znak SLSeverské listy

           

 

V Göteborgu začal summit Evropské unie


Anna Lindhová, ministryně zahraničí Švédska



foto zpravodajství ČT a Måns

Prezidenti a předsedové vlád členských zemí Evropské unie zahájili 15. června 2001 dopoledne ve švédském Göteborgu pravidelnou schůzku, která je tentokrát zasvěcena do značné míry východnímu rozšíření unie.

V souvislosti s rozšířením budou státníci na dvoudenním summitu posuzovali negativní výsledek irského referenda o ratifikaci smlouvy z Nice. Evropští politici hledali odpověď na otázku, co by přesvědčilo v novém referendu irské voliče.

Summit začal jako vždy setkáním s předsedkyní Evropského parlamentu Nicole Fontainovou, která přítomné varovala, že pokud se Evropská unie rychle nenaučí komunikovat s občany, bude se propast mezi politikou a lidmi prohlubovat a budou se opakovat i nepříjemná překvapení jako bylo irské referendum. Zdůraznila, že výsledek referenda nesmí nijak změnit nebo zpomalit probíhající jednání s kandidáty. Polsko a Maďarsko vyzvalo Evropskou unii, aby jednoznačně potvrdila, že dokončí rozhovory s nejpokročilejšími v roce 2002. S představiteli Evropské unie i dalších kandidátských zemí hovořil na summitu i český premiér Miloš Zeman

Vedle rozšíření a irského referenda přítomní debatovali i o strategii udržitelného rozvoje, a to i pod dojmem čtvrtečního setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem, který zopakoval odmítavé stanovisko Spojených států k ratifikaci Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů.

Summit se konal ve Švédském výstavním a kongresovém středisku, velkém moderním komplexu poblíž centra Göteborgu, které zahrnuje také hotel, kde byli politici ubytováni. Řada z nich procházela po ulici oddělené od zbytku města vysokými drátěnými bariérami střeženými stovkami policistů.

Summit totiž je, jako obvykle, doprovázen řadou nepokojů provokovaných především z řad odpůrců globalizace. Již několik dní předem bylo zatčeno několik dánských aktivistů, kteří připravovali násilné akce.

Den před zahájením summitu se švédští policisté poprvé střetli s demonstranty. Agentura AFP oznámila, že účastníci demonstrace házeli na pořádkové síly prázdné láhve a dlažební kostky.

Asi 400 policistů se štíty a obušky a psy se snažilo zabránit přibližně dvěma stovkám demonstrantů obklíčit jednu školu v centru města, ale několik účastníků protestu přesto vyvěsilo rudo-černou vlajku, která je symbolem anarchistickému hnutí. Další policisté na koních rozehnali demonstranty, kteří byli u nedalekého parku. Většina z celkem asi pěti set demonstrantů, kteří skandovali hesla "solidarita" a "třídní boj", měla na sobě masky.

Nepokoje přiměly švédské organizátory přestěhovat některé delegace do bezpečnějších hotelů a zrušit páteční večeři šéfů vlád v restauraci v centru Göteborgu.

Plán rozšíření Evropské unie je nezvratný, to je poselství, které vzkázala z Göteborgu Evropská patnáctka kandidátským zemím.

Rozšíření Evropské unie je nezvratné, řekli v sobotu prezidenti a premiéři 15 členských států EU kandidátským zemím, s jejichž státníky se sešli na oběd. Je to společný jmenovatel, kterého bylo dosaženo v několikahodinové diskusi. Francie a Německo se postavily proti přání předsedajícího Švédska a Evropské komise, aby unie vyhlásila, že s nejlépe připravenými uchazeči uzavře jednání o přistoupení do konce roku 2002. Němci si zjevně nepřejí konkrétní načasování rozšíření před vlastními volbami v příštím roce.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Moscovici vyložil, že jeho země považuje vytyčení termínu konce jednání za "kontraproduktivní", protože by to prý podkopalo reformní úsilí některých kandidátů. Podle diplomatů podporují švédský přístup Británie, Dánsko, Finsko, Řecko, Španělsko a Nizozemsko, pochybnosti mají Rakousko, Belgie a Portugalsko. Rozdíly mezi malými zeměmi jsou však jen v odstínech; je jasné, že pokud Paříž a Berlín nebudou pro konkretizaci termínů, nic takového se v usnesení neobjeví.

Zpracováno podle zpravodajství ČT a čtk, 16.června 2001

v Severských listech publikováno

Související články

Čtyři roky za násilí v Göteborgu – 7. 8. 2001
Göteborg po vrcholné schůzce EU – 21. 6. 2001
V Göteborgu začal summit Evropské unie – 16. 6. 2001

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.927.636 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.131 sec. • www.severskelisty.cz • 3.12.162.179
file v.20230419.185846 • web last uploaded 20231105.233934
2017:156 • 2018:99 • 2019:115 • 2020:37 • 2021:45 • 2022:28 • 2023:25 • 2024:6