Na doporučení Severské společnosti jsme ve středu 8. 3. 2006 zašli do budovy brněnské JAMU na jeden z obvyklých absolventských koncertů. Studenti hudební fakulty (obor trubka) Jaroslav Konečný a Lukáš Weiss měli předvést na svém večeru 6 skladeb vzniklých v průběhu tří století. Překvapil nás sál plný posluchačů, což nebývá při častých studentských koncertech zvykem.
J. Konečný zahájil Koncertem Es dur pro trubku a klavír méně známého českého skladatele Jana Křtitele Nerudy (18. stol.). Standardní málo hrané dílo příjemné na poslech bylo vystřídáno Sonátou D dur G. Ph. Telemanna, kdy se ke dvěma interpretům přidala druhá trubka a fagot. Dobrá souhra a kvalitní zvuková plnost dechů vyvolala v posluchačích výrazný umělecký zážitek. Vrcholem první části večera bylo Caprice pro trubku a klavír francouzského skladatele E. Bozzy. Barvitá, rytmická hudba, kde si trubka s klavírem vzájemně předávaly motivy, působila se svými jazzovými rytmy skutečně „rozmarně“.
V druhé části večera přišel slíbený zážitek především pro členy Islandské sekce Severské společnosti. Po brilantní Koncetní etudě (A. Goedicke), kterou velmi dobře ztvárnil L. Weiss, zazněla v podání druhého interpreta Sonáta pro trubku a klavír islandského skladatele Karla Ottó Runólfssona. Tento trumpetista a organizátor hudebního života na Islandu (žil v letech 1900–1970) patřil k zakladatelům moderní islandské hudby. Je třeba připomenout, že jeho dílo uvedl do českých koncertních sálů PhDr. Richard Mayer, sám skladatel, předseda Islandské sekce v Brně. Mnohokrát je předvedl na populárních islandských večerech, až se stalo známým a hraným i na koncertech studentů hudebních škol. Runólfssonova sonáta je výrazově silná s prvky chromatiky a pro interpreta obtížnými intervalovými skoky. Končí krásným starobylým motivem islandské melodie, která jen zesílí celkový umělecký dojem.
Na závěr absolventského večera zaznělo Concerto pro dva klavíry a trubku Richarda Mayera z roku 1971. Oba klavíry jsou zvukově vyrovnanými partnery trubky s jejím nosným znělým tónem. Skladatel své dílo tak i zamýšlel – ne jako koncert, kde jeden nástroj dominuje, ale spíše vyrovnané concerto grosso. Po jiskřivém allegru, vyvolávajícímu představu zurčení vody, a mírnějším andante následuje vivace se spoustou disonancí a závěrečným uklidňujícím chorálem. U všech částí jsou překvapivá rychlá zakončení unisono. Autor v této skladbě prožíval konflikty dnešního materialistického světa, nad nímž nakonec nechá hudebně symbolicky zvítězit spiritualitu. Ani 35 let neubralo skladbě na aktuálnosti; svědčí o tom fakt, že se již trvale zapsala do koncertního repertoáru dechové hudby v naší zemi.
Oba mladí hráči propluli úskalími obtížných skladeb opravdu se ctí. Oporou jim byl bezpochyby i suverénní a dokonalý klavírní doprovod. Odměnilo je kromě srdečného potlesku především množství posluchačů, z nichž někteří museli i stát, a blahopřání přítomného Dr. Mayera.
Eliška Štaudová, Brno, 25. března 2006
v Severských listech publikováno
Noční hudba z Brna – 20. 9. 2007
Brněnský večer hudebních premiér – 1. 11. 2006
Islandská hudba už i na školách – 25. 3. 2006
Islandská hudba na vlnách rozhlasu – 21. 4. 2005
Reykjavík v Brně – 10. 12. 2001
Hudebně-historická vzpomínka na Island – 10. 12. 2000
Česko islandské hudební poznávání – 15. 1. 2000
Richard Mayer ? historik, muzikolog a hudební skladatel – 6. 1. 1999
Průměrná známka: 1,00 • hodnoceno: 3 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552