znak SLSeverské listy

           

 

Co se stalo 11. října v obchodním středisku ve Vantaa?


foto AP

„Takovýto atentát nemá ve Finsku obdoby od konce druhé světové války,“ označil policejní komisař Mikko Maunuksela páteční pumový útok v nákupním středisku Myyrmanni na helsinském předměstí Vantaa, při němž zemřelo nejméně šest osob a 61 lidí bylo zraněno. „Explozi způsobila trhavina, můžeme vyloučit jakýkoli jiný původ, například plyn nebo benzín,“ řekl dále Maunuksela. Nálož, o níž se zatím nic bližšího neví, vybuchla u hlavního vchodu do přízemí. Podle mluvčího obchodního střediska bylo v tu dobu uvnitř centra tisíc nebo dva tisíce lidí. Motiv výbuchu označila policie za kriminální.

Mezi šesti mrtvými bylo i jedno dítě. Více než třicet osob bylo převezeno do nemocnice. Asi deset zraněných museli lékaři naléhavě operovat. Chirurg jedné helsinské nemocnice sdělil, že pět zraněných je stále v kritickém stavu.

„Zranění, která jsme viděli jsou typická pro výbuch nálože. Jsou to zlomeniny, poškození měkkých tkání a ztráty krve,“ řekl agentuře hlavní chirurg helsinské univerzitní nemocnice Markku Torkki. „Několik lidí utrpělo popáleniny, většina však byla zasažena úlomky předmětů,“ poznamenal. Přitom si ale netroufal odhadnout zda zranění lidem způsobil ruční granát nebo trubka naplněná trhavinou. Úlomky předmětů nelze identifikovat, dodal lékař.

Policie má za to, že příčinou mnoha zranění jsou skleněné střepy. Svědci líčili, že uslyšeli velmi silnou explozi, zahlédli záblesk a posléze se jim na hlavy sesypaly úlomky skla ze stropu. „Náhle jsme zaslechli výbuch, mysleli jsme si, že to je bomba, a hned jsme si lehli na zem,“ řekla jedna ze svědkyň. Jiní lidé se po explozi dali na panický útěk.

Bezpečnostní síly bezprostředně po výbuchu soudily, že se jednalo o explozi plynových lahví. Přitom tvrdily, že nelze vyloučit žádný motiv, že však chybějí známky teroristického útoku, například telefonát.

zdroj: čtk, LN, 12. října 2002

Sedm mrtvých, přes 80 zraněných

V pátek 11. října v 19.36 hod nastal v obchodním středisku Myyrmanni ve městě Vantaa silný výbuch. V prvních okamžicích se uvažovalo o možném výbuchu nějakého plynu, o nešťastné náhodě, avšak záhy se ukázalo, že skutečnost byla mnohem drastičtější. Šlo o výbuch bomby, která byla záměrně odpálena mezi lidmi. Nic podobného by nikdo ve Finsku nečekal.

Výbuch usmrtil pět lidí na místě (dvě ženy a tři muže), sedmiletá holčička zemřela při převozu do nemocnice a jedna další žena podlehla těžkému zranění druhý den po několika operačních zákrocích. Zranění byli z místa tragédie odváženi organizovaně do několika nemocnic v okolí hlavního města – do Helsinek, Vantaa, Espoo a Hyvinkää. Pro nemocnice byl vyhlášen stav nejvyšší pohotovosti. Lékaři a zdravotníci obětavě pracovali celou noc, někteří odborní chirurgové s malými přestávkami i po celý víkend. Z více než 80 zraněných bylo 33 po víkendu ještě v nemocniční péči. Rychlá a účinná pomoc zdravotníků hned na místě zachránila život několika obětem. Trvalé následky však zůstanou zřejmě u čtyř nebo pěti těžce zraněných.

Bombu odpálil tichý a uzavřený mladík

Již po prvním prozkoumání místa neštěstí policie oznámila, že se jedná o trestný čin. Z obětí usmrcených při výbuchu byl jako poslední identifikován devatenáctiletý student z města Vantaa, Petri Gerdt. Při domovní prohlídce bytu, kde Gerdt bydlel se svými rodiči a mladší sestrou, byl nalezen návod a materiál k výrobě bomby. Vzniklo velmi důvodné podezření, že pachatelem zrůdného činu byl právě tento mladý muž. Vyšetřování pokračovalo a hledala se odpověď na otázku: Proč?

Gerdt začal v srpnu studovat obor chemická technologie na Vysoké odborné škole technické ve Vantaa, ve městě sousedícím těsně s Helsinkami. Škola se nachází jen několik set metrů od obchodního střediska Myyrmanni. Spolužáci charakterizují Gerdta jako obyčejného mladého muže s tichou a uzavřenou povahou. Byl málomluvný, spíše samotářský typ, neúčastnil se společných studentských zábav ve volném čase. „Dobře mu šlo studium výpočetní techniky a bavila ho chemie,“ říkají kolegové studující ve stejném ročníku. Při představování na začátku školního roku uvedl jako svého koníčka košíkovou. I spoluhráči a trenéři z basketbalového klubu potvrzují Gerdtovu tichou a uzavřenou povahu. Nikoho by bylo v životě nenapadlo, že by mohl něco takového udělat…

Policie má zato, že student vyrobil bombu a vykonal čin zcela sám. Motiv je však stále nejasný. Podezřelý nemá kriminální minulost. Není známo, že by měl problémy s alkoholem nebo s drogami. Není potvrzeno, že by měl problémy duševního rázu. Nebyl nalezen žádný vzkaz, který by objasnil motiv činu. Vedoucí vyšetřovatel z centrální kriminální policie sdělil, že událost byla velmi šokující i pro pachatelovu rodinu a blízký okruh známých. Sousedé znali Gerdta jako slušného a zdvořilého mladého muže. Nikdo také nevěděl nic o jeho zálibě ve výbušninách a aktivní konverzaci s internetovými „odborníky“ na výbušniny.

Informace o výbušninách na Internetu

Student, který uskutečnil výbuch bomby v Myyrmanni, byl však znám mezi zájemci o výbušniny v internetové odborné diskusní rubrice jako „zkušený chemik“ užívající značku RC. Pod touto značkou psal na stránkách diskusní rubriky mimo jiné i o svých snových vidinách. „Jednou se mi zdálo o tom, jak policejní auto přijelo na místo výbuchu. Naštěstí jsem se už „vznášel“ druhým směrem. V dalším snu jsem byl v hlubokém lese…“ Na konci je ke zprávě připojeno motto v angličtině, které popírá, že by dotyčný byl zabiják, ale že se nevyplatí ho dráždit.

Výbušná látka doma vyrobené bomby, která explozi v obchodním středisku způsobila, není podle policie známa z běžného vojenského užívání. Podrobnější zkoumání ukázalo, že se jednalo o jednoduchou směs několika paliv, které lze legálně koupit. V bombě vážící asi dva kilogramy byly také broky. To ukazuje na skutečnost, že výbuchem bomby se mělo záměrně dosáhnout řady zranění, konstatuje policie.

Motiv činu zůstane možná navždy záhadou

Zprvu se mělo za to, že Petri Gerdt chtěl odpálením bomby zároveň spáchat sebevraždu. Důvod se však nenašel, spíše se zdá, že Gerdt neměl v úmyslu sám zemřít, nýbrž že v poslední fázi při umísťování bomby v obchodním středisku se něco nepovedlo a bomba vybuchla předčasně.

Vyšetřování okolností výbuchu dále pokračuje, i když již mimo střed zájmu. Na prvních stránkách novin byla tato událost vystřídána aktuálními zprávami o teroristických činech a mnohem větších počtech obětí v zahraničí. Výbuch ve Vantaa se v každém případě smutně zapíše do finské historie. Otázka motivu však zůstane pravděpodobně nezodpovězena. Zůstanou jen domněnky, utrpení postižených lidí a nepředstavitelná bolest těch, kteří toho osudného večera ztratili matku, dceru nebo syna.

Blanka Lemmetyinen, Vantaa, 26. října 2002

v Severských listech publikováno

Související články

Muslimové řeší, jak se postit za polárním kruhem – 4. 1. 2015
Islámské kulturní centrum v Malmö – 3. 1. 2015
Rozporuplné rozhodnutí ? ředitel švédské školy zakázal státní vlajku, aby neurazil – 2. 1. 2015, 6. 3. 2015
Mešita na Islandu – 31. 7. 2014
Skupina atentátníků vyrazila ze Sýrie do Norska – 30. 7. 2014
Ve Švédsku nemají rádi mešity ani muslimy – 2. 1. 2014, 2. 1. 2015
Ve Švédsku se opět rozhořely nepokoje na protest proti imigrantům – 2. 1. 2014, 2. 1. 2015
Ve Švédsku budou volat z minaretů – 10. 12. 2012
Zatčen muž podezřelý z útoku na karikaturistu – 30. 6. 2012
V Dánsku zadrželi lidi chystající útok na noviny – 30. 6. 2012
Dánská policie zmařila pokus zabít autora karikatur – 30. 6. 2012
Plánovali útok na noviny, dostali 12 let – 26. 6. 2012, 30. 6. 2012
Střelba před mešitou v Kodani – 31. 8. 2011
Al-Džazíra připravuje dokument o islandských Muslimech – 22. 8. 2011
Teroristický čin ve Stockholmu – 13. 12. 2010
Mohamed muzikálovou hvězdou – 4. 4. 2008
Tuusulská střelba 7. listopadu 2007 – 21. 3. 2008
Švédové mezi právy a citlivostí – 21. 3. 2008
Tibetské nepokoje z pohledu Norska a Finska ? 20. 3. 2008 – 19. 3. 2008
Plakáty s karikaturou Mohameda i v Brně – 19. 3. 2008
Mohamed a jeho karikatury ? přistěhovalci se bouří – 18. 2. 2008
Dánské tresty za teroristický útok – 29. 3. 2007
Dánští muslimové – 9. 10. 2006
Policie prý zmařila teroristické útoky – 26. 9. 2006
Policie v Praze zatkla švédského občana libanonského původu podezřelého z terorismu – 13. 12. 2005, 15. 9. 2009
Švédská knihovna půjčovala knihy i lidi – 22. 8. 2005
Problémy s muslimskými šátky i v Dánsku – 24. 1. 2005
Islandské letiště Keflavík a teroristé – 24. 11. 2003
Co se stalo 11. října v obchodním středisku ve Vantaa? – 26. 10. 2002
Dánové kvůli svému předsednictví stěhují vězně – 23. 5. 2002
Parlamentní volby v Dánsku – 1. 12. 2001
Švédové identifikovali osoby napojené na terorismus – 17. 10. 2001
Bomba u Perssona – 10. 9. 2000

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.301 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.106 sec. • www.severskelisty.cz • 3.238.235.248
file v.20230419.185847 • web last uploaded 20231105.233934
2017:164 • 2018:111 • 2019:92 • 2020:32 • 2021:55 • 2022:127 • 2023:30 • 2024:8