Vstup své země do Evropské unie podporuje výrazně méně Norů než ještě před rokem. Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, provedeného institutem MMI, vyplývá,že pro vstup Norska do EU je dnes jen 32 procent obyvatel země. Naopak jednoznačně proti členství Norska v EU se vyslovilo 48 procent dotázaných. Ještě před rokem přívrženci vstupu nad odpůrci těsně vedli. Prudký pokles podpory začlenění země do unie nastal paradoxně poté, co se vlády v Oslu ujal sociálnědemokratický premiér Jens Stoltenberg, který sám vstup země do EU podporuje. Jeho strana je však v této otázce vnitřně rozdělená a z voličů sociální demokracie se pro vstup do EU vyslovuje jen velmi těsná většina. Norsko jednalo v první polovině 90. let s unií o přijetí společně se Švédskem, Finskem a Rakouskem. Na rozdíl od zmíněných tří zemí, které do EU vstoupily společně v roce 1995, však norští voliči v roce 1994 v referendu vstup odmítli.
Přes 40 procent Švýcarů je připraveno za měsíc říci ANO Evropské unii. A jejich počet stále roste. Spolu s Norskem patří Švýcarsko k uzavřenému klubu zemí západní Evropy, které odmítají přistoupit k Evropské unii (EU). Norové již dvakrát v referendu řekli "ne". Švýcaři, kteří se v roce 1992 vyslovili proti integraci země do Evropského hospodářského prostoru (EHP), jakéhosi předpokoje EU, budou o připojení k EU hlasovat 4. března. Podle francouzského deníku Le Figaro je však nyní situace zcela odlišná. Hlavně tentokrát nepůjde o EHP, ale o vstup do samé unie. Popravdě řečeno, bernská vláda by se bez referenda ráda obešla. Ale švýcarská ústava stanoví, že vstup do EU musí schválit jak většina obyvatelstva, tak většina z 26 kantonů. Není snadné takové dvojí většiny dosáhnout. A co bude s neutralitou? Přestože vláda soudí, že je slučitelná s členstvím v unii, určité části švýcarského obyvatelstva se to nelíbí. Řeknou-li Švýcaři 4. března "ne", budou muset čekat 16 let, než se budou moci ke vstupu do unie vyslovit podruhé.
Opravdu bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine. Pravda je, že bohaté Norsko si může určitou nezávislost dovolit. Ovšem Švýcarsko také nepatří mezi chudé země a karta se tam obrací. U Norů se asi také projevuje přirozená větší chladnost Seveřanů a jejich tisíciletá odolnost proti nepohodám i životní nutnost umět se s problémy poprat sám bež přispění druhých.
podle čtk, 19. února 2001
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552