znak SLSeverské listy

           

 

Norský zájem o investice, rozhovor s místopředsedou vlády Pavlem Mertlíkem

K výraznému rozšíření hospodářských vztahů s Norskem měla přispět návštěva místopředsedy vlády Pavla Mertlíka v této skandinávské zemi v závěru minulého týdne. Vicepremiér se v Oslu setkal s ekonomickými členy tamní vlády, poslanci parlamentního výboru pro obchod a průmysl i se zástupci obchodní komory. Návštěva byla jedním z dalším kroků na cestě ke spolupráci obou zemí, kterou již zahájil před šesti lety ministr Vladimír Dlouhý.

Podařilo se vám přesvědčit možné norské partnery, že česká ekonomika není v tak špatném stavu, aby bylo příliš velkým rizikem do ní investovat?
Přesvědčil jsem se, že mnoho norských partnerů už ví o výhodách, které nabízí Česká republika, a řada dalších projevila velký zájem o investice u nás, například o výstavbu závodu na zpracování ryb. Zjistili jsme ale také, že mnoho subjektů již spolupracuje s českými firmami. Zajímavé bylo setkání se zástupci zbrojního průmyslu, z nichž řada má dobré kooperační vztahy s českými zbrojovkami při výrobě různé munice.

Jednali jste o možném prodeji bitevníků L-159 norské armádě, případně modernizovaných tanků T-72?
Při návštěvě ministerstva obrany jsme norskou stranu informovali o jednotlivých segmentech našeho zbrojního průmyslu, které, jak se domníváme, mají co nabídnout spojencům v NATO. Dostali jsme poté řadu dotazů, jež se vztahovaly k podmínkám nákupu českých zbraní a off-setových programů, proto si myslím, že zájem v Norsku o tuto speciální techniku existuje.

Jaká zvýhodnění jste nabízeli norským investorům?
Ta, jež nabízíme všem, ale zároveň jsme jim vysvětlili, že nyní mají ojedinělou příležitost poměrně snadno vstoupit do naší ekonomiky, což později s ohledem na konkurenci nemusí tak být. Myslím si, že Norové tuto zprávu pochopili velmi dobře. Hovořili jsme také se zástupci norských firem, které jsou na našem trhu velmi úspěšné, kteří, jak nám potvrdili, propagují v zahraničí výhody českého ekonomického prostředí.

Jednali jste v Oslu o dalších perspektivách v oblasti dovozu zemního plynu a ropy?
Nikoli, kontrakt je platný na dvacet let s tím, že na každý rok je specifikován objem dodávky, není tedy o čem jednat, a další plyn nepotřebujeme. Upozornili jsme ovšem norskou stranu na to, že je pro nás důležité, aby import plynu nezvyšoval naše pasívní saldo obchodní bilance, což znamená zpřístupnit norský trh co možná nejvíce českým podnikům. V této souvislosti jsme upozornili na norské tendry v oblasti těžkého strojírenství, například v oblasti těžby ropy, plynu, zpracování hliníku a podobně, kterých se zúčastní české firmy. Domníváme se, že vláda by měla alespoň tímto způsobem podpořit naše výrobce. Na druhé straně jsou odvětví, kde asistence státu není nutná. O tom svědčí rostoucí export škodovek do Norska. Pokud jde o nabídku společnosti Norsk Hydro na dodávky ropy, nijak podrobně jsme o ní nejednali. O tom, že tato nabídka existuje, padla pouze zmínka při rozhovoru se státní tajemnicí ministerstva obchodu a průmyslu Harriet E. Bergovou.

Ivan Jemelka, Hospodářské noviny, 8.2.1999

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.916.850 • onln: 3 • robot ostatni • php: 0.112 sec. • www.severskelisty.cz • 34.204.169.230
file v.20230419.185842 • web last uploaded 20231105.233934
2017:123 • 2018:83 • 2019:70 • 2020:31 • 2021:40 • 2022:26 • 2023:27 • 2024:6