znak SLSeverské listy

           

 

Trosečník ze Skagerraku


Trosečníkův vor
foto Bergen Worldwide gas / Aftenposten

Tanker Berge Odin trosečníka vylovil
foto Bergen Worldwide gas / Aftenposten

Lidé v autobusu linky 100 asi nevěděli,
že se vezou s trosečníkem vyloveným
před měsícem ze Severního moře.
foto www.blesk.cz / David Malík

„Jirko, to jsem já. Copak mě nepoznáváš,“
marně se snažil navázat kontakt Kvapilův
kamarád Josef Nedvěd (vpravo).
foto www.blesk.cz / David Malík

Boty trosečníka mají jasný nápis: migration.
Švédové je dávají migrantům.
foto www.blesk.cz / David Malík

Dobrodružství Jiřího Kvapila pokračuje.
V Praze se ohřál sotva pár minut
a už stopoval na dálnici směrem
k hranicím na Vídeň.
foto www.blesk.cz / David Malík

Švédským úřadům zamotal hlavu muž, kterého v pátek 21. dubna 2006 objevila posádka tankeru na moři mezi Dánskem a Norskem.

Trosečník, údajně Američan, strávil několik dní plavbou na voru postaveném z dřevěných fošen a čtyř plechových sudů. Námořníci ho nalezli s omrzlinami na nohou a dehydrovaného.

Tajemný muž tvrdil, že byl vyhozen z lodi, na jejíž jméno si nepamatuje. Po svém nalezení požádal, aby byl předán do Švédska. Místní policisté jsou ale znepokojeni tím, že muž nechce odhalit skutečnosti, díky kterým se ocitl na širém moři. Trosečník navíc schovává svou tvář před objektivy fotografů.

Trosečník u sebe neměl žádné doklady, mluvil ale perfektně anglicky a tvrdil, že se jmenuje George Williams. Dlouhou dobu prý strávil v USA, ale narodil se v Kapském Městě v Jihoafrické republice. Údajně pracoval v Evropě, ale nechtěl říct kde.

Po téměř měsíční usilovné práci však Seveřané jeho totožnost vypátrali. Jde o Čecha Jiřího Kvapila narozeného roku 1957 v Domažlicích. Jeho totožnost policistům potvrdila jeho matka, která žije v Mladé Boleslavi.

„Na základě dotazu Interpolu jsme prověřovali informaci, že muž by mohl mít původ v Mladé Boleslavi. Šetřením bylo zjištěno, že se skutečně jedná o muže, který zde několik let žil,“ sdělil internetovému deníku iDNES mluvčí policistů Ladislav Mareš.

„V roce 1989 emigroval do Německa. V zahraničí pak pobýval asi do roku 2002, kdy ho jeho příbuzní naposledy viděli v České republice,“ uvedl Mareš. Poslední dva roky pak muž strávil v Londýně jako bezdomovec.

Případ připomíná záhadného „pianistu“, který se loni v Británii také znenadání objevil „z moře“ a vzbudil velké spekulace i zájem veřejnosti. Zatímco „pianista“, z něhož se postupně vyklubal Němec, komunikoval jen hudbou a předstíral němotu, český „vorař“ o sobě dosud tvrdil, že pochází z Jihoafrické republiky.

V pátek ráno byl Kvapil s eskortou poslán ze Švédska letecky do České republiky. Podle mluvčí pražské cizinecké policie Nely Gajduškové přicestoval ve 12.15 hod. na ruzyňské letiště. Sice se prokázal se náhradním cestovním dokladem na jméno Jiří Kvapil, nicméně komunikoval pouze plynnou angličtinou a trval na tom, že se jmenuje Georg Williams.

Podle švédských policistů nepožádal ve Švédsku o politický azyl a nedopustil se žádného protiprávního jednání. „Přijel ale bez dokladů a odmítal svůj případ vysvětlit,“ uvedl Jan Bertilsson z informačního oddělení policie v Göteborgu důvody, proč švédská strana odeslala českého občana do jeho vlasti. Pro švédskou a zřejmě i českou policii tak záhadně vyhlížející případ skončil.

Internetový deník Blesk popsal další trosečníkový osudy v naší republice. Po odbavení byl kontaktován novináři. „No, no, no,“ opakoval anglicky na dotaz, jestli pochází z Česka. Poté, co získal v informačním středisku mapu, odejel autobusem na výpadovku a začal stopovat směrem na Vídeň.

ms – podle denního zpravodajství, čtk, LN, Radio Praha, iDnes
norského internetového deníku Aftenposten, 20. května 2006

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.928.500 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.092 sec. • www.severskelisty.cz • 18.117.227.194
file v.20230419.185849 • web last uploaded 20231105.233934
2017:138 • 2018:86 • 2019:78 • 2020:32 • 2021:51 • 2022:77 • 2023:23 • 2024:8