znak SLSeverské listy

           

 

Norové umí léčit otravu metylalkoholem


Erik Knut Hovda, norský toxikolog
foto Česká televize

foto archiv

V souvislosti s objevení metylalkoholu v nelegálně prodávaném alkoholu v Česku a následné vyhlášení prohibice se objevila zpráva o téměř zázračném léku z Norska.

Speciální lék Fomepizol na otravu metylalkoholem přivezl do Česka norský lékař Erik Hovda z norského toxikologického informačního střediska jako dar. Dostali jej čeští pacienti, kteří ho potřebují. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) potvrdil, že přípravek je bezpečný a jeho jakost a účinnost je dostatečně doložena. Fomepizol však není oficiálním lékem, proto nějakou dobu trvalo, než ho bylo možné použít.

Rozhovor s Erikem Hovdou na stránkách deníku idnes.cz

Norové nám zatím poskytli 30 balení léku jako dar. Lék je sice velmi účinný, ale nehodí se pro každého, kdo se metylalkoholem otrávil. Záleží také, v jakém stádiu otravy se pacient nachází.

Přivezl účinnější protijed a české kolegy učí novou metodu krevních rozborů. Tato léčba by podle něho měla stabilizovat stav pacienta do 24 hodin. Problémem je ale vysoká cena.

Otravu metanolem lze pochopitelně léčit i jinak, například klasická léčba etanolem („obyčejným“ alkoholem) je také účinná, mnoha pacientům zachránila život. Je podle odborníků jen náročnější na sledování pacienta, u kterého se musí udržovat určitá hladina alkoholu v krvi. Je mnohem levnější než nyní známý lék Fomepizol, vyrábí se u nás v lékárně v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. „Půl litru tohoto infuzního roztoku stojí podle vyráběného množství od cca 150 do 400 korun,“ uvedl Vondra. Norský Fomepizol je nesrovnatelně dražší. Léčba jednoho pacienta s jeho pomocí vychází až na 200 tisíc korun.

Norský lék Fomepizol do Česka přivezl toxikolog Erik Hovda, který je jedním z nejuznávanějších odborníků na léčbu otrav metanolem. V Norsku se podobná událost před několika lety stala také. Hovda školil i lékaře z Ústí. „Minulý týden byla primářka emergency Jana Bednářová na semináři v toxikologickém ústavu, kde přednášel,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Po svém návratu pak proškolila ostatní lékaře.

Hovda „kritizuje“ ČR

Situace v zemi je nepřehledná a české úřady nemají metanolovou aféru pod kontrolou. Podle deníku Verdens Gang to prohlásil norský lékař Erik Knut Hovda, který minulý týden přivezl do ČR účinný lék pro otrávené pacienty. Ten však popírá, že by Česko kritizoval. List ho prý špatně citoval.

„Situace je velmi naléhavá a otravy se rychle šíří. V tuto chvíli nemají české úřady přehled ani kontrolu nad situací,“ citoval list Verdens Gang předního norského toxikologa Hovdu, který přijel do Česka s lékem Fomepizol, jenž při otravě metanolem funguje jako účinný protijed. V Česku podlehly otravě metylalkoholem již více než dvě desítky lidí a několik dalších desítek zůstává hospitalizováno.

„V Norsku jsme dobře vybaveni pro případ otrav metanolem, ale protijed je drahý a Česko na něj nemá prostředky. Aplikuje se proto jen v těch nejzávažnějších případech. Obvykle se jako protijed používá alkohol, ale to je dost časově náročné a také složité, protože pacienti jsou pak opilí,“ citoval norský list Hovdu. Ve věci se podle deníku začal angažovat, když si přečetl na internetu varování českého kolegy ohledně situace v Česku.

Hovda však tyto své výroky popřel a označil Verdens Gang za velmi bulvární list; rozhovor mu prý před otištěním nedal přečíst a citoval ho špatně. „V norštině jsem řekl toto: Alkoholový skandál se rozrůstá a není dosud pod kontrolou… Tak, jak situace vypadá teď (bylo to v neděli), nemá (policie) přehled a plnou kontrolu,“ upřesnil lékař. Pochválil prý také české zdravotníky za skvělou práci. Norskému deníku prý také řekl, že Fomepizol nebyl v ČR registrován, ale ministerstvu zdravotnictví se ho podařilo schválit během pár hodin.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) uvedl, že ČR o nákupu Fomepizolu jedná s výrobcem a dodávku může rychle získat. V pondělí řekl, že jeho úřad může na pořízení preparátu uvolnit několik milionů bez větších dopadů. Mluvilo se o koupi 25 dávek, podle odhadů by mohly stát kolem pěti milionů korun. „Je přirozené, že Česko nemá tak velké zkušenosti s otravami jako Norsko, kde jsou vzhledem k tamnímu přístupu k alkoholu mnohem častější,“ uzavřel mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

zdroj: čtk, idnes.cz denik.cz, 13.–19. září 2012

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.758 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.110 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.149.205
file v.20230419.185854 • web last uploaded 20231105.233934
2017:141 • 2018:140 • 2019:114 • 2020:54 • 2021:57 • 2022:41 • 2023:36 • 2024:10