První světový případ komerčního nasazení multiaplikačních karet na celostátní úrovni se rýsuje ve Finsku. O co jde? Každý má v peněžence několik karet. Bankovní kartu, zákaznické věrnostní karty, kartičky pojištěnce zdravotní pojišťovny, konec konců i občanka by měla být jednou v této formě. Odborníci na celém světě se již delší dobu přou, zda by nestačila karta jediná, multifunkční.
předmětem dodávky celkového řešení pro zpracování a vypořádání transakcí prostřednictvím.
Finská firma Luottokunta zadala společnosti LogicaCMG zakázku v hodnotě několika milionů eur na vývoj tohoto systému multiaplikačních čipových karet. Jejich uživatelé budou moci kartu používat nejen jako platební či zákaznickou věrnostní kartu firmy Luottokunta, ale i jako různé jízdenky nebo vstupenky apod. To všechno bude „chytrá karta“ umět. Co je nejzajímavější – systém je připraven i pro využití této karty jako osobního dokladu a je otevřen všem bankám a maloobchodním společnostem ve Finsku.
Systém „chytrých“ multiaplikačních čipových karet je velmi univerzální, flexibilní a bezpečností díky tomu, že neobsahuje běžný magnetický proužek, jak známe například z dnešních platebních karet. Na „chytré“ kartě je zalisován miniaturní čip, vlastně takový malinký počítač. A co jej programátoři naučí, to může dělat. Možnosti jsou obrovské – a také je velmi vysoká úroveň zabezpečení na úrovni vyžadované standardem EMV.
Finsko patří k zemím s největším počtem vydaných platebních karet. Funguje jako vzor pro trhy v řadě jiných zemí. Nasazení multiaplikačních čipových programů se však připravuje i ve Francii a dalších západoevropských zemích, zatímco u nás je vše pouze ve stadiu úvah.
podle Network Computing 15. 3. 2003
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552