znak SLSeverské listy

           

 

16. října 2021 v Brně - Kouzlo finské loutkové animace v podání Katariiny Lillqvist


Katariina Lillqvist

Xenie Petrohradská

Ochočený čáp, jurodivá světice, továrna na boty či legenda o mrtvém vojákovi – to je pelmel krátkých loutkových snímků, které mají společné především jedno: uznávanou finskou režisérku loutkových filmů Katariinu Lillqvist. Retrospektivní přehlídka její tvorby je připravena v rámci letošního programu Mezinárodního festivalu krátkých filmů BRNO16.

„Katariina Lillqvist je finská režisérka a scenáristka, které česká tradice animované tvorby učarovala natolik, že u nás vystudovala a dlouhodobě zde žije,“ vysvětluje Michal Švec ze Skandinávského domu, který retrospektivu pořádá. „Režisérka je známá nekonvenčními loutkovými filmy, které budí emoce – a sbírají mezinárodní ceny, ať už ve Finsku, či na německém Berlinale,“ dodává Švec.


Dívka a voják

Poslední matador

V rámci 62. ročníku festivalu BRNO16 představí Skandinávský dům v brněnském Kině Art průřez její tvorbou od roku 1994. Diváci se mohou těšit na pětici krátkometrážních snímků, jejichž výběr potvrzuje autorčinu pověst: jsou překvapivé, překračují hranice žánrů a budí vzrušené diskuse.

Chybět nebude dnes již klasický snímek z roku 1996 Dívka a voják, za nějž Lillqvist získala na Berlinale Stříbrného medvěda – Cenu poroty. Film inspirovaný básní Bertolda Brechta a zasazený do reálií finské občanské války líčí neveselý příběh dívky, která hledá svého snoubence.

Projekci ovšem zahájí novější autorčin počin Rádio Dolores, který popisuje život v továrně na boty. Nechybí v něm povstalí kotelníci, ilegální rádiové vysílání či zmizelý obuvník… České publikum jistě ocení i snímek Ochočený čáp, inspirovaný textem Franze Kafky. Co udělá vetchý stařec, který jednoho večera nalezne obrovské bzučící vejce? Pozoruhodný zážitek slibuje také Xenie Petrohradská, tedy příběh věnovaný pravoslavné světici z 18. století, která se po náhlé smrti svého muže vzdala pozemských statků a přijala poněkud nesnadný způsob života zvaný jurodivost – bláznovství pro Krista.

Projekci bude předcházet lektorský úvod.
Filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Co? Krátké filmy Katariiny Lillqvist – Kouzlo finské loutkové animace

Kdy? 16. října 2021 18.00

Kde? Kino Art, Cihlářská 19, Brno

Vstupné na místě za 50 Kč.

Více viz www.skandinavskydum.cz

Více než 200 sběračů lesních plodů v Laponsku se nakazilo COVIDem-19


ilustrační foto, foto helsinkitimes.fi

Finsko se na mapě rizikových zemí, kterou zveřejňuje české Ministerstvo zahraničí, obarvilo do oranžova. Ne zcela za to mohou samotní Finové, ale i zahraniční pracovníci, kteří přijíždějí na sezónu sbírat lesní plody. 19. srpna 2021 uveřejnily noviny Helsinki Times článek na toto téma.

Více než 200 nakažených COVIDem-19 bylo zjištěno mezi zahraničními, převážně thajskými sběrači lesních plodů v Laponsku. V Rovaniemi jich bylo během týdne pozitivně testováno 70 procent – 180 z celkového počtu 262 sezónních pracovníků.

Podle Markka Broase, hlavního koordinátora COVID-19 v nemocnici v Rovaniemi, bydleli sběrači v táborech, které se neřídili karanténními pokyny ministerstva zahraničí. Tyto tábory pak působí jako živná půda pro infekce.

Po konzultaci s laponskou nemocnicí, ministerstvy sociálních věcí a zdravotnictví a Finským institutem pro zdraví a sociální péči (THL) město Rovaniemi údajně souhlasilo s poskytnutím samostatného ubytování a zařízení pro ty, kteří byli umístěni do karantény.

Rozsáhlé screeningy byly provedeny také v Kemijärvi, kde bylo zjištěno 48 případů COVID-19 v jediném ubytovacím středisku sběračů lesních plodů. Broas uvedl v periodiku Iltalehti, že přibližně 80 sběračů z oblasti bylo umístěno do karantény poté, co bylo celkem 700 lidí testováno v sedmi táborech. V pondělí státní televize YLE oznámila, že dvě firmy, které vykupují přemístí pracovníky, kteří byli nakaženi nebo vystaveni viru v Laponsku, do Kainuu (východní Finsko) a severní Karélie, čímž porušili zákon o přenosných nemocech.

Thajsko vyzvalo finské orgány, aby vysvětlily, proč se virem nakazilo tolik thajských občanů pracujících jako sběrači, přestože Finsko podepsalo dohodu se společnostmi zaručujícími jejich zdraví. Podle dohody jsou společnosti, které se sběrem zabývají, povinny poskytnout odpovídající lékařskou péči a náhradu všem sezónním pracovníkům, pokud onemocní. Zahraniční sběrači lesních plodů poprvé dorazili do Finska na konci července a byli údajně testováni na COVID-19 dvakrát, nejprve na hranicích a znovu po třech dnech.

22. srpna 2021, podle helsinkitimes.fi

McMurphyho moudra

Naglerův výklad původu základního Murphyho zákona

Murphyho zákon nebyl objeven Murphym, nýbrž jiným člověkem téhož jména.
(ze sbírky McMurphyho zákonů)

Prosba

Napište nám o akcích majících něco společného se Severem. Víte něco zajímavého, co by se mohlo zajímat ostatní čtenáře? Mají někde zajímavou knížku? Je někde pěkná výstava nebo koncert a víte o tom? Pošlete nám e-mail na stanovsky@severskelisty.cz a my tu informaci uveřejníme. Máte tu tak jedinečnou možnost zdarma upozornit i na své akce.

Máte-li zájem o reklamu nebo prezentaci na našich stránkách, kontaktujte nás e-mailem na stanovsky@severskelisty.cz. Na nekomerčních aktivitách se rádi domluvíme.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.950.192 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.128 sec. • www.severskelisty.cz • 44.192.44.30
file v.20230616.021153 • web last uploaded 20231105.233934
2021:7077 • 2022:12008 • 2023:31049 • 2024:96038