ilustrační foto wikimedia commons
Dánsko je další zemí, která má zájem těžit plyn z břidlic. Město v severním Dánsku Frederikshavn udělilo povolení francouzské energetické firmě Total k provedení vůbec prvních průzkumných vrtů v zemi, které mají zjistit možnosti budoucí těžby plynu z břidlic.
Povolení získala firma v době, kdy konvenční těžba plynu v Dánsku klesá. Dánsko loni poprvé od roku 1997 spotřebovalo více energie, než kolik vyprodukovalo. Země sice zůstává čistým vývozcem ropy a zemního plynu, těžba ropy však loni klesla o 13 procent a plynu o 18 procent.
„Zastupitelstvo města Frederikshavn vydalo povolení k zahájení testovacích vrtů rezerv břidlicového plynu v zemi,“ uvedla mluvčí města Frederikshavn Karin Rasmussenová. „Konsorcium, které tvoří francouzská energetická firma Total a státní fond Nordsoefonden, plánují spustit průzkumný vrt koncem léta letošního roku.“ Total má v konsorciu podíl 80 procent.
Skupina lobbující za těžbu plynu z břidlic Shale Gas Europe rozhodnutí přivítala. „Dánsko, spolu s Británií, Španělskem, Polskem a Rumunskem, učinilo rozumné a vyvážené rozhodnutí, že břidlicový plyn má důležitou úlohu při uspokojení jejich budoucích energetických potřeb,“ uvedla skupina v prohlášení.
Země jako Británie a Polsko tvrdě prosazují rozvoj těžby plynu z břidlic. Břidlicovou ropu považují za jediný způsob, který by mohl omezit závislost Evropy na ruském zemním plynu, a také snížit náklady na energii, stejně jako se to podařilo v USA.
Rasmussenová však upozornila, že Total zatím získal povolení pouze na vrtání konvenčním způsobem, aby získal testovací vzorky. Zatím nesmí použít hydraulické štěpení, které se obvykle používá při těžbě plynu z břidlic. Hydraulické štěpení využívá chemikálie, písek a vodu pro rozlomení břidličných formací hluboko pod zemí a uvolnění plynu.
Ochránci životního prostředí v Dánsku, podobně jako u nás a v řadě jiných států Evropy, proti plánům na průzkum těžby z břidlic protestují. Obávají se, že by hydraulické štěpení mohlo kontaminovat podzemní vody. Rasmussenová dodala, že tato metoda bude vyžadovat samostatnou studii dopadu na životní prostředí a zvláštní povolení.
Dánsko vyváží plyn do Německa, Nizozemska a Švédska. Švédsko je plně závislé na dánských dodávkách plynu, napsala agentura Reuters.
Zdroj: internetový deník E15, 26. června 2014
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552