znak SLSeverské listy

           

 

Norská královská svatba


…pohled z balkonu…

…krájení svatebního dortu…

…a valčík. Byl to báječný den pro
 nevěstu, ženicha i celé Norsko!

První opravdový polibek
na schodech do katedrály

Biskup Gunnar Stålsett
oddává snoubence

Svatební obřad končí. Král Harald
a královna Sonja děkují
biskupu Gunnarovi Stålsettovi

Jedna z hlavních hvězd ceremonie
pětiletý Marius, syn novopečené
princezny Mette-Marit

Novomanželé vyšli na balkon aby
kynuli jásajícím davům poddaných

1. října 2001

Korunní princezna Mette-Marit
oblečena do tradičního
norského oděvu bunad

Návštěva Gammelgruvy,
starých dolů v Løkken v kraji
Nord Trøndelag
foto převzato z Aftenposten
(Reuters a Scanpix)

Báječný den

To byl fantastický den, řekla korunní princezna Mette-Marit v ranních nedělních hodinách, když se svým manželem, korunním princem Håkonem vstoupila na královskou jachtu. – Norský nejnovější královský pár pomalu kráčel v sobotu večer oselskými uličkami dolů ke katedrále. – Hudební skupina a dva jedenadvacetipalcové kanony uvítaly královské novomanžele když se objevili poprvé po svatbě před katedrálou a dali si polibek. – Na nevěstu a ženicha může být Norsko pyšné. – Nejdříve se vzali, pak se ukázali na veřejnosti, navečeřeli se, z balkónu sledovali ohňostroj, znovu uvnitř krájeli svatební dort a nakonec si zatančili valčík. – Oslo slavilo spolu s královským párem, večer se hrála na náměstí opera pod širým nebem, pak byly velkolepé ohňostroje…

Co více dodat k titulkům z norských novin? Snad jen několik faktických údajů ze stránek denních listů a několik fotografií.

Přesně v 17.40 se v sobotu 25. srpna 2001 naplnila norská verze pohádky o chudé Popelce a bohatém princi. Norská Popelka Mette-Marit Tjessemová Höibyová se konečně provdala za svého bohatého prince Håkona, následníka norského trůnu. Z dřívější servírky a prodavačky se tak definitivně stala příští norská královna. Håkon je prvním korunním princem v Evropě, který se oženil se svobodnou matkou. Primát mu patří i za to, že žil se svou přítelkyní ve společném bytě ještě před svatbou. Řada lidí mu to vyčítala, ale norský národ jo přijal s velikým pochopením a plně se za svého monarchu-nástupníka postavil.

Novomanželé v neděli vypluli na královské jachtě Norge na svatební cestu. Malý Marius, syn nové princezny, zůstal doma.

Měli jsme stejnojmennou krávu

V ulicích svatbě přihlížely tisíce lidí, do katedrály se však dostalo pouze na čtyřicet „neurozených“ Norů. Mezi nimi i malý severský chlapec se svou rodinou, který si svou účast vydobyl vtipným tvrzením. Devítiletý Evald prohlásil, že je narozen také 25. srpna, má bratra Håkona a rodina měla navíc krávu jménem Mette-Marit. Svědkem prince Håkona byl dánský korunní princ Frederik, svědkyní nevěsty její přítelkyně Linda Taaneviková.

podle čtk, LN a Aftenposten Interactiv, 25. srpna 2001

Svatební cesta

První zastávkou na svatební cestě byla Kodaň. Bez novomanželů připlula do Kodaně norská královská jachta. Ti vystoupili na neznámém místě. Tisíce nadšených lidí, kteří včera očekávali v Kodani norské královské novomanžele, korunního prince Håkona a princeznu Mette-Marit, byly hluboce zklamány. Princ Håkon a princezna Mette-Marit tak přesně okopírovali trik, který už s úspěchem použili před 33 lety princovi rodiče, nynější norský král Harald a královna Sonja. Také oni při své svatební cestě stejně unikli nesčetným zvědavcům a zajistili si kdesi v norských horách pár dnů nerušeného soukromí.
Neočekávaně se 28. srpna princ Håkon a princezna Mette-Marit na své svatební cestě objevili v Německu. Zatímco byli očekáváni v Kodani, čerství královští novomanželé přenocovali v Düsseldorfu, odkud pak ráno odletěli do New Yorku. „Objevili se tu v džínách a byli velmi sympatičtí a přirození,“ citovala agentura AFP Hanse Ruese, ředitele hotelu Steigenberger očividně pyšného na neohlášené hosty. Jak potvrdil mluvčí düsseldorfského letiště, odletěli pak Airbusem A 340 společnosti Lufthansa do New Yorku.

Norský korunní princ a princezna opustili New York

11. září 2001 odsoudil celý svět teroristický útok na Spojené státy. Hodně se toho napsalo, celý svět byl zděšen, Norové o to více, že královský  novomanželský pár v této době pobýval ve Spojených státech. Palácový mluvčí národ uklidnil, když oznámil, že norský korunní princ Håkon a princezna Mette-Marit v úterý 11. září 2001, kdy byl teroristický útok spáchán, již v New Yorku nebyli.

První královské povinnosti Mette-Marit

Korunní princ Håkon a korunní princezna Mette-Marit se v pondělí 1. října 2001 účastnili otevření Vormestadského centra péče o dítě.

ms – podle agenturního zpravodajství, 1. října 2001

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,80   hodnoceno: 10 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.936.998 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.186 sec. • www.severskelisty.cz • 3.238.112.198
file v.20230419.185846 • web last uploaded 20231105.233934
2017:217 • 2018:206 • 2019:185 • 2020:120 • 2021:118 • 2022:96 • 2023:27 • 2024:27