Fotoreportáž ze slavnostního
otevření naučné stezky v Jankově.
Jednu z největších a nejkrvavějších bitev třicetileté války (1618 až 1648), bitvu u Jankova na Benešovsku z roku 1645, připomíná nová naučná stezka.
„V autentickém prostředí stezka představuje historii významného střetu císařských a švédských vojsk,“ řekl ČTK za organizátory Zdeněk Sedláček. Naučná stezka měří zhruba 1,6 kilometru a má tři zastavení. Končí u památníku bitvy nedaleko Habrovky. Náklady na její vybudování dosáhly 1,3 milionu korun a přispěla na ni Evropská unie v rámci programu Leader+. Projekt realizovala obec Jankov.
U Jankova 6. března 1645 porazili Švédové císařské vojsko. Bitva se stala impulzem k jednáním, která vyvrcholila o tři roky později uzavřením takzvaného vestfálského míru.
Začátek stezky připomínající památnou bitvu je na jankovském náměstí. Návštěvníky stezka zavede na okraj Přírodního parku Džbány-Žebrák, kde se nachází soustava rybníků s bohatým výskytem chráněných živočichů a rostlin. Připomene také jankovského rodáka a významného rybníkáře Josefa Šustu. Stezka má také tři zastavení a měří 1,1 kilometru. Přispělo na ni Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci Programu obnovy venkova 2005.
Radio Praha, 20. března 2006
Josef Kocourek, který je starostou obce Jankov, uvedl: „Toto datum jsme vybrali z důvodu výročí bitvy u Jankova, protože je to právě 361 let, kdy tady u nás byla jedna z největších bitev Třicetileté války. Naučná stezka je dlouhá okolo 2 km a obsahuje tři zastavení. Doufám, že místní obec i okolí se prostřednictvím nové stezky zviditelní, zvýší se místní turistický ruch a je naděje, že někdo z těch turistů nám zde trvale zakotví.“
Po výstřelu z obecního děla se všichni zúčastnění vydali na jankovskou stezku, aby slavnostním přestřižením pásky oficiálně zpřístupnili první část naučné trasy veřejnosti. Děti z místní ZŠ na jednotlivých zastaveních informovaly přihlížející o průběhu bitvy a závěrečné kapitulace, která v podstatě ukončila Třicetiletou válku. Zajímavostí je, že podle historických pramenů byla zima v době bitvy u Jankova zrovna tak drsná, jako v den otevření naučné stezky.
Dobovou atmosféru dne podpořila i skupina historického šermu, která ve svém vystoupení předvedla ukázky bojového umění a historických zbraní.
text a foto www.posazavi.com – 20. března 2006
v Severských listech publikováno
Buďte první, kdo bude hodnotit článek!
Klikněte na známku:
Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.
Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.
Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.
Upozornění:
• Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.
• Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.
Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.
SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168
PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773
Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552
Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01 Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168
Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-8552