinách přijme prezidenta republiky Václava Klause v Královském paláci Jeho Veličenstvo král Carl XVI. Gustaf. Poté se prezident republiky setká na velvyslanectví České republiky s krajanskou komunitou. Úterní program završí prezident republiky Václav Klaus večeří s guvernérem města Stockholmu Matsem Hellströmem.

Petr Hájek, ředitel Tiskového odboru, 1. 12. 2003

Průběh pracovní návštěvy prezidenta republiky ve Švédském království

Druhým dnem dnes pokračovala pracovní návštěva prezidenta republiky Václava Klause ve Švédském království. Václav Klaus se setkal s prvním místopředsedou švédského parlamentu Perem Westerbergem a s předsedy poslaneckých klubů. Ze společného jednání vyplynula řada velmi podobných stanovisek ve vztahu k aktuálním otázkám evropské integrace.

Prezident republiky na půdě švédského parlamentu pronesl projev na téma „Euro z pohledu středoevropské země vstupující do EU“. Poté s poslanci a s řadou dalších významných osobností diskutoval o společné evropské měně a návrhu evropské ústavní smlouvy.

Na pracovním obědě se švédský ministerský předseda Göran Persson prezidenta republiky Václava Klause kromě jiného dotazoval na postup české vlády při nákupu stíhaček. Prezident republiky vyslovil názor, že vláda při svém rozhodování nepochybně přihlédne k doporučení odborné komise. Václav Klaus by tento postup pokládal za správný.

V odpoledních hodinách prezidenta republiky Václava Klause přijal v královském paláci švédský král Carl XVI. Gustaf. Prezident republiky Václav Klaus i švédský král Carl XVI. Gustaf potvrdili bezproblémové a velmi přátelské bilaterální vztahy. Hovořili o problematice EU a souhlasili spolu, že nelze zužovat problémy EU na soupeření malých a velkých států. Důležité jsou věcné postoje a ne velikost té které země. Prezident republiky se s králem Carlem XVI. Gustem shodli, že jsou pro silnou transatlantickou vazbu a že při úvahách o budování společné evropské obrany je nutno postupovat opatrně. Z diskuse také vyplynulo společné stanovisko, že je nutné v integračních procesech v Evropě udržet vyváženou roli národních států.

Petr Hájek, ředitel Tiskového odboru, 2. 12. 2003

Prezident republiky dnes zakončil pracovní návštěvu Švédska

Prezident republiky Václav Klaus dnes odcestoval do města Kiruny, kde si za přítomnosti starosty prohlédl tzv. „Ledový hotel“.

V 11.35 hodin se zastavil v městečku Jukkasjärvi, navštívil laponskou rodinu Nutti a projel se na saních. Ve 12.30 hodin si prohlédl důl LKAB Kirunavaara, navštívil tamní kostel a na radnici města Kiruna se setkal se členy městského zastupitelstva, laponského parlamentu a reprezentanty místních firem.

V 16.00 hodin zakončil svou pracovní návštěvu Švédského království a odcestoval zpět do vlasti.

Petr Hájek, ředitel Tiskového odboru, 3. 12. 2003

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.936.782 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.142 sec. • www.severskelisty.cz • 3.229.117.191
file v.20230419.185848 • web last uploaded 20231105.233934
2017:148 • 2018:87 • 2019:79 • 2020:36 • 2021:36 • 2022:26 • 2023:30 • 2024:14