znak SLSeverské listy

           

 

Havárie ruského letadla s hokejisty

V Rusku se krátce po startu zřítil letecký speciál s hokejovým týmem Lokomotiv Jaroslavl. Většina hráčů zahynula. Letadlo Jak-42 odstartovalo na letišti v Jaroslavli, nemohlo ale nabrat výšku, zavadilo zřejmě o anténu a pak se zřítilo. Na palubě bylo podle oficiálních zdrojů 45 lidí – 37 členů hokejového klubu a osm členů posádky. Havárii přežili jen dva lidé.


foto Misha Japaridze / AP Photo

Velké množství hokejových fanoušků se sešlo u Kinnarps
Areny v Jönköpingu, aby uctili brankáře Stefana Liva
foto Scanpix

V leteckém speciálu zahynuli tři čeští hokejisté – Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Mezi oběťmi je i kapitán slovenské reprezentace Pavol Demitra.

V letadle zahynul i švédský brankář Stafan Liv z Jönköpingu. Hokejové Švédsko je v šoku. „Žal je to velký a těžký,“ řekl švédskému deníku Dagens Nyheter předseda švédského svazu ledního hokeje Christer Englund. Všechny hokejové zápasy ve Švédsku jsou zahajovány minutou ticha.

Nouzové přistání na Volze se nepovedlo

K nehodě došlo před 15. hodinou našeho času nedaleko letiště v Jaroslavli. Krátce po startu, asi kilometr od ranveje, se letadlo naklonilo a pak se zřítilo a začalo hořet. Stroj po startu špatně nabíral výšku a podle některých zdrojů narazil do antény. Piloti se prý pokoušeli nouzově přistát na Volze. Letoun se rozlomil na dvě části. Přední část spadla do řeky a druhá zůstala na břehu.

Podle dispečera jaroslavlského letiště Tunošna Arije Novika stroj zřejmě nezvládl startovací manévr a odpoutal se od země příliš pozdě. Letadlo příliš dlouho nabíralo rychlost. Pilot si ale na nic nestěžoval. „Pilot přejel bod, kdy se měl odpoutat od země, a to o několik desítek metrů. Opustil dokonce ranvej a vyjel už mimo dráhu, až odtud se pak vznesl. Po zlomku vteřiny se naklonil na levý bok a spadl,“ popsal Novik. „Pilot měl navázat spojení s věží v okamžiku, kdy se dostane do letové výšky 200 metrů. To už se nestalo,“ dodal.

Jaroslavlský hokejový klub prakticky přestal existovat

Na palubě cestoval takřka kompletní klub ruské KHL Lokomotiv Jaroslavl mířící do Minsku, kde měl zítra odehrát zápas se zdejším Dynamem. Podle ruského Interfaxu byli na palubě i další zahraniční hráči. „Byli tam hráči ze Švédska, Polska, Ukrajiny, České republiky, Německa, Běloruska, Lotyšska a dalších zemí,“ uvedl zdroj seznámený s podrobnostmi nehody.

Zdroj: ct24.cz, dn.se, 7. září 2011
foto archiv

Švédský brankář Stefan Liv

Švédský reprezentační brankář Stefan Liv nastoupil do Jaroslavli až letos první den v květnu. Olympijský vítěz a mistr světa 2006 před tím chytal za Sibir Novosibirsk, v nové sezoně však šel hájit branku Lokomotivu Jaroslavl. Liv se letos nepředstavil na mistrovství světa, trenéru Martsovi se omluvil z osobních důvodů.

Stefan Liv se narodil 21. prosince 1980 v polské Gdyni pod jménem Patrik Slyž. Hned záhy byl však dán do sirotčince v polském Gdaňsku, odkud si ho osvojila v jeho dvou letech švédská rodina. Od ní pak přijal jméno Stefan Liv a dodnes si své původní jméno Patrik nechal jako druhé křestní. Jeho nová rodina ho přivedla k hokeji v Jönköpingu, kde v sezóně 1999/2000 nakoukl poprvé do Elitserien proti týmu Luleå HF. Už po jeho úvodním ročníku byl v létě roku 2000 draftován týmem Detroit Red Wings ve 3. kole jako celkové číslo 103. V následující sezóně se už stal oporou týmu HV 71 Jönköping a v listopadu si odbyl také premiéru v národním týmu Švédska v duelu proti České republice.

Konec minulé sezóny nedopadl nejlépe. Novosibirsk vypadl v Gagarinově poháru velmi rychle a Stefana Liva by tak čekala dlouhá údržba, než by se připojil ke švédskému národnímu týmu. To ale Liv rychle odmítl. „Byl jsem po sezóně úplně vyšťavený, neměl jsem energii. Nedokázal bych náš tým podržet, nemělo to cenu. Navíc je mi 30 a chci si užít svou rodinu, dlužím ji to“, omluvil se na dálku kouči Martsovi z boje o reprezentační jedničku. Po sezóně také neušly jeho výkony vedení Jaroslavli, které hned přišlo s lukrativnější nabídkou, a Liv kývl.

Přestup do Jaroslavle se mu však stal osudným.

Zdroj: khl.pr

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2022 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2022. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.867.138 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.345 sec. • www.severskelisty.cz • 3.235.176.80
file v.20220407.021527 • web last uploaded 20220430.213341
2017:140 • 2018:96 • 2019:75 • 2020:40 • 2021:58 • 2022:62