Emanuel Swedenborg
foto: archiv Severských listů
Muž, jehož pozoruhodný životní příběh se stal námětem dalšího pořadu z cyklu Českého rozhlasu 2 – Praha Velké osudy, studoval filozofii a přírodní vědy, navrhoval originální technická zařízení -ponorku, jeřáb na vodní pohon, létající stroj či automatickou střelnou zbraň. Na první pohled jsou to běžné věci, ale když dodáme, že náš hrdina je vymýšlel v první polovině 18. století, tiše žasneme. Jmenoval se Emanuel Swedenborg a narodil se roku 1688 ve Stockholmu.
Většinu svého života prožil jako učenec i praktik přírodovědného a technického zaměření. Potom však přišel rok 1743. Na cestě do Anglie a do Holandska prožil Swedenborg duševní krizi, která zcela proměnila jeho osobnost. V jeho deníku z té doby, který byl později vydán pod titulem Snář, jsou popsány sny a vidění, které ho uvedly do stavu náboženského vytržení. Způsobily proměnu původně přísně rozumově založeného člověka v hluboce věřícího, spirituálního analytika, mystika a vizionáře. Swedenborga většina jeho současníků považovala za podivína, ba šílence. Kant ho nazval fantastou, který přišel o rozum, nejhorším ze všech blouznivců.
Swedenborgovo vystupování a jeho aktivní účast na tehdejším společenském a politickém životě ale jeho domnělé šílenství jednoznačně vyvracejí. Když zemřel, začali se k jeho učení hlásit mnozí přívrženci a žáci, kteří ho považovali za světce. Na základě jeho tezí založili takzvanou Novou církev, která brzy zaznamenala velký rozmach hlavně v Anglii a Americe. K zakladatelům patří básník William Blake. Swedenborg ovlivnil i řadu dalších slavných autorů světové literatury. Byli mezi nimi Goethe, Strindberg, Baudelaire, Balzac, Doyle, Emmerson, Yeats či Borges.
Příběh Emanuela Swedenborga zpracoval pro cyklus Velké osudy Zbyněk Černík (Český rozhlas 2 – Praha, 16. října 2007, 17,30 hod.)
Pavel Kácha, redaktor ČRo 2 – Praha, Týdeník Rozhlas 42/2007
v Severských listech publikováno
Emanuel Swedenborg – 4. 4. 2008
Podivuhodný pan Swedenborg – 10. 10. 2007
Průměrná známka: 1,40 • hodnoceno: 5 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552