V předvánočně vyzdobeném Stockholmu se v Českém centru uskutečnil další večer poezie. České centrum se od svého založení v roce 1997 stalo skutečně nepostradatelným střediskem českého kulturního života ve Stockholmu, místem, do kterého kroky krajanů směřují se stále větší radostí a s vzrůstajícím uznáním, i místem kde se nešetří časem ani námahou pokud jde o propagaci české kultury ve Švédsku.
Pod názvem Procházka současnou českou a slovenskou poezií
se posluchači seznámili s tvorbou Nadi Ambrožové, Jána Frátrika,
Jindřicha Jílovského, Huberta Kindla, Natálie Kocábové, Milana Matějky,
Viery Prokešové, Milana Rúfuse, Martina Součka, Otokara Štorcha, Jany
Witthedové a dalších. Kromě posledních dvou autoru účinkovaly Jitka
Vykopalová a Marcella a Anička Schatzlová, která zároveň celý pořad i
hudebně doprovodila.
Průvodcem večera byl Otakar Štorch a o příjemný průběh večera se obětavě
staral i nový ředitel Českého centra Ing. Jaroslav Kantůrek.
Čtení poezie má v Českém centru nemalou tradici, ani výše zmíněná „Procházka“ nebyla první. Je třeba se zmínit o zajímavé události letošního podzimu – bylo jí zářijové turné Jáchyma Topola po švédských městech. Topol četl své básně ze sbírky Miluji Tě k zbláznění, z nichž některé do švédštiny přeložila Hagar William-Olssonová. Mezi ukázkami ze čtených textů nechyběly ani pasáže z novely Výlet k nádražní hale (1994), která také vyšla ve švédském překladu.
Tereza Čáslavská z Českého centra mi prozradila jak k této neobvyklé akci došlo. Jáchym Topol byl ve Švédsku už v listopadu 2001 a zúčastnil se spolu s Jiřím Krchovským autorského čtení. I tehdy je připravilo České centrum ve spolupráci s některými institucemi ve Švédsku. V té době z iniciativy Jáchyma Topola založili dva obětavci malé nakladatelství s krásným českým jménem Rámus. Tam pak byla Topolova literatura vydávána.
Knihovna Českého centra obsahuje v současné době 1400 titulů knížek. Mimo ně také půjčuje videokazety a hudební nahrávky z produkce českých vydavatelství. Neocenitelná je i spolupráce s katedrami českého jazyka ve Švédsku i promítání filmů, které patří mezi nejoblíbenější.
Jana Witthed, Göteborg 5. 12. 2002
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552