znak SLSeverské listy

           

 

Princeznička Isabella


Korunní princ Frederik, korunní princezna
Mary s princem Christianem
a princeznou Isabellou na křtinách.
Foto Steen Brogaard

Korunní princezna Mary a korunní
princ Frederik s dcerou Isabellou
a synem Christianem. Foto AP

Ceremonii celebroval biskup
kodaňské diecéze Erik Norman Svendsen.
Foto SkyNews Image

První dcerka dánského korunního prince Frederika (39) a jeho choti princezny Mary (35) se v neděli 1. července 2007 dočkala křtu, a tím i jména – Isabella. Plné jméno dánské princezničky, která se narodila 21. dubna 2007, je však Isabella Henrietta Ingrid Margrethe.

Nedělní církevní ceremonii v kostele zámku Fredensborg u Kodaně sice podle agentury DPA částečně hlasitě proplakala, při vlastním křtu však usnula v náručí maminky.

Korunní princezna Mary měla jednoduché růžové šaty, které jej navrhl litevský módní návrhář Juozo Statkevičiaus. Ve vlasech měla květinový klobouček, stejný jako na křtu malého Christiana.

Křtiny princezny Isabelly byly o méně okázalé, než křtiny prince Christiana, který bude zřejmě dánským králem. Isabella je v hierarchii čekatelů na dánský trůn třetí v pořadí po otci a po svém starším bratru, princi Christianovi. Pokud by se však Frederikovi a Mary narodil ještě jeden chlapeček, pohoršila by si malá Isabella o další stupínek, neboť v Dánsku nadále platí přednost mužských následníků trůnu.

Isabella Henrietta Ingrid Margrethe je čtvrtou vnučkou sedmašedesátileté dánské královny Margrethe II. Její křestní jméno Isabella je španělským a portugalským tvarem Alžběty, což je druhé jméno její matky. Jméno Henrietta dostala po své australské babičce z matčiny strany. Babička však zemřela v roce 1997. Třetí jméno odkazuje na prababičku Ingrid, dánskou královnu matku, která zemřela před sedmi lety.

Dánská tradice velí, že i duchovní, který dítě křtí, se dozví jeho jméno až na poslední chvíli. Stalo se tak i tentokrát a kodaňský biskup, který obřad celebroval, pravil, že je tomu rád, protože jinak by byl určitě v pokušení ho svým nejbližším prozradit, jak nezvyklé jméno rodiče vybrali. V Dánsku se uzavíraly sázky na to, jaké jméno princeznička dostane. Bookmakeři brali nejvíce sázek na to, že dívenka se bude jmenovat po babičce, dánské královně Margrethe, dále lidé tipovali nejčastěji jména Ingrid, Henriettu, Louisu a Dagmar.

Mnoho Dánů také protestovalo proti vybranému jménu. Dali by přednost důstojnějšímu jménu například Ingrid nebo Dagmar po jejich milované královně českého původu. Zajímavé je, že právě Dány tolik milovaná královna Dagmar, po níž chtěli malou princeznu pojmenovat, byla českého původu. Jako dceru Přemysla Otakara I. ji provdali za dánského krále Waldemara. Teprve Dánové ji z původní Markéty přejmenovali pro její krásu a dobrotu na Dagmöen neboli Dagmar, Dívku přinášející světlo. I když roku 1213 zemřela pouhých osm let po svatbě, je vidět, že Dánové by si ji rádi připomínali v nové člence královské rodu i dnes.

Obřad křtu celebroval biskup kodaňské diecéze Erik Norman Svendsen. Za kmotry Její královské Výsosti princezně Isabelle Henriettě Ingrid Margrethe, jak zní oficiální titul a oslovení, byli z evropských královských rodin belgická princezna Mathilda a řecká princezna Alexia. Ze zahraničních hostů se křtu zúčastnila mimo jiné švédská následnice trůnu princezna Victoria, z Norska přijel korunní princ Håkon.

ms, 3. července 2007
zdroje: LN, dama.cz, christnet.cz

v Severských listech publikováno

Internetové odkazy

Dánská královská rodina

Hodnocení článku

Průměrná známka:  1,33   hodnoceno: 83 ×
Klikněte na známku:

 
 
 
 
 
  1 = výborný, 3 = průměrný, 5 = špatný

Prohlášení redakce

Obsah článku nemusí nutně vyjadřovat názor redakce.

Autoři příspěvků odpovídají za obsah, ručí za uváděné informace a za to, že jejich příspěvek nporušuje Autorský zákon. Uveřejněné materiály podléhají platnému Autorskému zákonu. Převzetí článků je možné pouze s vědomím redakce.

Vaše názory k článku – diskuse

Nejlepší způsob, jak kontaktovat autora článku, je zaslání e-mailu na stanovsky@severskelisty.cz.


Nový příspěvek do diskuse

Jméno nebo pseudonym: (povinné)

e-mail: (nepovinné) – nechcete-li, e-mail nevyplňujte, těžko vás pak někdo zkontaktuje

Nadpis příspěvku:

Text zprávy: (povinné) – nelze zadávat HTML tagy, ani znaky znaky < a >

Upozornění:

  Diskuse je částečně moderovaná. Vyhrazujeme si právo bez upozornění vyřadit nebo upravit příspěvky, které jsou v rozporu se zákonem, používají nevhodné výrazy nebo mají komerční či reklamní charakter.

  Redakce ani provozovatel portálu Severské listy nenesou žádnou odpovědnost za obsah diskusních příspěvků. Máte-li pocit, že některé z nich jsou nevhodné nebo porušují zákon, kontaktujte, prosím, administrátora diskuse na adrese stanovsky@severskelisty.cz.


Diskuse zatím neobsahuje žádné záznamy.


Reklama

SEVERSKÉ LISTY • redakce: Dřenice 51, PSČ 53701, Czech Republic • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský • michael@stanovsky.eu, tel.: +420 603 538 168

PROVOZOVATEL • Nakladatelství a vydavatelství Severské listy, IČ: 44437773

Copyright © Severské listy, 1998-2024 • Všechna práva vyhrazena • ISSN 1804-8552

Severské listy • redakce: Dřenice 51, 537 01  Dřenice, Czech Rep. • stanovsky@severskelisty.cz
šéfredaktor: Michael Stanovský, tel.: +420 603 538 168

Copyright © Severské listy, 1998-2024. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1804-8552

cnt: 26.950.193 • onln: 1 • robot ostatni • php: 0.481 sec. • www.severskelisty.cz • 44.192.44.30
file v.20230419.185416 • web last uploaded 20231105.233934
2017:240 • 2018:178 • 2019:178 • 2020:108 • 2021:138 • 2022:94 • 2023:43 • 2024:28