Z tohoto ruského domu zůstal po požáru
stát jenom komín
3. srpna 2010, foto AP
monitorovací stanice radiačního nebezpečí
foto STUK, Finsko
Lesní požáry v Rusku jsou hrozivější, než se předpokládalo. Zasáhly i oblast, kterou před lety ozářil radioaktivní spad z havárie v Černobylu. Do ovzduší se tak může uvolňovat radioaktivní cesium, které do sebe vtáhly stromy podzemní vodou.
Ve finských regionech, které zasáhl kouř z lesních požárů v Rusku, však není zvýšená úroveň radioaktivity. Finský Úřad pro jadernou bezpečnost tak uklidnil obavy z uvolňování izotopu cesium 137 z míst, které zasáhl radioaktivní spad po havárii v Černobylu.
Plameny a dusivý kouř trápí Rusko už skoro čtrnáct dnů. Lidé žijící poblíž kontaminovaných oblastí se bojí, nedostávají totiž žádné informace z úřadů.
Zasaženo je asi čtyři tisíce hektarů kontaminovaných lesů. „Máme mapy nukleární kontaminace a jsou tady mapy současných požárů,“ citovala jednoho z úředníků lesní správy v postižené oblasti agentura AFP. „Každý si může dát dvě a dvě dohromady. Proč tají informace?“ snažil se dovtípit.
„Úroveň radiace je tam jako na Rudém náměstí v Moskvě,“ uklidňoval tento týden veřejnost hlavní lékař ruského ministerstva zdravotnictví Gennadij Oniščenko. Vyzval novináře, aby nešířili paniku.
„Mraky jsou od nás daleko a v současné době k nám nevane vítr z východu, takže zdravotní riziko je minimální,“ říká rakouský expert Gerhard Wotawa z vídeňského úřadu pro meteorologii a geodynamiku.
Relativní bezpečnost potvrdil i finský jaderný úřad (STUK). Oznámil, že analyzoval vzorky pocházející Helsinek, z Kotky na severovýchodním pobřeží země a z Imatry ležící na jihovýchodě při hranicích s Ruskem. „Podle provedených měření lesní požáry nezvýšily radioaktivitu nad normální úroveň,“ konstatoval. Úrovně cesia 137 se prý neliší od běžných hodnot naměřených ve Finsku: „Což ukazuje, že lesní požáry v Rusku nezvýšily množství radioaktivního cesia,“ dodal STUK. Ve Finsku je 255 venkovních monitorovacích stanic.
„Úroveň radiace ve finském vzduchu je pro lidské zdraví nevýznamná a odpovídá miliontině celkové dávky radioaktivního ozáření, jemuž je ročně vystaven průměrný Fin, což je 3,7 milisievertu,“ vysvětlil úřad.
Rovněž ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že požáry v oblastech, které byly kontaminovány po výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu na Ukrajině v roce 1986, byly rychle uhašeny a radioaktivita je tam na normální úrovni.
podle idnes – leš, čtk, 12. srpna 2010
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552