Otevření Českého centra 10.6.1999,
zleva náměstek ministra
zahraničních věcí ČR
Hynek Kmoníček,
ředitel Správy Českých
center Vladimír Koller
a velvyslanec
Tomáš Husák
Budova Českého centra ve Stockholmu, foto Zdeněk Lyčka
Náměstek ministra zahraničních věcí ČR Hynek Kmoníček a ředitel Správy českých center Vladimír Koller ve čtvrtek 10. června slavnostně otevřeli nově rekonstruovanou budovu Českého centra ve Stockholmu. ČC ve Stockholmu je jedním z nejmladších českých center na světě. Bylo založeno na podzim 1997 a do února letošního roku sídlilo v budově českého velvyslanectví. Poté zahájilo činnost ve vlastních prostorách v budově bývalých stájí v areálu zastupitelského úřadu, jejichž vnější stavební úpravy byly dokončeny letos v květnu.
České centrum je rozděleno na dvě části. Informační část budovy slouží jako veřejné informační středisko poskytující kulturní, turistické a ekonomické informace o České republice, je zde umístěna krajanská knihovna, videotéka a hudební koutek. Druhou část Českého centra tvoří víceúčelová místnost, která je využívána k videoprojekcím, prezentacím českých podniků a regionů, výstavám, jazykovým kurzům, seminářům a besedám. V době slavnostního otevření centra se v ní uskutečnila vernisáž výstavy Stefana Milkova, jednoho z nejvýraznějších představitelů umělecké skupiny Tvrdohlaví, a generačně i výrazově spřízněného Petra Jareše.
Bilance dosavadní činnosti Českého centra je potěšitelná. V loňském roce se podílelo na realizaci téměř tří desítek akcí, z nichž naprostá většina proběhla mimo prostory zastupitelského úřadu, kde ČC dočasně sídlilo. Největší událostí v kulturní oblasti byla prezentace výtvarného díla Alfonse Muchy a Františka Bílka v rámci výstavy Setkání Stockholmu s Prahou ve Státním historickém muzeu ve Stockholmu. Tato výstava se uskutečnila ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy a byla zařazena do oficiálního programu "Stockholm 98 – hlavní město evropské kultury". Program kulturní metropole byl obohacen také úspěšnou scénografickou výstavou prof. Josefa Svobody v budově Starého říšského archivu, na níž ČC spolupracovalo s Královskou činohrou. V loňském roce rovněž proběhla prezentace ČR ve stockholmském Kulturním domě v rámci multimediálního projektu "Okna do Evropy". České centrum v této souvislosti realizovalo internetový přímý přenos čtení básní L. Ferlinghettiho z pražského kostela U Salvátora. U příležitosti vstupu České republiky, Polska a Maďarska do NATO se v Polském institutu ve Stockholmu uskutečnil mezinárodní jazzový koncert umělců z těchto tří zemí pod názvem "NATO Jam Session". V oblasti ekonomiky a cestovního ruchu lze zmínit celošvédskou měsíční kampaň propagující české pivo a turistiku v ČR, setkání českých a švédských podnikatelů v rámci Dne České republiky na veletrhu spotřebního zboží v Göteborgu a Český den v Ulricehamnu. Ve stockholmském Domě průmyslu se uskutečnil seminář o nových investičních možnostech v ČR.
V letošním roce pokračovala úspěšná kulturní prezentace Českého centra ve Švédsku výstavou "Hlučná samota" k 85. výročí narození Bohumila Hrabala v hlavní budově Městské knihovny ve Stockholmu. Mezi vystavenými exponáty byly mj. ukázky samizdatových a exilových vydání Hrabalových textů z archivu Jiřího Gruntoráda a Františka Janoucha. V době konání výstavy byl v kinosále ČC promítnut cyklus hrabalovských filmů. V kulturním středisku Replica ve stockholmské umělecké čtvrti Kungsholmen se uskutečnila výstava "Lyžaři" výtvarníka Martina Velíška a tři vystoupení Bílého divadla Ostrava s představením "Ty, který lyžuješ". V restauraci U vojáka Švejka proběhl Festival českého točeného piva, na kterém měli zájemci možnost ochutnat dvě desítky českých čepovaných piv a prohlédnout si výstavu reprodukcí české kubistické kresby. V hudebním sále Polského institutu ve Stockholmu se v režii Českého centra uskutečnil klavírní koncert mladého českého pianisty Ivo Kahánka. Výtěžek z dobrovolného vstupného byl věnován švédské pobočce humanitární nadace ADRA, která z něj poskytla materiální a finanční pomoc kosovským uprchlíkům v Makedonii, Černé Hoře a Albánii. V metropoli jižního Švédska Malmö probihla společná prezentace České republiky, Maďarska a Polska nazvaná "Středoevropské dny", v jejichž rámci se uskutečnila řada kulturních, společenských a obchodně-ekonomických akcí. Prezentace se zúčastnil prezident českého PEN-klubu Jiří Stránský, který recitoval své verše z doby věznění v jáchymovských uranových dolech a uvedl film Bumerang. Akce byla zakončena "Českým dnem" – seminářem o nových ekonomických a turistických možnostech v ČR, který v prostorách Burzovního domu v Malmö připravilo velvyslanectví ČR a České centrum ve spolupráci s Jihošvédskou obchodní a průmyslovou komorou. Na semináři vystoupil mj. náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Jiří Maceška. Závěrem zbývá dodat, že v nových prosotorách ČC se letos promítal cyklus filmů k 70. narozeninám Věry Chytilové a uskutečnila se zde výstava umělecké keramiky Elžbiety Grosseové, Ludmily Kováříkové a Edity Rydhag.
České centrum postupně rozšiřuje své aktivity i do sousedních skandinávských zemí, o čemž svědčí např. loňský Týden českých filmů v Dánsku a právě probíhající výstava ilustrací Martina Velíška k českému vydání knihy dánského polárního badatele Knuda Rasmussena "Grónské mýty a pověsti" v grónských domech v Kodani a Aalborgu. Z připravovaných akcí stojí za zmínku Mezinárodní fórum karikaturistů v rámci Stockholmského vodního festivalu, což je společný projekt kulturních institutů se sídlem ve Stockholmu, a podzimní skupinová výstava umělců ze zemí střední a východní Evropy ve stockholmském Muzeu moderního umění nazvaná After the Wall.
Švédsko je rozlehlou zemí s řídkým osídlením a šíření informací zde probíhá do značné míry prostřednictvím počítačové sítě. České centrum ve spolupráci s krajanským spolkem CzechPointSweden rozvíjí a aktualizuje vlastní internetovou stránku. Kromě poskytování všeobecných informací z konzulární, obchodní, kulturní, školské, sportovní, krajanské a turistické oblasti se zde vytváří zejména prostor pro české exportéry, kteří mohou na stránku pravidelně zasílat nabídky svého zboží. Touto formou ČC rozšiřuje svoji působnost i mimo hranice Švédska.
České centrum ve Stockholmu se navzdory svému krátkému funkčnímu období dynamicky rozvíjí a neustále rozšiřuje síť svých spolupracovníků a partnerských organizací. A to nejen ve Švédsku, ale i v dalších skandinávských zemích, což je vzhledem k centrální poloze Stockholmu na severu Evropy zcela přirozené.
Zdeněk Lyčka, ředitel Českého centra ve Stockholmu, 1. července 1999
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552