První vodíková čerpací stanice na světě stojí v Reykjavíku
foto: AP – Hreinn Magnusson
V hlavním městě Islandu byla otevřena první stanice na světě, v níž mohou řidiči jako pohonnou hmotu načerpat vodík. Jde o první krok projektu, v rámci něhož by v příštích měsících měly podobné stanice vyrůst v prakticky všech zemích Evropské unie. Projekt směřuje k náhradě tradičních benzinových a naftových motorů ekologicky méně závadným palivem. Evropská unie ho částečně financuje. Provozovatelem čerpací stanice je ropná firma Royal Dutch/Shell.
Islandská ministryně obchodu a průmyslu Valgerdur Sverrisdóttir při otevření čerpací stanice v Reykjavíku řekla, že jde o zásadní krok k vodíkové společnosti. Ředitel firmy Royal Dutch Jeroen van der Veer označil otevření stanice za základní kámen dlouhé cesty směřující k vodíkové budoucnosti.
Na vývoji technologie pracují odborníci v zemích EU a Spojených státech. Jde však o velni nákladnou záležitost, dosud není dořešena řada problémů, například skladování a převoz vodíku.
Island plánuje dvouleté testovací období vodíkových motorů. V současné době jsou k dispozici tři upravené autobusy Daimler Chrysler, které jezdí po hlavním městě Reykjavíku. Postupně se na Islandu má začít jezdit na vodík i v osobních automobilech a motorových člunech.
Island má v plánu do roku 2030 plně přejít na obnovitelné zdroje energie, především geotermální a vodní. Tím, že by v masovém měřítku nasadil technologii motorů spalujících vodík, by se jednak oprostil od vysokých nákladů na dovoz ropných produktů a jednak by ozdravil životní prostředí. Spalováním vodíku totiž nevnikají žádné nebezpečné zplodiny, ani oxid uhličitý. Pouze voda ve formě vodní páry.
Proti vodíkové technologii hovoří relativně drahý způsob získávání vodíku. Děje se tak elektrollýzou vody. To však Islanďany příliš nepálí, neboť vodních zdrojů mají obrovský přebytek. Bohužel jí nemohou vyvážet, protože Island je ostrov příliš odlehlý od krajin, kde je elektřiny nedostatek. Přesto se v poslední době staví několik nových vodních elektráren. Elektřina z nich by měla sloužit i výrobě vodíku.
Zkušební projekt tří vodíkového pohonu autobusů včetně přestavby tří vozů stál sedm milionů eur, tj. asi 222 milionů korun.
podle denního a televizního zpravodajství, 26. dubna 2003
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552