znak SLSeverské listy

           

 

Švédsko a euro

Do nové švédské vlády se v říjnu dostali i dva euroskeptičtí ministři. Paradoxně by to ovšem mohlo prosazení eura prospět. Premiér Persson považuje zavedení eura ve Švédsku za jednu z priorit.

Největším euroskeptikem ve vládě je Margareta Winbergová, která získala důležitý post vícepremiérky. Během kampaně proti euru v roce 1994 byla bývalá ministryně zemědělství Winbergová přední odpůrkyní. Dalším odpůrcem je ministr obchodu Leif Pagrotsky.

Do Švédska se naopak z Bruselu vrátil velký příznivec měnové unie, velvyslanec Gunnar Lund. Jeho úkolem bude asistovat ministru financí Bosse Ringholmovi v mezinárodních otázkách a otázkách finančního trhu. Lund nepovažuje euroskepticismus některých ministrů za problém. Nechal se slyšet, že udělá vše pro to, aby Leifa Pagrotského přesvědčil, že se ve svém náhledu na euro mýlí.

Mnoho politických komentátorů vidí naopak za Perssonovým krokem taktický tah. Podle Jonase Tallberga ze Zahraničně-politického institutu (Utrikespolitiska institutet) je přizvání euroskeptických ministrů do vlády dobrým způsobem, jak odzbrojit odpůrce eura. Velkou roli komentátoři přisuzují Gunnaru Lundovi. Právě Lund by měl dát vládě jasný evropský profil, míní ředitel stejného institutu Anders Mellbourn.

Definitivní datum švédského referenda o připojení se k třetí fázi Evropské měnové unie bude stanoveno pravděpodobně letos v prosinci. Mělo by se konat příští rok, v hotovostním styku by v případě kladného výsledku bylo zavedeno od roku 2006.

Tereza Hořejšová, Integrace, kráceno, 22. října 2002

Švédové odmítají společnou měnu

Podpora Švédů myšlence připojení jejich země k Evropské měnové unii vykazuje od léta sestupnou tendenci a momentálně je nejnižší za celý poslední rok. Podle průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky zveřejnil švédský tisk, je nyní pro nahrazení švédské koruny eurem 48 %Švédů, zatímco proti je 47 %. Podle toho by chystané referendum o této otázce bylo takzvaně „mrtvým závodem“. Pět procent dotázaných si ještě stále neudělalo na věc jasný názor. Průzkum je prvním po parlamentních volbách letos v září. V předchozí anketě tohoto druhu letos v červenci bylo přitom pro euro 55 %a proti pouze 41 %občanů. Stále více signálů naznačuje, že referendum k této otázce by se ve Švédsku mohlo uskutečnit příští rok na podzim.

Vládnoucí Švédská sociálnědemokratická dělnická strana přitom naznačila, že ekonomicky je země tří korunek na euro připravena již nyní. Vzruch do debaty o celonárodním referendu přinesla i kniha viceguvernéra švédské centrální banky Villyho Bergströma, v níž tento ekonom tvrdí, že Švédsko se k přijetí eura vlastně již zavázalo, a celonárodní referendum je tak jen „představením pro galerii“. Diskuse o Evropské měnové unii (EMU) Bergström nazývá „manipulací, zatemňováním a předstíráním politiky“ ve vztahu Švédska k Evropské unii. „Podpisem maastrichtské dohody jsme se již zavázali k účasti v EMU, jakmile budou podmínky pro takové zapojení z naší strany splněny,“ tvrdí viceguvernér.

Některé především levicové politiky však Bergströmův názor popudil a trvají na tom, že „do EMU nelze vstoupit bez souhlasu švédského lidu“. Bergström sám v rozhovoru pro tiskovou agenturu TT znovu trval na svém. „Podepsali jsme dohodu z Maastrichtu, a jakmile jsou kritéria splněna, musíme vstoupit,“ zopakoval. Na dotaz, co se stane, jestliže chystané referendum vstup přece jen odmítne, viceguvernér odvětil lakonicky: „Pak budeme mít problém.“

podle LN, redakčně upraveno, 6. listopadu 2002

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.940.651 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.105 sec. • www.severskelisty.cz • 44.221.73.157
file v.20230419.185857 • web last uploaded 20231105.233934
2017:149 • 2018:107 • 2019:88 • 2020:28 • 2021:70 • 2022:108 • 2023:36 • 2024:18