Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Problém ve švédské jaderné elektrárně


hlídkující policisté u elektrárny, foto čtk

elektrárna Oskarsshamn, foto

První reaktor švédské jaderné elektrárny Oskarshamn byl ve středu večer odstaven, protože tu zadrželi muže s výbušninou

Rutinní prohlídka objevila u svářeče, který se chystal do práce, menší množství vysoce explozivního materiálu TATP. Potvrdil to mluvčí policie z kalmarské oblasti Sven-Erik Karlsson. Současně prý elektrárně někdo vyhrožoval bombovým útokem. Podle prohlášení vlastníka elektrárny se ale zřejmě o teroristický čin nejednalo. Také švédské úřady tvrdí, že situace není tak dramatická, jak naznačovaly první zprávy.

Okolí závodu bylo hermeticky uzavřeno do vzdálenosti 300 metrů. Vedení elektrárny v tiskovém prohlášení oznámilo, že odborníci na výbušniny byli pověřeni zevrubným prozkoumáním oblasti kolem reaktoru Oskarshamn 2, dočasně odstaveného kvůli rutinní údržbě. Oba zbývající bloky elektrárny jsou v provozu.

Dva muži, kteří byli zadrženi pro podezření z příprav sabotáže proti jaderné elektrárně v Oskarshamnu, byli posléze propuštěni na svobodu, přesto jsou i nadále podezřelí z příprav sabotáže, a to s nejnižším stupněm podezření.

Navzdory intenzivní práci nenašla policie žádné nové důkazy příprav sabotáže proti oskarshamnské jaderné elektrárně. Žádné stopy výbušnin nebyly zjištěny ani při prohlídce elektrárny, ani v bydlištích obou podezřelých.

Vlastník elektrárny, německá energetická firma E.ON, později oznámila, že v Oskarshamnu žádné nebezpečí bombového útoku nehrozilo. Zprávy médií označila za zveličené. Mluvčí společnosti potvrdil, že u najatého svářeče bylo nalezeno malé množství výbušniny, které podle něj mohlo být pozůstatkem například i běžné střelby z loveckých zbraní. Případ podle něj ale ukázal, že bezpečnostní systém jaderné elektrárny funguje bezchybně.

Oskarshamn, ležící na východním pobřeží největší skandinávské země, je jednou ze tří dosud fungujících švédských jaderných elektráren. Elektrárna má celkem tři jaderné reaktory. Dvojice pracovala v momentálně odstaveném druhém bloku. První blok byl ve středu odstaven proto, že i do části jeho prostor mohli mít zadržení přístup. „Nevíme, jestli tam skutečně byli, prohlídku ovšem musíme z bezpečnostních důvodů provést tak jako tak,“ komentoval zastavení výroby elektřiny v prvním bloku Roger Bergman, který v Oskarshamnu pracuje v informačním oddělení. Reaktory O1 a O2 mají některé společné vstupní prostory.

Druhý reaktor Oskarshamnu je v přechodné odstávce od 11. května 2008. Jak dlouho bude přerušena výroba elektřiny v prvním bloku odstaveném ve středu, zatím není známo. V provozu je tak prozatím jen jediný z trojice reaktorů této elektrárny.

Látkou, jejíž stopy byly při bezpečnostní kontrole zjištěny, je podle zatím dostupných informací krystalická sloučenina TATP, kterou policie označuje jako vysoce výbušnou. Byla použita například při teroristických útocích v londýnském metru před třemi lety, kdy přišlo o život asi 50 osob.

ČT24, reuters, čtk, České noviny, ČRo1 Radiožurnál 21. – 22. května 2008

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2020 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2020. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.590.655 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.552 sec. • www.severskelisty.cz • 3.237.94.109
file v.20200614.192359 • web last uploaded 20200819.002024
2017:168 • 2018:99 • 2019:109 • 2020:28