znak SLSeverské listy

           

 

Norsko trápí nedostatek másla


V norských obchodech s mléčnými výrobky
ilustrační foto aftenposten.no

Norové si musí frontu na máslo letos vystát, foto AP/metro.co.uk

Norové zažívají nevídanou věc – zoufalý nedostatek másla. Stav na trhu s máslem dokonce přiměl vládu k tomu, aby snížila dovozní cla na máslo ze zahraničí. V ohrožení je tak mimo jiné příprava tradičních norských vánočních pochutin.

Spotřeba másla v této skandinávské zemi letos roste. Svůj podíl na tom má mimo jiné obliba zvláštní tukové diety, která staví na nízkém obsahu uhlohydrátů. Ve srovnání s loňským listopadem vzrostla poptávka po másle o více než 30 procent, což je jeden z důvodů prázdných regálů v obchodech.

Za nedostatkem másla stojí také deštivé léto, které se odrazilo ve špatné dojivosti. Nízké výnosy mléka se poté promítly do domácí produkce másla, kterou Oslo chrání vysokými dovozními cly. Celní tarify tak zajišťují, že devět z deseti balení másla v obchodech je norského původu.

Podle norského deníku Aftenposten za problémy může i mlékárenská společnost Tine, která včas nezareagovala na zvýšený odbyt. „S čísly, která máme dnes k dispozici, vidíme, že mlékárenská společnost Tine mohla předvídat situaci již počátkem letošního léta,“ řekl Leif Forsell z norského ministerstva zemědělství.

Vláda v Oslu se proto rozhodla pro snížení dovozního cla o více než 80 procent (do března roku 2012) a také zrušila mléčné kvóty pro místní farmáře, které mají zabránit zahlcení trhu s mlékem. Největší norská mlékárenská společnost Tine snížení dovozních cel ocenila, protože díky tomu bude moci výrazně zvýšit domácí výrobu. Zahraniční máslo chce využívat k produkci jiných výrobků.

Mimořádné dovozy másla však mohou přijít ještě draho. Není totiž jen nedostatek másla pro koncové spotřebitele, ale hlavně pro průmyslové zpracování, píše deník Aftenposten.

Tine, která dodává do obchodů 90 procent všeho másla, původně doufala, že nedostatek vyřeší dodávkou více než milionu kilogramů másla navíc ve srovnání s loňským rokem. Mluvčí společnosti Öystein Knoph nyní připouští, že to je pro vánoční poptávku příliš málo a příliš pozdě. „Je to politováníhodná situace. Předpovědi ukazují, že situace se vrátí do normálu nejdříve na konci ledna,“ řekl Knoph.

Nedostatek másla vede k situacím, o kterých by se člověk domníval, že v dnešní době nejsou možné. V uplynulém týdnu zadrželi norští celníci pašeráka, který se pokusil ze Švédska převézt 90 kilogramů másla. Podnikavci zase nabízejí na internetu kilogram švédského másla za 400 norských korun (přes 1300 korun), což je více než šestkrát dražší než běžná maloobchodní cena.

Šéf švédského řetězce supermarketů EuroCash Fredrik Jakobsson uvedl, že ve čtyřech obchodech u hranic s Norskem lidé za poslední dva týdny nakoupili 25 tun másla, což je pětinásobek normálního prodeje. Pomocnou ruku podalo tento týden Dánsko. Na televizní výzvu ranního pořadu zareagovali dánští diváci, kteří shromáždili symbolických 4000 balení másla pro Nory. Nápadu se chytili dánští bloggeři, kteří založili profil na Facebooku, kde nabádají k další pomoci. Norům naopak nepomůže Island. Jak informoval portál Ice News, mlékárenský podnik Mjólkursamsalan odmítl zaslat do Norska velkou dodávku másla, protože se obává, že by tato humanitární pomoc vyprázdnila v předvánočním čase islandské regály.

Podle britského deníku Metro se u Norů neuchytil nápad používat pro vánoční cukroví místo másla margarín. Norové, podobně jako u nás, musí mít sedm druhů cukroví. „Margarín prostě není totéž, když pečete cukroví, musíte mít máslo,“ řekla jedna zákaznice deníku Telegraph.

A perlička na závěr – na norském serveru aftenposten.no najdete několik videí, které Nory učí, ja ze smetany, která k dostání je, udělat máslo. (To mi připomíná šedesátá léta a mojí babičku, která zase z másla a mléka vyráběla šlehačku, pozn. red.)

podle tiscali.cz, metro.uk a aftenposten.no, 15. prosince 2011

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  5,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.924.889 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.117 sec. • www.severskelisty.cz • 3.144.16.254
file v.20230419.185854 • web last uploaded 20231105.233934
2017:142 • 2018:103 • 2019:94 • 2020:56 • 2021:80 • 2022:116 • 2023:34 • 2024:8