znak SLSeverské listy

           

 

Francouzské stíhačky střeží Island

Francouzské stíhačky Mirage hlídají vzdušný prostor nad Islandem. V rámci mise NATO budou dva měsíce chránit ostrovní stát, který nemá vlastní letectvo ani armádu.


stíhačka Mirage 2000, foto archiv

„Francie do mise vyslala čtyři letouny Mirage 2000 a 110 svých vojáků, kteří tvoří pozemní personál. Letouny budou startovat ze základny v Keflavíku,“ informovala islandská vláda. Ostrov by měli francouzští letci střežit až do konce června.

Island žádné letectvo ani armádu nemá. Do NATO země přistoupila pod podmínkou, že nebude nucena budovat vojsko a přijímat cizí jednotky v době míru. V padesátých letech Island umožnil využívání letecké základny v Keflavíku a na ostrově dodnes působí obranné síly NATO. Ačkoliv Island nemá vlastní armádu, je všeobecně považován za váženého člena Severoatlantické aliance, a to především kvůli strategické geografické poloze. Tuto pozici si Island vydobyl především v dobách takzvané studené války.

Doposud ochranu vzdušného prostoru zajišťovaly Spojené státy, které měly na Islandu umístěno několik protiponorkových letounů a stíhaček. Severoatlantická aliance loni na žádost Islandu rozhodla, že se členské státy budou v hlídkování střídat. Cizí stíhací stroje nebudou však na ostrově stále, ale zhruba čtyřikrát do roka jen na několik týdnů. V mezidobí budou ochranu Islandu zajišťovat alianční radary a sledovací systémy.

Po francouzských letcích by měli v září vzdušný prostor nad Islandem střežit opět Američané.

Kromě Islandu zajišťuje NATO v rámci takzvaného „air policingu“ leteckou ochranu dalším pěti členským státům. Belgické a nizozemské vzdušné síly střeží Lucembursko, italské stíhačky pak Slovinsko.

Při ochraně trojlístku pobaltských republik – Litvy, Lotyška a Estonska – se střídají alianční země vždy po třech měsících již od dubna 2004. Z litevského letiště tak už startovaly belgické, dánské, britské, norské, nizozemské, německé, ale i polské a turecké stíhačky. Právě při ochraně Pobaltí by si měli připsat na konto účast v první zahraniční misi i čeští letci. Hlídkovat nad Pobaltím by měli s letouny Jas-39 Gripen už příští rok 2009.

Za poplachy mohou ruské bombardéry

Za pravidelné poplachy a ostré starty aliančních stíhaček v posledních měsících mohou ruské strategické bombardéry, které se pravidelně během cvičných letů pohybují velmi blízko členských států NATO – především Norska a Británie. Jen loni Británie zaznamenala nejméně 21 případů, kdy museli stíhači do vzduchu kvůli ruským letounům.

Přelety ruských bombardérů nad Tichým oceánem, Arktidou, Atlantikem, ale i Evropou nejsou v posledních měsících ničím novým. Rusko loni v létě obnovilo pravidelné lety svých strategických bombardérů mimo vlastní území. Po patnácti letech se tak vrací k praxi z dob Sovětského svazu, přestože bojové hlídky bombardérů zrušilo v roce 1992.

Během loňského července a srpna musely norské a britské pohotovostní stíhačky několikrát vzlétnout k ruským bombardérům, které se přiblížily k území Norska a Británie. V říjnu se dva ruské strategické bombardéry Tu-160 během cvičného letu nečekaně přiblížily k místu zasedání ministrů obrany členských států NATO v nizozemském Noordwijku. Letos v únoru přelétly ruské bombardéry v Pacifiku nad americkou letadlovou lodí a její vlastní stíhačky je eskortovaly do bezpečné vzdálenosti.

iDnes.cz, 6. května 2008

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.951.426 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.157 sec. • www.severskelisty.cz • 44.200.140.218
file v.20230419.185852 • web last uploaded 20231105.233934
2017:152 • 2018:111 • 2019:78 • 2020:35 • 2021:59 • 2022:39 • 2023:34 • 2024:26