Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Švédská policie vyšetřuje vraždu české studentky

Mrtvá česká studentka Šárka H. byla nalezena ve švédském univerzitním městě Uppsale. Podle zpráv, které 16. 4. 2003 zveřejnily švédské sdělovací prostředky, byla 24letá Češka zavražděna. Tělo dívky nalezl podle deníku Aftonbladet její 25letý český přítel, který za ní na Sever přijel oslavit Velikonoce. Studentka byla ve Švédsku od ledna letošního roku, kdy do největší skandinávské země přijela studovat lesnictví v rámci mezinárodního výměnného programu. Přítel nalezl mladou oběť v bytě, v němž bydlela ještě s několika dalšími studujícími. Policie jen prozradila, že dotyčná byla v době objevení mrtvá již několik dnů.

Podezřelý je sedmadvacetiletý Patrik D., který přijel do Švédska studovat zároveň se zavražděnou dívkou, píše český bulvární deník Blesk. Podle listu byla motivem vraždy žárlivost. Patrik D. byl do Šárky údajně zamilovaný, ta však měla přítele v Čechách. Právě přítel studentky, který za ní přijel strávit Velikonoce, v úterý objevil její tělo.

Podezřelého Patrika D. údajně chytili hned druhý den v Dánsku při krádeži v samoobsluze. Protože však v té době ještě nebyl vydán mezinárodní zatykač, nemohl být předán švédským úřadům. Zadržen však byl v úterý 6. května odpoledne v nizozemském Haagu. Podle šéfa mezinárodního zastupitelství v Uppsale Ola Laurella prý kvůli přehnané šetrnosti. Do rukou policie se tento mezinárodně hledaný student dostal poté, když jel v Haagu tramvají bez jízdenky, odmítl zaplatit pokutu a revizor zavolal policii.

ms podle LN, Blesku a Radia Praha, 7. května 2003

Ve čtvrtek 15. května byl podezřelý Patrik D. poprvé vyslechnut. Severští kriminalisté jej čtyři hodiny vyslýchali v Haagu, neboť nizozemské úřady stále ještě nerozhodly o jeho vydání do Švédska. Výslech prý přinesl nové poznatky, nicméně „… podezřelý muž stále popírá, že dívku zavraždil, a také v otázce souhlasu s dobrovolným vydáním do Švédska se ještě nerozhodl,“ uvedl šéf mezinárodního zastupitelství v Uppsale Ole Laurell. Ve Švédsku obviněnému hrozí až desetiletý trest odnětí svobody – nebo doživotní žalář.

podle zpravodajství tiskových agentur 17. května 2003

Podezřelý z vraždy české studentky byl vydán do Švédska

Český mladík, který je podezřelý z vraždy české studentky v Uppsale před letošními Velikonocemi, byl v pondělí večer deportován z Nizozemska do Švédska, kde byl ihned zadržen. Podezřelý, na něhož je ve Švédsku vydán zatykač již od dubna letošního roku, byl po dopadení v Haagu v holandském vězení a švédská policie s ním neúspěšně vyjednávala, aby souhlasil s návratem do Švédska. Muž, který svoji vinu neustále popírá, byl okamžitě po převozu do Švédska umístěn ve věznici v Uppsale. Bude-li český student nakonec shledán vinným, hrozí mu ve Švédsku trest nejméně deseti let vězení.

Tělo mrtvé 24létě dívky bylo objeveno na studentských kolejích v univerzitním městě Uppsale v polovině dubna letošního roku. Zhruba ve

stejnou chvíli ze Švédska zmizel její český spolužák, který se postupně stal hlavním a jediným podezřelým z vraždy. Tento muž, jemuž je 28 let, byl počátkem května zadržen v Nizozemsku, avšak dobrovolně vydání do Švédska neustále odmítal. Proto se administrativní procedura protáhla na několik měsíců.

ČRo (Radio Praha), 9. prosince 2003

Český student definitivně odsouzen k doživotí

Nejvyšší soud ve Švédsku definitivně potvrdil platnost doživotního trestu pro českého studenta, který loni v dubnu ve švédské Uppsale zavraždil svoji krajanku. O rozhodnutí soudu informoval vrchní státní zástupce v Uppsale Ola Laurell.

„Zahájili jsme jednání o pachatelově možném vydání do České republiky, kde by si svůj doživotní trest odpykal,“ uvedl Laurell. Vrah bude zřejmě vydán, právníci ale musí nejdříve formálně prověřit „kompatibilitu“ švédského trestu s českým trestním řádem. Ve Švédsku totiž „doživotí“ zpravidla znamená dlouhý trest, po jehož odpykání ovšem pachatel za dobře chování může být znovu propuštěn na svobodu.

Osmadvacetiletý Čech se dopustil vraždy české studentky pravděpodobně kvůli žárlivosti. Oba byli v té době ve Švédsku v rámci mezinárodní studentské výměny. Odsouzený Čech byl od počátku hlavním a jediným podezřelým a policie proti němu shromáždila řadu důkazů. Student se k vraždě nikdy nepřiznal; při vyšetřování a při soudních přelíčeních zároveň nikdy nevyjádřil soucit s obětí nebo s pozůstalými. Bezprostředně poté, co dívku zavraždil, že Švédska utekl a byl zadržen až o několik týdnu později v Holandsku.

ČRo (Radio Praha), 22. prosince 2004

v Severských listech publikováno
poslední aktualizace 22. prosince 2004

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah a ručí za uváděné informace. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na info@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2020 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2020. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.577.364 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.356 sec. • www.severskelisty.cz • 3.236.15.142
file v.20200222.013814 • web last uploaded 20200628.202827
2017:157 • 2018:102 • 2019:96 • 2020:18