znak SLSeverské listy

           

 

Rusko hrozí Dánsku jadernými zbraněmi


Vladimír Putin a Michail Vanin, 24. října 2003, foto kremlin.ru

Dánsko v srpnu 2014 souhlasilo, že se připojí k protiraketovému štítu aliance a poskytne aspoň jednu malou válečnou loď s dostatečně výkonným radarem. Protiraketový obranný systém, jehož pozemní základny mají být v Polsku a Rumunsku, Moskvu dlouhodobě silně dráždí. Ruská reakce na sebe sice nechala delší dobu čekat, zato je nezvykle ostrá.

Rusko by mohlo vyslat své jaderné střely proti dánským lodím, pokud se skandinávská země připojí k protiraketové obraně NATO. Toto prohlášení ruského velvyslance v Kodani vyvolalo ostrou reakci dánské vlády. Dánský ministr zahraničí označil diplomatova slova za překročení přípustných mezí.

„Nemyslím si, že by Dánové zcela chápali důsledky svého připojení k protiraketové obraně vedené USA. Pokud se tak stane, dánské lodě se stanou cíli pro ruské jaderné střely,“ řekl ruský ambasador Michail Vanin v dnešním rozhovoru s listem Jyllands-Posten. Podle něj hrozí, že se obě země stanou nepřáteli.

Šéf dánské diplomacie Martin Lidegaard prohlásil, že Vanin „překročil přípustné meze“, když dal najevo, že každý, kdo se v budoucnu připojí k obrannému systému, bude terčem ruských střel. „Rusko velmi dobře ví, že systém protiraketové obrany NATO není zaměřen proti němu. Neshodujeme se s Ruskem na řadě důležitých věcí, ale je důležité, aby tón mezi námi neeskaloval,“ sdělil Lidegaard listu Jyllands-Posten.

Profesor Sten Rynning, vedoucí Centra pro válečná studia Jihodánské univerzity, má za to, velvyslancovo dramatické oznámení bylo pečlivě plánováno a koordinováno s moskevskou vládou. „Je to dobře promyšlené akce, a Rusové mají určitě dobrý pocit, že mohou ovlivnit veřejné mínění v jiných zemích. Myslím si, že oznámení bude mít dopad v dlouhodobém horizontu,“ prohlásil pro dánský list Jyllands-Posten. „Máme špatné vztahy s Rusy, a proto se musíme naučit zvládat situace, kdy se Rusové už nedají považovat za partnery. To znamená, že je třeba v NATO najít novou ruskou politiku.“ Zároveň řekl, že má obavy, jak na toto prohlášení ruské strany budou reagovat socialisté a radikálové o kterých je všeobecně známý kladný vztah k Rusku.

„Přesto si myslím, že názory ruského velvyslance jsou více výrazem vojenské rétoriky než nějaké nové vojenské strategie,“ dodal Johannes Riber Nordby.

Mluvčí NATO Oana Lungescová prohlásila, že Dánsko je spolehlivý spojenec NATO a aliance je připravena bránit všechny své spojence před jakoukoliv hrozbou. Podobným hrozbám bylo v dřívějších dobách vystaveno i Polsko a Česká republika. Tyto země jsou důležitými pilíři v protiraketové obraně NATO.

„Rozhodnutí o připojení k protiraketovému štítu bylo přijato již dávno a tak jsme překvapeni načasováním, tónem i obsahem stanoviska ruského velvyslance. Tyto výroky nepřispívají k důvěře, stabilitě a míru,“ řekla Oana Lungescová zpravodaji listu Jyllands-Posten.

Zdroje blízké alianci NATO se domnívají, že oznámení velvyslance Vanina je součást ruské agresivní propagandy v celé Evropě.

„Ruský velvyslanec v Dánsku se zcela zjevně snaží nepřípustným verbálním strašením ovlivnit domácí dánské politické rozhodování a je velmi nepravděpodobné, že by to uspělo, i že je hrozba ruského jaderného útoku proti Dánsku reálná,“ míní Jan Čulík na internetových Britských listech.

Dánské vztahy s Ruskem jsou napjaté kvůli ruské letecké aktivitě poblíž nebo v dánském vzdušném prostoru. V prosinci se ruské letadlo málem srazilo s dopravním strojem SAS nedaleko Kodaně. Říjnová zpráva kontrarozvědky Forsvarets Efterretningstjeneste odhalila, že Rusko v létě provedlo simulovaný útok na ostrov Bornholm a v březnu loňského roku prohlásil švédský pilot, že jeho letoun dělily „pouhé sekundy“ od srážky s ruským vojenským strojem.

zdroje Jyllands-Posten, čtk, Britské listy, 20. března 2015

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.940.811 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.119 sec. • www.severskelisty.cz • 3.236.83.14
file v.20230419.185855 • web last uploaded 20231105.233934
2017:223 • 2018:133 • 2019:129 • 2020:57 • 2021:64 • 2022:130 • 2023:41 • 2024:22