znak SLSeverské listy

           

 

Finská papírna v Čechách


sortiment Myllykoski Continental GmbH

Finská společnost Myllykoski se sídlem v Německém Dachau*) má zájem postavit v Čechách obří papírnu. Vyhlédla si pro to část areálu v Opatovické elektrárně zhruba na půli cesty mezi krajskými městy Pardubice a Hradec Králové. Umístění této papírny je pro Finy určitě zajímavé, neboť poblíž má vést dálnice z Prahy na Hradec Králové a Olomouc, nedaleko bude velká dálniční křižovatka, která ji napojí i na obě krajská města. Také není nezajímavá existence civilního a nákladního leteckého „přístavu“ v rámci pardubického vojenského letiště. Investice finské firmy by měla být cca 14 miliard korun.

Celý projekt má však několik háčků. Papírna bude vybudována v oblasti, kde nejsou žádné suroviny potřebné pro výrobu, všechno se bude dovážet a odvážet kamióny. Finská firma neuvažuje o možnosti použít železniční dopravu, i když do areálu elektrárny, kde by papírna měla stát, vede železniční vlečka. Obyvatelé blízkých Opatovic nad Labem se bojí nadměrné hlučnosti a prašnosti způsobené provozem kamiónů, kterých má tudy projet až několik set denně. Další problém může znamenat i nedostatečná kapacita současné silniční sítě, vybudování dálniční přípojky se stále protahuje, neboť různé zájmové skupiny spekulativně vykupují půdu, na níž by měla nová silnice stát. I Krajský úřad v Pardubicích má řadu připomínek, které se týkají podmínek odvádění a čištění odpadních vod a odstraňování odpadu z výroby papíru.

Na druhou stranu je tato investiční akce velmi zajímavá pro region – také proto, že kapacita výroby 400 tisíc tun papíru ročně zaměstná 250 lidí a další asi tisícovku v navazující činnosti, zejména v dopravě.

*) MYLLYKOSKI CONTINENTAL GmbH, 85221 Dachau, Spolková republika Německo

ms, 17. září 2005

Papírna v Opatovicích již jednou byla :-)

Ředitel Východočeského muzea v Pardubicích ve svém studijním materiálu pro průvodce Přehled dějin Pardubic píše:

…Správa velkostatku se snažila zvýšit příjmy zakládáním řady nových podniků. V roce 1650 začal pracovat na zámku pivovar. Na severní straně zámeckého příkopu poháněla vodní kola od roku 1663 papírnu a koželužnu, posléze i tříselnu. Kvůli těmto podnikům zůstal zámecký příkop napuštěn vodou a to činilo značné škody domům v Kostelní ulici, změny ve vodním režimu škodily i místním mlynářům a dalším řemeslníkům. Značně trpěly zámecké hradby i budova děkanství. Snaha zbavit se těchto vrchnostenských výrobních podniků dlouho vycházela naplano. Teprve v roce 1723 se papírna a koželužna přestěhovala do Semína (odtud potom po letech do Opatovic n. L., kde před polovinou 19. století zanikla)…

ms, 24. listopadu 2005

Obří papírna se začne stavět na jaře 2006

Zhruba na 13 miliard korun vyjde nový papírenský závod u Opatovic nad Labem na Pardubicku. Jeho výstavba by měla začít již v květnu 2006. První novinový papír opustí továrnu finské společnosti Myllykoski v polovině roku 2007. V papírně vznikne 250 nových pracovních míst, několik set dalších lidí nalezne práci v navazujících činnostech, řekl včera zástupce firmy. Podle viceprezidenta společnosti Heikkiho Rätya bude papírna jednou z nejmodernějších na světě a bude splňovat normy EU a ČR.

čtk, LN, 8. února 2006

Finská Myllykoski nepostaví papírnu v Opatovicích


Teplárna a elektrárna v Opatovicích nad Labem již
stojí.  Zda bude stát i spalovna se neví.
Ale papírna se postaví v Německu.
foto: excon.cz

Finská společnost Myllykoski, která plánovala postavit v Opatovicích nad Labem velkou papírnu s 250 zaměstnanci, se rozhodla přesunout svůj investiční záměr do Německa. čtk to sdělil Radim Kovács ze společnosti AMI Communications, která finského výrobce zastupuje. Důvodem přesunu je zpoždění a nejistota při schvalování výstavby v Opatovicích. Investice za zhruba 13 miliard korun by byla druhou největší letos ohlášenou investicí v Česku.

Úřední proces byl podle investora neúměrně vleklý a trval více než rok. Rozhodnutí má návaznost i na současnou restrukturalizaci společnosti, od níž si Myllykoski slibuje mnoho výhod. Přesun projektu do jihoněmeckého Plattlingu, kde již firma provozuje jednu ze svých papíren, umožní zcela nový energetický koncept papírny, kromě toho má být dosaženo také dalších dodatečných synergií.

(Na vleklosti procesu se podílela i nejistota výstavby související spalovny odpadu v Opatovicích, velký odpor místních obyvatel vůči papírně i spalovně a jisté necitlivosti přístupu Pardubického kraje i samotného města Pardubice k místnímu obyvatelstvu při prosazování výstavby. Připomínky byly i k velké dopravní zátěži do doby, než bude v lokalitě vybudována nová rychlostní komunikace – poznámka redakce Severských listů).

Dokumenty o papírně ke stažení

Hluková studie – (pdf 851kB)
Hodnocení zdravotnich rizik – (pdf 348kB)
Internetové zdroje – články z novin, stanovisko kraje a obce,… (pdf 263kB)
Oznámení záměru – (pdf 3,8MB)
Rozpylová studie – (pdf, 398kB)
Zahájení zjišťovacího řízení – (pdf 175kB)

Radio Praha, 30. října 2006

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2023 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2023. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.907.318 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.077 sec. • www.severskelisty.cz • 34.229.63.28
file v.20230419.185849 • web last uploaded 20231105.233934
2017:175 • 2018:133 • 2019:85 • 2020:34 • 2021:51 • 2022:36 • 2023:23