Norsko, Island a Lichtenštejnsko nejsou v Evropské unii. Nejsou, protože to nepovažují za nutné. Nicméně za nutné považují mít uzavřenu smlouvu o Evropském hospodářském prostoru (EHP). Protože se naše republika má stát členem Evropské unie, vstoupí i do EHP. S tím ovšem musí bezvýhradně souhlasit všechny státu, které tuto smlouvu podepsaly.
Hlavním „rebelem“ bylo dlouho hlavně Lichtenštejnsko. Tento malinký stát odmítal souhlasit s naším a slovenským vstupem do EHP. Lichtenštejnsko podpis odmítalo kvůli historickým majetkovým sporům s Českém a Slovenskem. Mezi Prahou, Bratislavou a Vaduzem jsou neshody kvůli zabavení majetku vládnoucího rodu Lichtenštejnů po druhé světové válce v souvislosti s prezidentskými dekrety. Hodnotu majetku odhaduje Lichtenštejnsko na sto milionů eur, tedy zhruba 3,2 miliardy korun. Praha odmítá jakékoli debaty o vyrovnání. Lichtenštejnsko považuje vztahy k ČR, jež je počtem obyvatel třistakrát větší, již dávno za napjaté. Je to právě kvůli tomu, že Praha není ochotna jednat o majetkových nárocích knížecího rodu. „Požadavek Lichtenštejnska na bezvýhradné uznání jeho suverenity ze strany Česka a Slovenska zůstává nadále v platnosti,“ uvádí se ve sdělení Vaduzu. Knížectví se postavilo proti rozšíření EHP, protože ČR a Slovensko se nepřipojily k prohlášení, že respektují Lichtenštejnsko jako „dlouho existující a uznávaný stát, který byl v době první i druhé světové války neutrální“.
Ze solidarity s Lichtenštejnskem nechtěly smlouvu o EHP podepsat ani Norsko a Island, tedy další dvě země, které nejsou v EU. Ministr zahraničí Cyril Svoboda začátkem listopadu 2003 zvýšil diplomatický tlak na tyto tři státy, požadoval aby ze svých požadavků ustoupily. Norsko a Island se zavázaly k brzkému podpisu dohody. Ministr Svoboda oznámil, že Praha je připravena navázat s Vaduzem diplomatické styky, ovšem bez jakýchkoli podmínek.
Lichtenštejnský ministr zahraničí Ernst Walch 5. listopadu oznámil, že smlouvu o rozšíření EHP o deset nových členů Evropské unie podepíše, protože nechce ohrozit Evropský hospodářský prostor. Svou roli podle něj sehrály i solidarita a zprostředkovatelská aktivita Islandu a Norska. „Nechceme EHP ohrozit, protože je to dobrá smlouva,“ řekl Walch s tím, že Lichtenštejnsko bude nadále trvat na tom, aby Česká republika a Slovensko „bezvýhradně uznaly suverenitu“ knížectví.
Lichtenštejnsko, Norsko a Island podepsaly smlouvu o Evropském hospodářském prostoru (EHP) ve Vaduzu 11. listopadu 2003.
ms, podle Radia Praha, 11. 11. 2003
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552