znak SLSeverské listy

           

 

Honem! Honem! (Jalla! Jalla!)

 


Švédsko 2000, 88 min.
Scénář a režie: Josef Fares
Hrají: Fares Fares (Roro), Torkel Petersson (Mans), Tuva Novotná (Lisa), Laleh Pourkarimová (Jasmina), Jan Fares (táta), Sofi Ahlstrom Helledayová (Jenny), Khatoun Faresová (babička)


Nadějný třiadvacetiletý režisér libanonského původu Josef Fares, jenž představuje v severských končinách výraznou teplou frontu.

Vzhledem k autorově původu není nijak překvapující, že jeho svižná romantická podívaná pojednává právě o libanonském mladíkovi a o jeho potížích, vyplývajících z mužova liberálního západního smýšlení a z tradičních představ jeho babičky o tom, jak se zakládá rodina.

Mladý zahradník Roro, pečující se svým nejlepším (švédským) kamarádem Mansem a s němým černošským kolegou o městskou zeleň, se totiž ocitne před nepříjemnou volbou: miluje Švédku Lisu, zatímco jeho rodina domluví sňatek s jeho krajankou Jasminou. Vše se zauzluje, když se Roro s Jasminou dohodnou, že budou naoko souhlasit; dívce totiž v případě odmítnutí hrozí, že ji rodina pošle do rodné země. Mans má zase jiný problém: v partnerství se svou dívkou najednou zoufale selhává v posteli. Nepomáhá ani zaříkávání libanonského léčitele. Když se postupně ukáže, že Mansova potíž samovolně mizí ze světa právě v přítomnosti Jasmíny, zbývá už jen otázka, jakými oklikami dovedou tvůrci své postavy k happy endu.

Sjednocování Evropy a setkávání příslušníků nejen evropských národů je tématem mnoha filmů posledních let (mj. Milenci, Samotáři, V červenci nebo England!). Faresův film v tomto směru naštěstí nijak netlačí na pilu: jeho libanonský hrdina neprožívá žádný zásadní střet starých tradic a nových myšlenek. Chce se prostě oženit s tamtou dívkou a ne s touto. Veškeré peripetie se pak točí vyloženě kolem praktických aspektů hlavního problému (jak stihnout projížďku s Jasminou a zároveň schůzku s Lísou), a ne kolem hloubání a rozvažování na téma vlastní kulturní vykořeněnosti. Hrdinův švédský kamarád má koneckonců ve filmu stejný prostor jako samotný Roro.

A tak se libanonská představa o rodinné soudržnosti nakonec realizuje v úplně jiné rovině. V jaké? Už jen letmý pohled na herecké obsazení prozradí, že Josef Fares obsadil do filmu dobrou polovinu svých nejbližších příbuzných.

Švédští akademici se rozhodli, aby se právě Honem! Honem! ucházelo o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek. Kritický a hlavně divácký úspěch režisérova debutu je prozatímním vyvrcholením jeho tvorby, do které spadá asi padesát krátkometrážních filmů, z nichž ty nejlepší rozhodly, že se Josef Fares ve svých jednadvaceti stal nejmladším studentem režie na švédském Dramatickém institutu. Rozhodl se však nedostudovat a věnovat se (Honem! Honem!) rovnou profesionální tvorbě. Jenže při bližším ohledání jeho celovečerního díla je nutno utlumit mediálně přitažlivou euforii z příběhu o zázračném dítěti: Honem! Honem! je sice inteligentní a svižnou komedií se sympatickými hrdiny, ale místy poněkud přesycenou zbytečnými zápletkami a motivy, jejichž opodstatněním není vnitřní logika příběhu či konzistentní psychologie postav, ale prostě to, že vedou ke komické situaci (groteskní zápletka se zuřivým majitelem ztraceného psa, Mansovo vyprávění cizím návštěvníkům kavárny o malé velikostí jeho penisu). Fares tady zjevně neukočíroval svůj obdiv k silácky vyšperkovaným dílům Quentina Tarantina.

Zda se filmařský talent čerstvě objeveného sebevědomého geniálního dítka nerozmělní v prázdně okázalých evropských verzích hollywoodských žánrových vzorců, musí ukázat čas. Příští Faresův film prý bude akční trhák…

Zdeno Kubina, Shot! 1/02, 15. ledna 2002

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.688 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.090 sec. • www.severskelisty.cz • 3.137.192.3
file v.20230419.185308 • web last uploaded 20231105.233934
2017:288 • 2018:167 • 2019:388 • 2020:165 • 2021:112 • 2022:119 • 2023:37 • 2024:11