znak SLSeverské listy

           

 

Vdala se princezna Victoria
foto EPA

Sobota 19. června 2010 je pro Švédsko slavným dnem – vdávala se totiž korunní princezna Victoria (32). Jejím vyvoleným se stal neurozený trenér fitness Daniel Westling (36). Svatba se konala až po dlouhých devíti letech známosti, královská rodina nechtěla kvůli původu Daniela ke svatbě dlouho svolit.

Své „ano“ si snoubenci řekli ve stockholmské katedrále Storkyrka přesně 34 let poté, co se zde vzali rodiče Victorie král Carl Gustaf a královna Silvia. Na významnou událost švédské královské rodiny se do Stockholmu sjelo více než tisíc pozvaných hostů, představitelé všech evropských královských a šlechtických rodin, mezi nimi například monacký princ Albert nebo britský princ Edward.

Svatba se koná přesně po 200 letech, kdy vkročil první Bernadotte na švédskou půdu. Korunní princezna Victoria se stane třetí vládnoucí královnou po královně Kristině (1632–1654) a Ulrice Eleonoře (1719–1720) od doby, kdy se Švédsko stalo dědičnou monarchií pod vládou krále Gustava Vasy. Ale bude první, která se provdá za „muže z prostého lidu“.

Svatebnímu obřadu přihlíželo 1100 hostů a další miliony diváků po celé Evropě ji sledovaly u televizních obrazovek. Náklady na svatbu se vyšplhaly k astronomickým 2,2 milionům eur. Cestu snoubenců do chrámu a novomanželů zpět městem mělo podle očekávání lemovat čtvrt milionu diváků. Pár jel ulicemi v otevřeném kočáře, aby si zvědavci přišli na své. V ulicích přihlíželo na bezpečnost více než pět tisíc vojáků a na dva tisíce policistů. Vzdušný prostor nad Stockholmem a centrálním přístavem byl uzavřen. Datum svatby princezny Victorie nebylo zvoleno náhodně – právě před 34 lety se ve stejný den na stejném místě brali Victoriini rodiče – král Carl Gustaf a v německém Heidelbergu narozená královna Silvia.

Agentury královskou svatbu bojkotovaly

Královskou svatbu mohlo v přímém přenosu švédské televize sledovat přes 100 milionů diváků v mnoha evropských zemích.

Tiskové agentury AFP, AP a Reuters dopoledne oznámily, že nehodlají informovat o švédské královské svatbě. K bojkotu je vedla údajně nezvyklá omezení, která zavedla veřejnoprávní švédská televize SVT. Tři světové tiskové agentury rozhodly, že ze svatby švédské princezny Victorie a jejího snoubence Daniela Westlinga nebudou poskytovat zpravodajství ve formě textu, fotografií ani videozáznamů.

Devítileté čekání

Dvaatřicetiletá následnice švédského trůnu se s budoucím princem švédským seznámila před devíti lety v jeho fitnesscentru ve Stockholmu. Svatbě podle švédských médií dlouho bránil odpor krále vůči občanskému původu snoubence. Teprve když čas prověřil vytrvalost vztahu, král sňatek povolil. Současný královský pár, král Gustaf XVI Gustav a královna Silvia, neměli nikdy nic proti Danielovi osobně. Naopak. Báli se však, že manželství by narušilo dynastii Bernadotte. Ale zároveň chápali, že jejich dcera je zamilovaná a našla muže svého života. Když během tajné schůzky s králem na začátku února minulého roku projevil Daniel lásku ke korunní princezně a požádal o její ruku, byla odpověď krále: „Ano.“ Daniel vyhrál nejen Victoriino srdce. V okamžiku, když se s ní oženil, se stal zároveň také princem.

V květnu 2008 publikoval však časopis Queen průzkum veřejného mínění, kde 86 procent Švédů odpovědělo, že si myslí, že původ partnera není pro královskou svatbu důležitý.

Co titul prince znamená?

Poprvé ve švédské historii získá „muž z lidu“ titul prince. Král rozhodl, že se Daniel Westling v souvislosti se svatbou stane princem Švédska a členem královské rodiny s titulem „Jeho královská výsost, princ Daniel, vévoda z Västergötlandu“ (korunní princezna je vévodkyní z Västergötlandu). Titul princ znamená, že se stane členem královské rodiny, zatímco vévoda je symbolický čestný titul.

Svatba

Páteční oslavy královské svatby provázel déšť. Hosté, ať už z korunovaných nebo měšťanských rodin, přicházeli na oficiální oběd královské rodiny v zámku Sturehof u Malärského jezera s rozevřenými deštníky, stejně jako odpoledne na recepci uspořádanou švédskou vládou na stockholmské radnici.

„Dosud nikdy jsme neviděli korunní princeznu tak šťastnou jako nyní,“ prohlásil na radnici švédský premiér Fredrik Reinfeldt. „Tebe si vybrala za svého prince,“ řekl snoubenci Westlingovi, přičemž použil obvyklé švédské tykání.

Celkem deset dětí provázelo pár královských snoubenců v katedrále a vystýlalo jim cestu k oltáři květinami. Mezi jinými i šestiletá dcera nizozemského nástupnického páru princezna Catharina–Amalia.

A ještě jedno číslo – 85 limuzín ve svatební bílé barvě dala k dispozici švédská automobilka Volvo k přepravě mimořádně důležitých svatebních hostů.

zdroj: čtk, Lidové noviny, světové agentury, Pozitivní noviny, 19. června 2010

v Severských listech publikováno

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,00   hodnoceno: 1 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.935.894 • onln: 2 • robot ostatni • php: 0.136 sec. • www.severskelisty.cz • 44.210.83.132
file v.20230419.185416 • web last uploaded 20231105.233934
2017:265 • 2018:182 • 2019:165 • 2020:100 • 2021:123 • 2022:83 • 2023:41 • 2024:21