znak SLSeverské listy

           

 

Ve Švédsku byli odsouzeni k vysokým trestům čeští drogoví pašeráci

Malmö

Soud v jihošvédském Trelleborgu rozhodl o prodloužení vazby českému kurýrovi, který údajně propašoval do západní Evropy více než sto kilogramů heroinu. Jak uvádí švédský večerník Kvällsposten, tento muž je součástí sítě, která v nedávném období přes různé hranice údajně ilegálně převezla celkem 499 kilogramů této drogy. Český pašerák byl spolu se dvěma kumpány zadržen již před několika týdny ve chvíli, kdy se pokoušel provézt "pouhých" pět kilogramů heroinu. Při vyšetřování však ve středu Seveřany překvapil tím, že přiznal pašování nikoli jen momentálně dopadeného obsahu, ale celkového množství 105 kilogramů heroinu.Toto šokující množství přitom dopadený nevezl pouze na sever Evropy, ale především na britské ostrovy, kde dostal za jednu zásilku zaplaceno částkou jednoho milionu liber. Tyto peníze pak převezl do České republiky.

Švédská policie podle uvedeného listu zasáhla ve spolupráci se svými českými kolegy. Kriminalisté pracující na tomto případu jsou přitom udiveni jeho mezinárodním rozvětvením."Vzpomínám si, když jsme jako policisté pokládali za velký úspěch dopadení deseti gramů heroinu," svěřil se deníku překvapený vyšetřoval Lars Ahlström.Datum konání soudu není s přihlédnutím k rozsahu případu prozatím možné určit.

Trelleborg

K vysokým trestům dnes soud ve švédském Trelleborgu odsoudil dva české pašeráky, kteří byli letos na jaře dopadeni se zásilkou 5,5 kilogramů heroinu. Jejich třetí společník, který je rovněž z České republiky, bude ve stejném městě souzen později. Oba mladí muži z Liberce ve věku 27 a 21 let obdrželi za "hrubé porušení zákona o narkotikách" shodně vůbec nejpřísnější švédský trest v délce deseti let. K jeho zmírnění nepomohla ani skutečnost, že v obou případech šlo o pouhé kurýry a nikoli o vůdce či významné organizátory pašeráckých spolků. Odsouzení byli dopadeni 12.dubna ráno v trelleborském přístavu krátce poté, co přijeli lodí z Německa do Švédska. Oba před soudem vinu přiznali, třebaže shodně tvrdili, že ačkoli věděli či tušili, že vezou drogu, neměli přesnou představu, o jaký druh se jedná.

Oba muži jsou ženatí a starší z nich je navíc otcem dvou malých dětí. K riskantnímu pokusu o převezení zásilky drog prý vedly sedmadvacetiletého finanční důvody; za několikadenní cestu do norského Trondheimu a předání 11 půlkilových balíčků heroinu měl slíbenu odměnu ve výši 50.000 českých korun, kterou si však měl rozdělit na polovinu se třetím spolucestujícím, jehož soud teprve čeká.

Zadržený heroin má na černém trhu ve Skandinávii hodnotu 20-24 milionů Kč.

Mladší, jedenadvacetiletý pašerák jel do Švédska údajně "na výlet", třebaže i on věděl, že spolu s nimi je v autě zásilka drog. K riskantní cestě se rozhodl dokonce dobrovolně bez vidiny jakékoli odměny, neboť chtěl doprovodit svého staršího bratra. Vyšetřování onoho bratra však ještě nebylo ukončeno. Ve vazební věznici se totiž nedávno přiznal, že již dříve se podílel na převozu 100 kilogramů heroinu z ČR do Belgie a Velké Británie. Soud s ním se očekává nejdříve za několik měsíců. "Mladí muži, kteří se nechávají najímat za vidinu několikatisícových odměn a přitom riskují léta za mřížemi, mají zcela chybnou představu o tom, jaké tresty je při dopadení ve Skandinávii čekají," uvedl pro čtk k případu Hans-Jörgen Hanström, státní zástupce, který tresty pro české pašeráky navrhoval.

Pro Hanströma i pro jeho kolegy přitom nynější případ zdaleka není prvním. Ve švédských věznicích si v současné době odpykává dlouhé tresty více než deset najatých pašeráků-kurýrů z České republiky.

Tomáš Sniegoň, čtk, 19. srpna 1998

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 2 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.923.757 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.098 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.149.205
file v.20230419.185841 • web last uploaded 20231105.233934
2017:161 • 2018:106 • 2019:79 • 2020:29 • 2021:49 • 2022:44 • 2023:27 • 2024:9