znak SLSeverské listy

           

 

Severské listy  novinky
1. ledna – 18. září 2021

ČLÁNKY

Vzpomínka na skladatele a historika Richarda Mayera

 

Není mnoho lidí s tolika duševními dary, jaké jsme poznali u nedávno zesnulého umělce – PhDr. Richarda Mayera. Vystudoval klavír a kompozici na brněnské konzervatoři, muzikologii a historii na Masarykově univerzitě. Byl tedy hudebním skladatelem i znalcem hudby, kromě toho praktickým historikem, který dějiny nejen znal, ale minulé události srovnával a začleňoval do přítomnosti.


Richard Mayer v koncertním sále, foto archiv

Pracoval v Národním (dříve Státním) památkovém ústavu v Brně na soupisech nemovitých památek, ale své historické znalosti oživoval na poutavých přednáškách pro různé zájmové skupiny posluchačů.

Richard Mayer si zakládal především na své skladatelské činnosti a měl vždy velkou radost z uvedení některého ze svých děl. Byl členem Klubu moravských skladatelů a psal hudbu klavírní, komorní, orchestrální i vokální.

Liboval si v neobvyklých spojeních, např. vokálu s fagotem, trubky se 2 klavíry, dechových a smyčcových nástrojů. Styl jeho hudby je pro posluchače náročný, ale pocitově hluboký. Psal skladby atonální i harmonické, velmi temperamentní i zádumčivé, ale vždy sevřené pevnou hudební formou. Mayerova hudba je velmi často programní s jednou velkou inspirací – Islandem. Miloval tento ostrov a jeho historii a věnoval mu své nejvýznačnější skladby, např. Symphonia Islandica, Velká koncertantní sonáta pro violu a violoncello Reykjavík, Sága severské noci pro alt a fagot, Magna Missa Millenia Islandica pro sóla, sbor, orchestr a varhany, komorní symfonie Drama musicum sine verbis a konečně snad nejznámější Mayerova skladba – klavírní fantasie Island, která byla poprvé provedena na Harvardově v univerzitě v USA a později mnohokrát u nás i v cizině (např. v Mnichově). R. Mayerovi se poštěstilo, že mnoho z jeho skladeb se pravidelně objevuje na repertoáru umělců nejen v naší republice (Praha, Brno, Kroměříž, Znojmo, Zlín), ale i v zahraničí, bývá vysíláno v rozhlase. Autora těšilo i to, že je jako jeden z mála moderních českých autorů uváděn ve světových hudebních slovnících (např. International Who's Who in Music and Musicians' Directory. 16th ed.).

Zájem o Island dovedl R. Mayera do řad Severské společnosti Praha, pobočky Brno, kde léta zastával funkci vedoucího Islandské sekce. Pořádal v Brně tzv. Islandské večery, které se těšily velké popularitě. Zněla tam hudba severských autorů, byli uváděni zahraniční interpreti, občas se četla i severská literatura a připomínaly historické zajímavosti. Recenze těchto akcí i některých Mayerových koncertů byly publikovány v Severských listech. Pokud si chceme představit účinnost Mayerovy hudby na posluchače, citujme z jedné dojmové recenze: „Z jeho díla Symphonia Islandica zazněla 3. část Con moto e energico. Vskutku příhodný název.

Zvukomalebné hrozivé dunění celého orchestru provázely nízké klavírní tóny – země se chvěje při výbuchu sopky. Náhle zaznělo houslové sólo s harmonickými dvojhmaty, dunění se znovu rozbouřilo provázeno rychlými smyčci. Celý orchestr se pak rozehrál krásným sytým zvukem, i když místy depresivním, fortissimo se ozvalo v bubnech i žestích. Pro tuto část skladby autora inspirovaly novověké dějiny Islandu, spojené s bojem proti dánské nadvládě a plné přírodních katastrof. … Na konci se hudební tok ve svém šumu a ruchu náhle zastavil a skončil nádherným harmonickým akordem. Zakončení pro R. Mayera již typické – naděje a vyrovnání.“ (Brněnský večer hudebních premiér. Severské listy, 2006)
Stejně jako jeho hudba byl i autor sám mohutné postavy, mnohomluvný, s hlučným a veselým projevem. Byl velmi společenský, ale ke konci života ho trápilo mnoho nemocí. Proto se také přestěhoval do domova s pečovatelskou službou v Brně, kde 9. srpna 2015 zemřel. O jeho smrti nebyla informována ani umělecká veřejnost, ani jeho přátelé, kteří se přesné datum úmrtí dověděli teprve nedávno z nápisu na rodinném hrobě. Proto chceme aspoň touhle malou vzpomínkou splatit dluh velkému umělci a dobrému člověku PhDr. Richardu Mayerovi, který by 9. června 2018 oslavil 70. narozeniny.

Eliška Štaudová, Brno 21. srpna 2018

(Ne)známý Ingmar Bergman slaví 100. narozeniny

29. května až 7. června 2018, Praha, Brno

Ingmar Bergman – filmový velikán, jehož jméno se stalo prakticky synonymem pro švédskou kinematografii. Sté výročí jeho narození si nyní v rámci českých oslav Bergman100 připomíná i Skandinávský dům, a to prostřednictvím filmových a divadelních akcí nazvaných Neznámý Ingmar Bergman…  celý článek

17. Islandský den

sobota 14. dubna 2018, 9.30 až 19 hodin
Městská knihovna v Praze 1, Mariánské nám. 1

Sobota 14. dubna 2018 se stane pro milovníky Severu a Islandu zvláště malým svátkem, neboť v Městské knihovně v Praze 1 se koná již sedmnáctý ročník ISLANDSKÉHO DNE. Letos se již po sedmnácté uskuteční tradiční akce, kterou pořádá Klub islandských fanatiků ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Jde o desetihodinový maratón přednášek, promítání fotografií, filmů a vyprávění zážitků z cest…  celý článek

POZVÁNKY

Filmová přehlídka SCANDI 2018

publikováno 17. ledna 2018

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupila do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabízí divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Scandi zahájil autorův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek Persona.
Pestrá severská nadílka čeká na pražské diváky v kinech Světozor, Atlas a Evald od 1. do 4. února 2018. Ve stejný termín probíhá přehlídka i v dalších osmnácti městech ČR…  celý článek


Tak pravil Bůh, režie Henrik Genz

Persona, režie Ingmar Bergmann

McMurphyho moudra

Zappa

Dvě věci na této zemi jsou všudypřítomné: kyslík a lidská blbost.
(ze sbírky McMurphyho zákonů)

Prosba

Napište nám o akcích majících něco společného se Severem. Víte něco zajímavého, co by se mohlo zajímat ostatní čtenáře? Mají někde zajímavou knížku? Je někde pěkná výstava nebo koncert a víte o tom? Pošlete nám e-mail na info@severskelisty.cz a my tu informaci uveřejníme. Máte tu tak jedinečnou možnost zdarma upozornit i na své akce.

Máte-li zájem o reklamu nebo prezentaci na našich stránkách, kontaktujte nás e-mailem na info@severskelisty.cz. Na nekomerčních aktivitách se rádi domluvíme.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2021 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2021. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.731.699 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.356 sec. • www.severskelisty.cz • 3.215.177.171
file v.20200614.192358 • web last uploaded 20210914.005242
2018:16303 • 2019:3609 • 2020:333 • 2021:105