Ralf Dreyer (vedoucí DEK), Vladimír Špidla a Joseph Hayes (velvyslanec
Irska)
na oslavách rozšíření EU, Praha 30.4.2004
foto © 2004 Reprezentace Evropské komise v České republice
foto ČT a archiv, koláž Severských listů
Úderem půlnoci na 1. květen 2004 se Česká republika stala členem Evropské unie. Spolu s Čechy vstoupili do EU Slováci, Poláci, Maďaří, Slovinci, Lotyši, Litevci, Estonci, obyvatelé Malty a Kypru. Historický okamžik, který někteří vnímají s nadšením a jiní s obavami, si lidé připomněli na různých akcích po celé republice.
Lidé se především těší na volný pohyb uvnitř Evropské unie a na ekonomickou podporu společenství. Věří v lepší možnosti studia, práce za našimi hranicemi, i když vše nebude, jak očekávali. Také míra nadšení politiku je značně rozdílná. Zatímco vládní koalice spojila s Unii smysl své existence, prezident Václav Klaus i obě opoziční strany – ODS a Komunisté se netají skepsi nebo přímo kritikou. V loňském referendu se pro vstup vyjádřilo 77 z 55 procent zúčastněných voličů.
Prezident Václav Klaus, známý svou skepsi k evropské integraci, strávil první minuty členství v EU na mýtické hoře Blaník. Krátce po půlnoci vyzval české občany ke svornosti a pracovitosti. Zároveň varoval před přehnanými očekáváními. Výšlap na horu vysokou 638 metrů zdolal zhruba za půl hodiny a vstup do EU symbolicky zapil pivem.
Premiér Vladimír Špidla, na rozdíl od prezidenta přesvědčený stoupenec sjednocující se Evropy, prožil okamžik vstupu do EU spolu s tisícovkami lidí na pražském Staroměstském náměstí. Před ním se tam krátce zastavil i Klaus. V centru metropole obyvatelé i návštěvníci hlavního města oslavili přistoupení k unii na koncertě, kde vystoupilo mnoho známých zpěváků a skupin. Vteřiny zbývající do vstupu země do Evropské unie odpočítal orloj na Staroměstské radnici. Po hudební produkci mohly davy lidí sledovat na noční obloze obrovský ohňostroj, který pyrotechnici odpálili o půlnoci z Letné. Čtvrthodinová světelná show symbolicky představila Prahu, Českou republiku i státy unie.
idé si připomněli definitivní tečku za rozdělením Evropy i na společných hranicích s Německem, Rakouskem, Polskem a Slovenskem. Například na česko-polsko-německém Trojmezí si přišlo největší rozšíření Evropské unie v její dosavadní historii připomenout na 20.000 lidí, převážně Němců. Na železniční hranici mezi Železnou Rudou na Klatovsku a Bavorskou Železnou Rudou zase padly poslední metry kovového zábradlí, které obě města na pěším přechodu u nádraží dosud rozdělovalo.
ČRo (Radio Praha) – 1. května 2004
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552