Luboš Hrůza, foto cinohermiklub.cz
Luboš Hrůza uprostřed s režisérem
Ivo Krobotem (vlevo) a herečkou Martinou Válkovou
31. ledna 2001, foto čtk
Dne 2. prosince 2008 náhle ve věku 75 let zemřel scénograf, divadelník, výtvarník, pedagog, zakládající člen Činoherního klubu, šéf výpravy Národního divadla v Oslu Luboš Hrůza. Poslední rozloučení se uskutečnilo ve středu 10. prosince 2008 v kostele u Salvátora v Praze 1. S Lubošem Hrůzou měli příležitost se setkat i členové Severské společnosti na besedě 4. prosince 2006 v Klubu Lávka.
„To máte tak, my scénografové jsme jako děvčata v tanečních. Někdo nás prostě vyzve k tanci. Rád pracuji v osvědčených týmech, například s panem Kačerem, a to již od roku 1959. Na druhou stranu je pro mě napínavé poznávat nové a mladší režiséry. Obyčejně je režisér o něco zkušenější a starší. Bere si scénografa – divocha, co by mu do představení vlil svoji krev. A naopak. Moji režiséři většinou dávno umřeli anebo odešli do penze. Pracovat s mladšími režiséry přináší napětí…“ (Luboš Hrůza, www.scena.cz)
Luboš Hrůza se narodil 28. března 1933 v Jihlavě. Scénické výtvarnictví vystudoval v letech 1956 až 1960 na pražské Divadelní fakultě u profesora Františka Tröstera. Spolupracoval s divadly v Jihlavě a Ostravě a v roce 1967 získal na prvním ročníku Pražského quadriennale stříbrnou medaili. S Ladislavem Smočkem, Jaroslavem Vostrým, Janem Kačerem a Evaldem Schormem stál dva roky předtím u zrodu Činoherního klubu.
Po emigraci byl Hrůza v letech 1968 až 1997 šéfem výpravy Národního divadla v Oslu. Koncem 70. let tam získal cenu divadelních kritiků za tlumočení Ibsenových her, především za scénografii ke hře John Gabriel Borkman. Od roku 1990 působil opět v České republice, především na své „mateřské scéně“ v Činoherním klubu. Spolupracoval pak i s Národním divadlem v Praze (Smrt obchodního cestujícího, Hrdina západu, Hadrián z Římsů), Divadlem na Vinohradech (Markýza de Sade), brněnským Národním divadlem (Perníková chaloupka), Klicperovým divadlem v Hradci Králové (Revizor) a plzeňským Divadlem Alfa (Nos).
V Činoherním klubu po svém návratu připravil výpravu například k inscenacím Mumraj, Letní byt, Jak se bavil pan Sloane a Maska a tvář. Nejnověji letos připravil scénu k inscenaci Kunderovy Ptákoviny. Celkem jich tam realizoval pětadvacet.
Bohatou a rozmanitou Hrůzovu činnost připomněl letos Divadelní ústav na výstavě v pražské galerii Černá labuť. Právě dnes bude otevřena ve Stockholmu.
Když se Hrůza před dvěma lety v Severské společnosti v Praze zúčastnil setkání ke 100. výročí Ibsenova narození, připomněl, že během téměř třiceti let připravil jen v norském Národním divadle 88 scénických a 35 kostýmních výprav, mezi nimiž byl tucet inscenací her Henrika Ibsena. Mimoto hostoval ve všech norských divadlech a stockholmském divadle Dramaten, působil i v Anglii, Švýcarsku, Nizozemsku, Japonsku a na Islandu.
Po návratu do vlasti spolupracoval také s Divadlem na Fidlovačce a scénami v Olomouci a Českých Budějovicích.
Poslední výstavu v České republice Luboši Hrůzovi připravil Institut umění – Divadelní ústav v březnu roku 2008 v Café – galerii Černá labuť v Praze. 4. prosince 2008 pak byla zahájena jeho výstava Labutí píseň v Českém centru ve Stockholmu. Luboš Hrůza patřil k našim nejlepším a nejvýznamnějším scénografům.
zpráva čtk a další zdroje, 2. prosince 2008
v Severských listech publikováno
Průměrná známka: 1,25 • hodnoceno: 4 ×
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2025 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2025. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552