znak SLSeverské listy

           

 

Finsko slaví 100 let své nezávislostiHora Sana

Rozhledna v Tampere

Hrad v Turku

Hrad Olavinlina v Savonlinně

Hamina

Finsko letos slaví své sté narozeniny. Nezávislost získalo 6. prosince 1917 po staletích nadvlády Švédska a Ruska. Finové si v úterý odpoledne symbolicky připili šálkem kávy. K oslavám se připojí také památky ve třiceti různých zemích a zahalí se do finských národních barev – modré a bílé. V Praze se ve středu rozsvítí Tančící dům.

Akce k výročí nezávislosti, které se konaly po celý rok, vrcholí dvoudenními oslavami 5. a 6. prosince. Jejich centrem jsou Helsinky, finská metropole. V přístavu nedaleko centra města oslavy ukončí velkolepý ohňostroj.

Obyvatelé země tisíců jezer si kulaté výročí společně připomněli „modrobílou“ přestávkou na kávu v úterý ve dvě hodiny odpoledne místního času. Přípitek kávou, ať už společně s kolegy ve firmách, se sousedy či s přáteli a příbuznými doma, je pro Finy symbolický. Jsou totiž bezkonkurenčně největšími konzumenty kávy na světě, ročně jí spotřebují 12 kilogramů na obyvatele. Typickým sladkým zákuskem ke kávě jsou ve Finsku skořicové rolky.

Ke společnému kávovému přípitku vyzvala obyvatele Finska organizace Suomi 100, která oslavy stého výročí samostatnosti organizuje. Pokud si lidé nemohou udělat čas v určenou hodinu, pak si mají najít na kávu se svými přáteli chvilku kdykoli během tohoto dne.

„Čas byl záměrně zvolen tak, aby většina lidí byla se svými kolegy stále ještě v práci nebo ve škole, než půjdou den nezávislosti oslavit domů se svými rodinami,“ uvedla zástupkyně Suomi 100 Päivi Pirttiläová.

Oslavy výročí nezávislosti budou kromě vůně kávy charakteristicky provázet také finské národní barvy – modrá a bílá. Města a vesnice ve Finsku byly vyzvány, aby v předvečer výročí vyvěsily na stožáry státní vlajky, a případně také nasvítily významné budovy modrobíle. V národních barvách září už od pondělí také posvátná hora Sámů Saana na nejzápadnější výspě finského Laponska.

Do iniciativy se zapojilo i dalších téměř 30 zemí světa, včetně České republiky. V Praze se modrou a bílou barvou rozzáří Tančící dům. „Rozsvítíme ho ve středu v podvečer,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel Galerie Tančící dům Robert Vůjtek.

Celkem modře a bíle zazáří padesát památek. Mezi nimi proslulá socha Ježíše Krista nad Riem de Janeiro v Brazílii, Niagarské vodopády v Kanadě, hrad v mozambické metropoli Maputo, Anděl nezávislosti v mexické metropoli, slavné Koloseum v Římě, telavivská radnice či Viktoriin most v australském Brisbane (kompletní seznam památek, které budou v modrobílých barvách, najdete zde).

„Modrá je barva našich jezer a bílá představuje sníh, který pokrývá naši zemi v zimě,“ popsal finské barvy v roce 1870 místní literát Zacharias Topelius. Bílá vlajka s modrobílým křížem se stala oficiální vlajkou Finska v květnu 1918, necelého půl roku po vyhlášení samostatnosti.

Čtyři z pěti Finů podle průzkumu veřejného mínění uvedli, že je pro ně důležité zúčastnit se oslav stého výročí nezávislosti, a více než 600 tisíc z nich se nějakým způsobem angažovalo v přípravách programu v průběhu roku. Do oslav se zapojuje také finský národní sport, hokej, sérií mimořádných zápasů ligových družstev. Helsinské týmy Jokerit a IFK se rozhodly sehrát svá utkání na nezastřešeném stadionu, který i s tribunou pro zhruba osmnáct tisíc diváků vznikl kvůli oslavám v parku Kaisaniemi v centru metropole. Atmosféra zápasů má připomenout časy před více než sto lety, kdy amatérští nadšenci v zátoce přiléhající k parku začínali hrát novou hru, při níž místo o míč sváděli souboje o puk.

Zdroj iDnes.cz, 5. prosince 2017

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.933.187 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.128 sec. • www.severskelisty.cz • 3.235.20.185
file v.20230419.185858 • web last uploaded 20231105.233934
2017:72 • 2018:239 • 2019:219 • 2020:183 • 2021:104 • 2022:68 • 2023:37 • 2024:26