Toplist Na vrcholu
znak SLSeverské listy

           

 

Severské listy  novinky
1. listopadu – 21. března 2018

ČLÁNKY

Filmová přehlídka SCANDI 2017 – 1. až 4. února 2018

http://scandi.filmeurope.eu

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupila do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabízí divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Scandi zahájil autorův nejhlubší a formálně nejradikálnější snímek Persona.
Pestrá severská nadílka čeká na pražské diváky v kinech Světozor, Atlas a Evald od 1. do 4. února 2018. Ve stejný termín probíhá přehlídka i v dalších osmnácti městech ČR.

Scandi premiéry: Zaostřeno na Dánsko

Den před oficiálním startem proběhne warm-up Scandi v kině Atlas, který uvede perverzní a vyšinutou tragikomedií Tak pravil Bůh. Nejnovější snímek Henrika Rubena Genze (Ukrutně šťastni) zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha bizarních zálib. Film o pokřivené lásce, odpuštění a polévce ze šnapsu.

V čistokrevném revenge thrilleru Darkland se úspěšný kardiochirurg Zaid vydává na cestu pomsty organizovanému zločinu, který stojí za smrtí jeho bratra. Film natočil Fenar Ahmad, dánský režisér iráckého původu narozený v Brně.

Třetí dánskou novinkou je komorní drama Potvora, ve kterém režisér Christian Tafdrup zachycuje nerovný vztah nejistého a nezralého Rasmuse a suverénní Marie. Film nabízí civilně natočený portrét dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého.

Noer / Lindholm: Nový design reality

Elitní dánští režiséři Michael Noer a Tobias Lindholm sdílí zálibu v realistickém zobrazování naléhavých společenských témat. Ačkoliv debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R, vydali se posléze jinými směry. Zaujetí “novým designem reality” je přesto spojuje. Na festivalu Scandi bude vůbec poprvé možné vidět všechny jejich filmy pohromadě.

Stuchlý & Schmarc uvádějí: Bergman 100

Projekt Bergman 100 vzniká jako spolupráce několika různých institucí, které spojuje zájem o dílo a odkaz jednoho z nejvýznamnějších filmařů všech dob - švédského režiséra Ingmara Bergmana. Cílem projektu je najít společné zastřešení pro odlišně pojaté akce, které se rozhodly uctít významné výročí. Vedle divadelních inscenací, přednášek a výstav to budou i filmové projekce. Výběr pěti snímků švédského mistra ozdobí letošní Scandi. “Hry (jakkoli kruté), sny (jakkoli tíživé) a vzpomínky (šťastné stejně jako ty tragické) stojí v epicentru pěti filmů, které jsme z mistrovy bohaté filmografie vybrali jako ty subjektivně nejdůležitější. Nešlo nám o popularitu, ale o jejich nadčasovost,” prozradil k selekci dramaturg Scandi Aleš Stuchlý.

Best of Scandi

Na Scandi se tradičně představí výběr divácky oblíbených severských filmů. V letošní selekci nechybí vítězný film Cannes 2018, držitel šesti Evropských “Oscarů” a kandidát na Zlatý glóbus, švédský snímek Čtverec. Dále se představí norská komedie Bezva chlap, Axelssonův akční thriller Okamžik zkratu, působivý dramatický debut Sámská krev Amandy Kernell, který získal prestižní LUX Prize za rok 2017. Posledním je komediální drama Téměř chlap, které zvítězilo na festivalu v Karlových Varech a získalo zde i ocenění pro nejlepšího herce.

Scandi Family

Severská odpoledne budou patřit filmům pro děti i rodiče. Autor kultovních thrillerů Jo Nesbø má i jiné záliby. Pro děti i (ne)dospělé stvořil postavu bláznivého Doktora Proktora, se kterou diváci mohou prožít hned dvě ztřeštěná dobrodružství. Mimo oblíbeného Dokrora Proktora a prdícího prášku se poprvé objeví nejnovější příběh vynálezce Doktor Proktor a vana času. Pro rodinné odpoledne je připraven dobrodružný film Poslední král.

Filmy budou dostupné online

Filmy z festivalu Scandi budou dostupné v O2 Videotéce i v Alza Media (T-VOD) a také v T-Mobile Videotéce i Skylink Live TV (S-VOD).
Organizátorem přehlídky je distribuční společnost Film Europe Media Company.

Místa konání

Praha - Světozor, Atlas, Evald
Brno - Kino Art
Frýdek-Místek - Nová scéna Vlast
Havířov - Kino Centrum
Hradec Králové - Bio Central
Jablonec - Kino Junior
Jihlava - Kino Dukla
Karlovy Vary - Kino Čas
Kolín - Kino 99
Krnov - Kino 70
Litoměřice – Kino Máj
Mariánské Lázně - Kino Slávia
Napajedla - Kino Napajedla
Olomouc - Kino Metropol
Plzeň - Moving Station
Prostějov - Kino Metro 70
Uherské Hradiště - Kino Hvězda
Veselí nad Moravou - Kino Morava
Zlín - Golden Apple Cinema


Noví finští rytíři v Čechách

publikováno 8. prosince 2017

Ve středu 6. prosince 2017 převzali profesor Jan Čermák a předseda Skandinávského domu Michal Švec z rukou finské velvyslankyně v ČR, J. E. Heleny Tuuri, Řád finského lva. Prestižní státní vyznamenání bylo oběma uděleno za výjimečné zásluhy o šíření povědomí o finské kultuře v České republice. Michal Švec získal řád ve třídě rytíř, Jan Čermák se stal rytířem I. třídy…  celý článek

Darujeme horu Finům k narozeninám, říkali Norové

publikováno 7. prosince 2017

Letos v červenci 2017 všechny lidi, kterým zůstává Finsko za nehty, určitě potěšila zpráva, že Norové uvažují o tom věnovat jejich nejvyšší horu Halti. Tato hora má dva vrcholy, ten menší mezivrchol Hálditšohkka je na hranicích s Finskem a měří 1324 metry. Hlavní vrchol je o 7 metrů vyšší, je už v Norsku, pár desítek metrů od vytyčené hranice. Paradoxně je tedy finská nejvyšší hora v Norsku…  celý článek


Hraniční kámen 303B na nejvyšším místě Finska na hoře Halti, foto AP

Finsko slaví 100 let své nezávislosti

publikováno 6. prosince 2017

Finsko letos slaví své sté narozeniny. Nezávislost získalo 6. prosince 1917 po staletích nadvlády Švédska a Ruska. Finové si v úterý odpoledne symbolicky připili šálkem kávy. K oslavám se připojí také památky ve třiceti různých zemích a zahalí se do finských národních barev - modré a bílé. V Praze se ve středu rozsvítí Tančící dům. Akce k výročí nezávislosti, které se konaly po celý rok, vrcholí dvoudenními oslavami 5. a 6. prosince. Jejich centrem jsou Helsinky, finská metropole. V přístavu nedaleko centra města oslavy ukončí velkolepý ohňostroj…  celý článek

Finsko – vznik samostatnosti

publikováno 6. prosince 2017

Samostatné Finsko vzniklo na přelomu první světové války a ruské revoluce. Dne 6. prosince 1917, který je Dnem nezávislosti Finska. Poslední den v roce Rada lidových komisařů pod tlakem ruských bělogvardějců a Německa rozhodla o uznání suverenity Finska. Po Rusku pak brzy uznaly nezávislost Finska i západní sousední země a mnohé další evropské země. Mladá samostatnost byla však ohrožena…  celý článek


Finský maršál C. G. E. Mannerheim

POZVÁNKY

8. ročník festivalu Severský filmový podzim – 2017

listopad - prosinec 2017

9. listopadu 2017 začal v pražském kině Lucerna a posléze v dalších 14 českých a moravských městech 8. ročník festivalu Severský filmový podzim.
Silný vítr ze severu počátkem listopadu nekompromisně zamířil do 15 českých a moravských kin. Severský filmový klub již poosmé pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států s příznačným názvem Severský filmový podzim. Drsný humor, absurdní dramata a syrové příběhy bez pozlátek dokreslí svérázná severská hudba na pozadí krás skandinávské přírody. Osmý ročník festivalu divákům nabízí 24 snímků ze sedmi severských zemí – osm švédských, šest dánských, pět norských, dva estonské a po jednom snímku z Finska, Islandu a Litvy. V české premiéře přichází 13 filmů. Těšit se můžete na filmové novinky, méně známé snímky staršího data výroby a na vybrané úspěšné tituly z minulých let.   podrobnostiz filmu Deník darebáka (se)

Do finských národních parků (cestovatelská beseda, Michael Stanovský)

21. listopadu 2017, Café Práh, Brno – Vaňkovka

Finsko proslulo jako země tisíců (spíše statisíců) jezer, nekonečných lesů, placaté krajiny, nejsevernějších končin a největších divočin Evropské unie. Přes třicet národních parků, které Finové považují za rodinné stříbro, ne-li přímo zlato, možná tyto mýty trochu boří… A jako návdavek se na besedě podíváte i za polární kruh, do Laponska, kde skoro nikdo nežije a zdánlivě tam není třeba nich chránit.   celý článekfoto Michael Stanovský

ČLÁNKY – starší

Vzhůru na Faerské ostrovy

publikováno 20. listopadu 2017

Faerské ostrovy – nic tam není, asi pořád zima, jen ovce a tráva. Přesně tahle představa mě na ostrovy nalákala k první návštěvě. I když nemám nic proti turisticky atraktivním lokalitám, vždycky mě nějak přitahovaly ty druhé. Méně známé, méně komfortní, neslibující velkým písmem „fantastickou dovolenou all inclusive“…  celý článek


foto Jiří Sedlák

Výročí týdne – archiv

27. listopadu – 3. prosince

Finská zimní válka se Sověty (1939–1940)
30. listopadu Finové „slaví“ výročí vyhlášení tzv. zimní války. Ve skutečnosti však byla zahájena již 26. listopadu 1939 tzv. „Mainillským incidentem“, kdy Rudá armáda předstírala ostřelování své pohraniční vesnice Mainila a tvrdila, že za útokem stojí Finsko, a že došlo ke ztrátám v sovětských jednotkách…

4. prosince – 10. prosince

Finsko slaví 100 let své nezávislosti
Finové si ke dni nezávislosti razili poměrně dlouhou, strastiplnou a krvavou cestu. Střídavě se ocitlo vícekrát pod vlivem Švédska, či Ruska. Na cestu nezávislosti nastoupilo v dobách I. světové války. A zemský sněm dne 6. prosince 1917 vydal prohlášení nezávislosti…

11. prosince – 17. prosince

Norsko slaví dobytí jižního pólu
14. prosince 1911 dobyl jižního pólu Roald Engelbregt Gravning Amundsen (1872–1928) se čtyřmi druhy Helmerem Hanssenem, Olavem Bjålandem, Oscarem Wistingem a Sverre Hasselem). Cesta z Velrybího zálivu jim trvala 57 dní, zpět na základně Framheim byli 26. ledna 1912. Pólu dosáhli o měsíc dříve než britská expedice Roberta F. Scotta, jejíž účastníci cestou zpět zahynuli.


Ať žije finský Den nezávislosti

Roald Amundsen na jižním pólu

 

McMurphyho moudra

Fahnenstockovo pravidlo pro případ nezdaru

Když jste napoprvé neuspěli, okamžitě odstraňte veškeré důkazy o svém nezdařilém pokusu.
(ze sbírky McMurphyho zákonů)

Výzva

Napište nám o akcích majících něco společného se Severem. Víte něco zajímavého, co by se mohlo zajímat ostatní čtenáře? Mají někde zajímavou knížku? Je někde pěkná výstava nebo koncert a víte o tom? Pošlete nám e-mail na info@severskelisty.cz a my tu informaci uveřejníme. Máte tu tak jedinečnou možnost zdarma upozornit i na své akce.

Máte-li zájem o reklamu nebo prezentaci na našich stránkách, kontaktujte nás e-mailem na stanovsky@severskelisty.cz. Na nekomerčních aktivitách se rádi domluvíme.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • stanovsky@severskelisty.cz, tel: +420 603 538 168

Název Severské listy je zapsán jako slovní ochranná známka na ÚPV ČR pod číslem 308361.

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2018 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • info@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2018. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.314.139 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.403 sec. • www.severskelisty.cz • 54.224.94.8
file v.20180318.001037 • web last uploaded 20180320.034453
2017:2032 • 2018:741