Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Švédové vyfoukli Murdochovi Primu


foto archiv

V září letošního roku (2005) se začalo v kuloárech šuškat, že česká soukromá televizní stanice Prima jde sice strmě nahoru (svoji reality show VyVolení například těžce převálcovala obdobný projekt Big Brother uváděný na obrazovky konkurenčním leaderem Novou), nicméně to s jejími financemi není tak slavné, jak se na první pohled zdá. Strategický zahraniční partner (rozuměj investor) by Primě přinesl peníze, které potřebuje pro rozvoj a nákup programů pro souboj s konkurenční Novou.

Zálusk na Primu, která je po na rozdíl od Novy na prodej, si dělal největší evropský provozovatel televizního vysílání RTL a švédská firma MTG. Začátkem září se však mnohem větší šance dávaly světovému gigantu News Corp., který patří australskému miliardáři Rupertu Murdochovi. „Mohu potvrdit, že se tu se zájemci o koupi netrhnou dveře,“ citoval tehdy deník Mladá fronta Dnes ředitele Primy Martina Dvořáka. Dvořák ale jména potenciálních zájemců sdělit odmítl.

30. září bylo už jasno. Stoupající obliba Primy nakonec přilákala švédskou mediální společnost MTG, která má koupit rovných 50 procent akcií v české společnosti GES Media Holding (GMH), která je majitelem televize. Švédové za podíl zaplatí přibližně 96 milionů € (zhruba 2,8 miliardy Kč). Ovšem až po té, co akvizici GES Media Holding (a jejích čtyřech dceřiným firem) posoudí antimonopolní úřad.

Obě firmy chtějí podle mluvčí využít (jak jinak) zkušeností a schopností místního managementu – i potenciálu nadnárodní mediální skupiny. Faktem však je, že TV Prima získá snadnější přístup k zahraničním televizním pořadům i novým televizním formátům.

Generální ředitel Primy Martin Dvořák, který povede firmu i dále, v rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes prohlásil, že nejde o žádnou finanční investici, ale výhradně jen strategické partnerství. „V dramatické tvorbě máme velké know-how, ale rozhodně nechceme za každou cenu dělat všechno sami. MTG má silnou pozici v mezinárodních produkčních firmách, které vyrábějí nebo mají práva na zajímavé formáty, na game show či reality show,“ prohlásil dále.

A hlavní plány a očekávání? „Chceme dosáhnout stabilně třicetiprocentního podílu na trhu,“ říká Martin Dvořák. „Chceme to dokázat už příští rok.“

MTG je lídrem televizního trhu ve Skandinávii a pobaltských státech a zároveň největším severským provozovatelem komerčních rádií. Působí na televizních a rozhlasových trzích ve více než 30 zemích světa, vysílá přes 30 satelitních programů ve víc než 15 zemích. Loni měla obrat zhruba 22 miliard korun při dvoumiliardovém zisku. V Česku, kde provozuje dva placené satelitní programy, bude nyní z poloviny vlastnit druhou největší soukromou televizi s více než čtvrtinovým podílem na trhu. Skupina GES, kterou si se Švédy půl na půl rozdělí dosavadní majitel Primy Ivan Zach, se má přejmenovat na TV Prima Holding. V čtyřčlenném představenstvu i šestičlenné dozorčí radě mají mít Češi i Švédové rovnoměrné zastoupení. Podle Martina Dvořáka se nepočítá s tím, že by MTG v budoucnu koupila větší část Primy.

ms, 6. října 2005

zdroje: denní tisk, mfd, čtk, LN

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2020 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2020. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.577.364 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.363 sec. • www.severskelisty.cz • 3.236.15.142
file v.20200222.013833 • web last uploaded 20200628.202827
2017:138 • 2018:76 • 2019:80 • 2020:15